خبر ترسناک قالیباف از سیاست جدید سکوت وزیر برای تخریب بازار خودرو

14920 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، وزارت حراست از سیاست فروش خودرو در بورس کالا برای تخریب بازار خودرو و افزایش قیمت استفاده می کند. بنابراین شغل درستی که می تواند منجر به کاهش قیمت شود، ابزاری برای ایجاد هرج و مرج بیشتر در بازار خودرو شده است و حاکمان حاشیه ای این وزارتخانه بحران آفرین به طرز شگفت انگیزی از این سیاست درست مبرا هستند.

مدتی پیش امید کلیباف، سخنگوی وزارت حریم خصوصی اعلام کرد که این طرح به پیشنهاد وزیر حریم خصوصی تصویب شده و این موضوع اصلا در دستور کار قرار نگرفته است و به این ترتیب وزیر حریم خصوصی را به یک پیشنهاد تبدیل کرده است. سوپرمن که به تنهایی توانست تصمیمی اساسی و موثر بگیرد

اما این تمام ماجرا نبود و ماجرای گرانی خودرو پس از شکست استیضاح که با لابی سنگین دولت سیزدهم همراه بود، شاهد شتاب افزایش قیمت در بازار خودرو هستیم. که ریشه آن به محدودیت عرضه برمی گردد که سیاست وزارت صمت در دوران سیدرضا فاطمی امین بود. وزارت حریم خصوصی با قیمت پایه مدل های ارائه شده بسیار بالا است. این امر باعث شده است که تعداد زیادی از خودروهای شخصی و دولتی مشتری نداشته باشند و مابقی با قیمت پایه خریداری شوند و این نشان می دهد که وزارت امنیت به صورت سیستماتیک قیمت خودرو را افزایش می دهد.

پس از ویرانی ایجاد شده در بورس کالا با تعیین بی رویه قیمت پایه، ناگهان امید قالیباف وارد صحنه شد و اعلام کرد که وزارت حراست مخالف فروش خودرو در بورس کالا است و این تحویل الزامی نیست!

  حمله با سلاح سرد به 2 دانش آموز در حرم رضوی

چه مفهومی داره؟

یعنی وزارت صنعت در حال فروپاشی سیاست مناسب عرضه خودرو در بورس (نسبت به قیمت گذاری و قرعه کشی خودروهای دولتی و …) است که مخالف است پس چه سیاستی باید اعمال شود؟

مشخص نیست و امید قالیباف، سخنگوی فعلی وزارت امنیت و مشاور محمدبکر نوبخت در دولت حسن روحانی نیز توضیحی در این باره ارائه نمی دهد. و بدیهی است که حرکت برای ایجاد دور باطل در بازار خودرو با اتخاذ سیاست های نادرست ادامه خواهد داشت و هر سیاستی غیر از سیاست صحیح و اصولی حذف چارچوب قیمتی دستوری و آزادسازی واردات خودرو در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در نتیجه روند صعودی قیمت ها در بازار خودرو ادامه خواهد داشت و خبری از کاهش قیمت ها و حتی ثبات قیمت ها نخواهد بود چرا که به دلیل سیاست چند نرخی شدن ارز از یک سو، بازار دستخوش نوسانات بی پایان ارز است. و مهار عمدی عرضه خودرو از سوی وزارت حراست سخت است و در صورت تداوم شرایط فعلی سال آینده شاهد قیمت هایی در بازار خودرو خواهیم بود که قابل تصور نیست.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید