خبرهای خوبی در زمینه انتشار 7 میلیارد دلار به زودی اعلام خواهد شد

15458 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، صالح آبادی که در حاشیه رونمایی از درگاه ارز یکپارچه ارز در حال پاسخگویی به سوالات خبرنگاران بود، افزود: این منابع متعلق به بانک مرکزی خواهد بود و در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد و البته آن بانک می تواند از آنها استفاده کند. از جمله این منابع، منابع صندوق توسعه ملی است که بانک مرکزی می تواند از آن در بازار استفاده کند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر معرفی حساب های حواله 7 میلیارد دلاری گفت: توافقات خوبی با وزارت امور خارجه انجام شده و هماهنگی های لازم برای معرفی حساب ها انجام شده است.

وی افزود: پیشرفت نسبت به زمان های دیگر بسیار خوب است و امیدوارم در روزهای آینده خبرهای خوبی را به اطلاع مردم عزیز برسانم.

وی افزود: منابع ارزی جزء سرمایه های ملت ایران است و باید در راستای منافع کشور استفاده شود. در این راستا بانک مرکزی با همکاری دستگاه دیپلماسی از ابتدای تاسیس دولت پیگیری این موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار داده است که در یک مرحله خوشبختانه به آزادسازی منجر شد. برخی از منابع مسدود شده در انگلستان پس از گذشت بیش از 40 سال که رسماً اطلاعاتی در این زمینه ارائه شد.

صالح آبادی ادامه داد: در خصوص سایر منابع مسدود شده، مذاکرات فشرده و مستمری در راستای استیفای حقوق قانونی ملت ایران انجام شده و در هفته های اخیر پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است، البته هنوز مقداری بانکی وجود دارد. ملاحظات در این رابطه که طرفین. مخالفت ها اعلام شده و نمایندگان احزاب پیگیر این موضوع هستند.

  او برای رهایی از شکست در انتخابات به نفت التماس می کند

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به این سوال که معادل 7 میلیارد دلار بلوکه شده توسط دولت قبل مصرف شده و در صورت آزادسازی این منابع در اختیار دولت نخواهد بود و متعلق به بانک مرکزی است، گفت: این منابع در اختیار دولت قرار نمی گیرند. منبعی که جزو منابع بانک مرکزی است و در اختیار آن بانک قرار می گیرد، ارز مسدود می شود. البته بخشی از منابع صندوق توسعه نیز در همین حد است که بانک مرکزی می تواند از این منابع در بازار استفاده کند.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اقدام بانک مرکزی در خصوص اوراق قرضه گفت: بانک مرکزی استفاده از ابزارهای اعتباری را در سال جاری در دستور کار خود دارد و تاکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده و خوشبختانه در این زمینه اقدام شده است. قادر به مدیریت خوب اوراق قرضه.» برای توسعه

وی افزود: حجم معاملات این ابزار در بازار در سه ماه گذشته به 26 سجاف رسیده است در حالی که از زمان عرضه آن یعنی. بهمن 1397 تا تیر امسال، در مجموع 8.8 سجاف است، در واقع افزایش 16 سجاف در انتشار اوراق را نشان می دهد. این یک گام و به سرعت در حال توسعه زنجیره های مختلف بود و امیدواریم امسال بیش از 100 دستگاه از این ابزار در بازار برای بخش صنعت و 100 واحد نیز برای سایر صنایع در نظر گرفته شود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در بورس کالا نیز این ابزار پذیرفته شده است که فروشنده می تواند به جای پول، اوراق قمار دریافت کند. این مشکل در سامانه های بورس کالا عملیاتی شده و به زودی مورد استفاده قرار می گیرد.

  تحریم نفتی ایران خیالی است / بدون تحریم

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوب شد که دستگاه های دولتی نیز بتوانند در ازای اخذ گواهینامه محصولات خود را به فروش برسانند، افزود: البته ابزارهای جدیدی که راه اندازی می شود باید قابلیت داشته باشد. تا عمق لازم در بازار پیدا شود.خوشبختانه شواهدی حاکی از توسعه این ابزار در بازار وجود دارد.

وی تاکید کرد: اوراق قرضه گام یکی از ابزارهای مهم تامین مالی سرمایه در گردش تولید به صورت غیر تورمی است و ابزار دیگر ابزار فاکتورین است که همکاران بانک مرکزی نیز در حال بررسی این ابزار هستند، البته اولویت توسعه اوراق قرضه گام است.”

علی صالح آبادی در پاسخ به سوال خبرنگاری که آیا تصمیم هیات پول و اعتبار برای تفکیک حساب های تجاری و شخصی تغییر می کند؟ وزیر اقتصاد پیش از این گفته بود که این تصمیم امسال اجرایی نمی شود. وی بیان کرد: بیشتر کارهای مربوط به حساب های شخصی و تجاری با ساماندهی دستگاه های کارتخوان و درگاه های پرداخت انجام شد.

وی افزود: اکنون بیشتر افرادی که درگاه پرداخت دارند، حساب های تجاری هستند. تکلیف این گروه مشخص است و سابقه مالیاتی دارند. دیگر در این زمینه مشکلی نداریم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در شورای پول و اعتبار نیز مصوب شد که امسال مبنای تفکیک حساب های تجاری و شخصی افراد، خوداظهاری باشد. افرادی که علاقه مند به استفاده از مزایای حساب تجاری هستند می توانند کار خود را تجاری اعلام کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه تعداد و میزان تراکنش دیگر ملاک تعیین حساب تجاری نخواهد بود؟ او گفت بله؛ تعداد و مبلغ تراکنش های حساب در آن سال مهم نیست.

  پیام محرمانه مکرون به رئیسی

آخرین وضعیت ریال دیجیتال

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت کد ریالی بانک مرکزی گفت: کد ریالی قبلا تست و تست شده است، البته مبلغ آن یک میلیارد تومان بوده و دو بانک ملت و ملی و دو فروشگاه در حال استفاده هستند. به صورت آزمایشی کد ریالی است. با پایان این مرحله آزمایشی، ما به سمت آزمایش های گسترده تر خواهیم رفت، که امیدوارم در ماه اکتبر وارد مرحله آزمایش گسترده تر شویم.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید