حمله وزیر اقتصاد در رسانه ملی با 19 محور; فرزین و مخبر، خاندوزی رفتند!

16829 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، حضور طوفانی سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در رسانه ملی با 19 محور که عملاً تحت برنامه های محمدرضا فرزین و محمد محبر، فرمانده اقتصادی دولت بر نرخ ارز بود. و اقتصاد کلان؛ این شبهه را تقویت کرد که می توان گفت هاندوزی رفته است!

در حالی که فرزین اعلام کرده بود قیمت سامانه نیما 28 هزار و 500 تومان می شود، چند روز بعد محمد محبر، فرمانده اقتصادی پرحرف دولت این بار به 2 سال افزایش یافت! و همین موضوع باعث شد تا اقتصاددانان در آب یخ فرو بروند، ناگهان خاندوزی در رسانه ملی حاضر شد و اعلام کرد که خبری از تثبیت قیمت دلار به عدد خاصی نیست و محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ، این موضوع را نیز در رسانه ها مطرح کرد.

گفته می شود فشارها برای تغییر خاندوزی افزایش یافته و این دومین گزینه برای تغییر پس از صالح آبادی است که قربانی بقای محمد محبر در دولت بود. به همین دلیل به سرعت به سراغ رسانه ملی رفت تا پیشقدم شود.

هندوزی در رسانه ملی گفت:

 1. با توجه به اینکه کشور از سال 1386 تا 1390 یک دوره تورمی چهار ساله را پشت سر گذاشت، اولویت اصلی ستاد اقتصادی دولت، استفاده از تمامی ابزارها برای مهار تورم است.
 2. دولت سعی کرد کسری بودجه خود را مدیریت کند و سپس سیستم بانکی را مدیریت کرد و از تولید بی رویه پول در سیستم جلوگیری کرد تا تورم را مهار کند.
 3. سومین اقدام مدیریت انتظارات تورمی مانند انتشار ارز بود. سیاست دولت ایجاد ثبات در بازار ارز بوده است که متأسفانه برخی از این تعبیر اشتباه کرده اند که منظور دولت تثبیت نرخ ارز با نرخ مشخص است، اما در واقع آنچه دولت بر آن تاکید دارد ثبات بازار ارز است. بازار ارز در سامانه نیما ما باید بتوانیم بیشتر واردات کشور را انجام دهیم، یعنی. واردات رسمی در سامانه نیما و با نرخ نیما که به طور میانگین می تواند 28 هزار و 500 تومان باشد و اکثر نیازهای رسمی کشور از این طریق تامین می شود که 85 درصد نیازهای ارزی مانند واردات کالاهای اساسی را تامین می کند. کالاها و کالاهای مختلف مورد نیاز مردم از اسکناس مانند مسافرت و … از بازار رسمی تامین می شود.
 4. بخشی دیگر از نیاز به ارز مربوط به واردات غیررسمی و قاچاق است که با خرید و فروش در کانال های فردا که حدود 15 درصد بازار ارز را تشکیل می دهد، تامین می شود، هرچند که به طور غیر واقعی بر سرعت فروش کالاهای وارداتی تاثیر می گذارد.
 5. دستور کار جدیدی که توسط دولت و بانک مرکزی انجام شد، اجرای اقدامات جدید با تیمی جدید است و اساس دولت و بانک مرکزی مدیریت تقاضای ارز است.
 6. از نظر نوسانات ارزی که ناشی از انتظارات تورمی نیز بود، بخش کوچکی از مشکل پیش آمده در آبان ماه و هازارد ناشی از عدم تخصیص نادرست در زیر مجموعه های بانک مرکزی بود و این امر باعث ایجاد مشکل کوتاه مدت در تقاضای کالا شد. که باید به درهم وارد شود. همانطور که در آن روزها درهم کمیاب بود و اعتقاد بر این بود که کشور با کمبود ارز مواجه است و برای تامین آن سرازیر می شود.
 7. علیرغم تمام مشکلاتی که در دو سه ماه گذشته در بازار ارز رخ داد، عملکرد دولت تا شهریورماه هم در سامانه نیما و هم در بازار آزاد غیررسمی از نظر مدیریت بازار ارز موفق بود اما پاییز امسال به ناآرامی عمومی و ترغیب شما به گرفتن پول از بانک و تبدیل آن به دلار، نوساناتی رخ داد.
 8. وضعیت کانال های فردا و تعیین نرخ های عجیب و غریب ارز در ساعات غیرعادی و تعطیلی بازار نشان می دهد که این کانال ها نه در روزهای کاری بلکه در تعطیلات و شب ها و در خارج از کشور افزایش و کاهش قیمت دارند.
 9. اوج تورم 50 درصدی را در بهمن 1353 داشتیم و اوج تورم دیگری را در شهریور 1400 با عدد 59.3 درصد داشتیم. امروز وضعیت تورم ما بهتر از دو پیک تورمی است، هرچند تورم 40 درصدی برای دولت مطلوب نیست و همه سیاست ها بر این است که این تورم در سال های 1402 و 1403 کاهش یابد.
 10. وی در پاسخ به این سوال که به عنوان نماینده مجلس گفتید اگر هر دولتی روی کار بیاید تورم بین 10 تا 15 درصد کاهش می یابد، پاسخ داد: در 6 ماهه اول دولت سیزدهم تورم 25 درصد کاهش یافته است. که البته بیش از 15 درصدی است که در دوره نمایندگی پیش بینی می کردم، اما در اوایل دهه 1401 از مشکلات خارجی گرفته تا سیاست های داخلی، تورم افزایش یافت که در اکثر کشورها این اتفاق افتاد.
 11. طبق آمار 70 ساله مقامات رسمی کشور نه تنها در بدترین نقطه نیستیم، بلکه در مسیر پیشرفت هستیم.
 12. دولت برای کاهش فشار تورمی در جامعه ابتدا از سیاست خودکنترلی استفاده کرد. به جای وام گرفتن و خرج کردن از جیب مردم، با هزینه های سخت شروع شد، از وزارتخانه ها شروع شد.
 13. سال گذشته دولت 54 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی وام گرفت، اما امسال نه تنها به اندازه سال گذشته، بلکه وام از بانک مرکزی را به کمتر از 8 هزار میلیارد تومان رساندیم. مدیریت نوسانات ارزی و ثبات در این بازار.
 14. افزایش چند برابری یارانه نقدی، مصرف رایگان گاز برای مصرف کنندگان کم مصرف و مناطق فقیر، بیمه رایگان 10 میلیون نفر و سایر سیاست ها برای کاهش فشارهای تورمی به ویژه بر طبقات پایین جامعه اعمال شد. اطلاعات اقتصادی نشان می دهد که نه تنها فاصله دهک ها در سال 1400 کمتر از سال 1399 بوده است، بلکه در سال 1401 این فاصله طبقاتی بیشتر کاهش یافته است.
 15. بخشی از حملات ناصادقانه به این دلیل است که می‌خواهند القا کنند که شما نمی‌توانید اقتصاد را در داخل بدون حل مشکلات خارجی مدیریت کنید.
 16. صادرات غیرنفتی در 10 ماهه امسال 19 درصد رشد ارزشی داشته است. ارزش هر تن صادرات کشور نسبت به گذشته بیش از 15 درصد و ترانزیت کالا از سایر کشورها از طریق ایران بیش از 8 درصد افزایش داشته است.
 17. برخی دیگر از حملات به دولت مربوط به قطع منافع ویژه کاربران است. رویارویی دولت با اخاذی و رانت خواری از جمله اضافه برداشت بانکی، شفاف سازی صورت های مالی شرکت های دولتی، حذف امضاهای طلایی مجوزهای کسب و کار باعث شده است که برخی از دست رفته ها به دولت حمله کنند.
 18. آیا دولتی که هیچ برنامه ای در اقتصاد ندارد می تواند برای اولین بار نزدیک به 200 هزار مجوز کسب و کار را بدون یک برگه، مسافرت و رشوه و … برای مردم صادر کند؟ شما سرمایه گذاری خارجی را از 2.5 میلیارد دلار به تقریبا 5 میلیارد دلار رساندید، نرخ بیکاری را در تابستان امسال به 9.8 درصد کاهش دادید؟ و رشد تولید شرکت های بزرگ صنعتی از منفی به بیش از مثبت یک درصد رسید.
 19. در حالی که نسبت به ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران هشدار دادند، تورم تولیدکننده که از 83 درصد به 40 درصد کاهش یافته است، هرچند هنوز خوب نیست، امیدوارکننده است، آیا این به دلیل بی برنامگی است؟
  بررسی تورم مهر 1400 / رکورد دومین تورم ماهانه در سال گذشته

هیچ یک از این محورهای اصلی و فرعی، اصل ماجرا را توضیح ندادند. هیچ کدام از خاندوزی، مخبر و فرزین به طور مشخص به تک نرخی شدن ارز اشاره نکردند و حتی در یک جمله از ریسک در سیستم بانکی صحبت نکردند. دولت سیزدهم را باید بی برنامه ترین و آشفته ترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی ایران دانست و تا زمانی که سیاست های خود را تغییر ندهد، هیچ تغییری در این حوزه ایجاد نخواهد شد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید