خبر تلخ برای بازرسی های بی عیب و نقص

13011 خبر اولیه

بر اساس این تبصره، بر اساس مفاد قانون جدید چک و دستورالعمل حساب جاری، بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ کرده است که در صورت ناکافی بودن موجودی حساب صادرکننده چک، بانک‌ها موظفند موجودی چک را به سایرین پرداخت کنند. حساب‌های صاحب حساب جاری، حساب قرض الحسنه پس‌انداز، حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت و همچنین مسدود شدن کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هرگونه وجه متعلق به صادرکننده به مبلغ چک.

بر اساس بخشنامه ای که برخی بانک ها به شعب خود ابلاغ کردند، این قانون از هشتم خردادماه برای شعب بانک ها اعمال می شود. در اطلاعیه یکی از بانک های بزرگ خصوصی آمده است: به ذینفع چک پرداخت شده است.

در صورتی که وجه چک در همان بانک وثیقه نباشد، حساب صادرکننده چک در سایر بانک ها و موسسات اعتباری به میزان کسری چک از بالاترین تا کمترین موجودی توسط «سامانه چک» مسدود می شود. و مراحل قانونی توسط قوه قضائیه انجام می شود.»

به گزارش تسنیم، طبق قانون، بانک‌ها باید نکات قانونی را در خصوص برداشت از سایر حساب‌های مشتریان برای پاس کردن چک رعایت کنند. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

2. ماده 5 مکرر قانون چک فقط «مسدود شدن کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی صادرکننده به میزان کسری چک» را مقرر می‌دارد و به بانک‌ها اجازه برداشت از حساب‌های تعیین‌شده را نمی‌دهد.

2- بانک مرکزی در نامه شماره 97/468511 مورخ 98/12/28 بانک ها را مکلف به پرداخت چکی از موجودی برای برداشت صاحب حساب در سایر حساب های فردی وی به ریال در همان بانک کرد که در مبنای ارائه شده در کارت حساب جاری به عنوان دستورالعمل حساب جاری اجباری اعلام می شود، اما زمان افتتاح حساب جاری برخی از مشتریان بانک به سال های گذشته و قبل از اعلام اخیر درج حساب جاری باز می گردد. شرط اجازه برداشت از حساب در کارت های افتتاح حساب قدیمی قبل از سال 91 مشخص نشده است البته بانک ها باید شرط جدیدی را به قرارداد خود اضافه می کردند و از مشتریان امضا می گرفتند اما در بسیاری از بانک ها این اتفاق نیفتاد.

  فرصتی برای تکرار ناآرامی ها در قزاقستان

2- حال با توجه به نکات فوق برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل قانونی، به ویژه برای حساب های جاری که قبل از سال 91 افتتاح شده اند، لازم است قبل از برداشت از حساب مشتریان به ترتیب فوق، دارنده گشایش کارت را روی یک. حساب جاری و در صورتی که شرط در آن قید شده و به امضای مشتری رسیده باشد، طبق روال اعلام شده توسط بانک مرکزی برای برداشت از سایر حساب های مشتریان.

4- در این خصوص در صورت ارائه چک توسط ذینفع شعبه ای غیر از شعبه افتتاح کننده جهت صدور چک، شعبه مقصد موظف است از سایر حساب های مشتریان استعلام تلفنی و تاییدیه دریافت نماید. شاخه منبع

5- در صورت عدم وجود شرط فوق برای مجوز برداشت از سایر حسابها در کارت حساب جاری و یا عدم موجودی حسابهای فوق و در نتیجه عدم وصول چک طبق بند (ب) ذیل ماده 5. قانون چک برای کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی و هرگونه وجه متعلق به صادرکننده تا سقف مبلغ چک در بانک فقط باید مسدود شود. (در این صورت شعبه مجاز به برداشت مستقیم از سایر حساب ها نیست و تنها وظیفه مسدود کردن حساب است)

6- در صورت واریز بعدی وجه به حساب مشتری، مراجعی که دستور اولیه انسداد حساب بانکی را صادر کرده اند، حق تقدم دارند و در صورت وجود وجه بالاتر از سفارشات قبلی، چک پس از صدور دستور توسط مرجع قضایی یا ثبتی باشد و در صورت واریز چک به ذینفع کلیه حساب های مشتریان آزاد می شود. لازم به تاکید است واریزهای بعدی به همان حساب جاری با چک مشتری نیازی به دستور قضایی ندارد و نیاز به ارائه گواهی قضایی فقط برای مبالغی است که بعدا در سایر حساب های مسدود شده مشتری واریز می شود. . .

  علاقه خاص تاج زاده به "سلاح های آمریکایی"

7- طبق بند 19-6 دستورالعمل حساب جاری، شعب موظفند در صورت عدم وجود شرط اجازه برداشت بانک از سایر حساب‌های مشتریان، با فرض ناکافی بودن موجودی حساب جاری در کارت افتتاح حساب، نسبت به انجام آن اقدام نمایند. مراجعین مذکور در ابتدا با مراجعه به شعبه، مفاد این شرط را به آنها ابلاغ می کند و ملزم به امضای فرمت جدید قرارداد و افتتاح کارت جدید جهت افتتاح حساب بر اساس شرایط تعیین شده می باشد. ارائه خدمات حساب جاری به فردی که از امضای فرم مشخص شده امتناع می ورزد امکان پذیر نیست.

منبع: تسنیم

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید