خبر خوب برای مستاجران، تمدید خودکار یک ساله اجاره نامه 1401 با افزایش سقف است.

13758 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، بسته سیاسی مصوب در جلسه شورای عالی قوانین در جلسه سران قوا که روز شنبه 26 خردادماه با حضور سران قوا به ریاست سید ابراهیم رئیسی. در سال 1401 تصویب شد. در جلسه فوق سران سه قوه تاکید کردند که سیاست ها و اقدامات لازم برای مدیریت حوزه مسکن باید با سرعت بیشتری اجرا شود و در عین حال دو طرح فوریت به عنوان اولویت تصویب شود. در جلسه شورای اسلامی پیشنهاد شد.

بر این اساس، با توجه به افزایش چشمگیر اجاره بها واحدهای مسکونی در بهار 1401 و چشم انداز رشد آن در اواخر سال جاری و با توجه به شروع فصل واگذاری مستاجران و عدم حمایت مالی کافی جامعه مستاجران در شرایط بحران اقتصادی، از سوی دیگر با توجه به افزایش چشمگیر اجاره بهای واحدهای مسکونی در بهار سال 1401، چشم انداز رشد آن در اواخر سال جاری نیز وجود دارد. تعیین سقف اجاره استثنائات و مشوق های مربوطه به شرح زیر ارائه می شود.

ماده 1- کلیه قراردادهای اجاره واحدهای مسکونی در سال 1401 پس از تاریخ ابلاغ این مصوبه به صورت خودکار برای مدت یک سال و حداکثر به نرخهای ذیل نسبت به قراردادهای موجود تمدید می شود.

شهر تهران و سایر کلانشهرها 25 درصد و سایر مناطق شهری 20 درصد است که در تبصره این ماده نیز توافق موجر و مستاجر با نرخهای کمتر از فوق بلامانع است.

در ماده 2 نیز آمده است: استثنائات تمدید خودکار اجاره به شرح زیر است:

1- در صورتی که مالک ملک یا مورد اجاره را فروخته و قرارداد بیع را در سامانه ثبت معاملات ملکی به ثبت رسانده و کد رهگیری دریافت کرده باشد و همچنین اطلاعات ملک را در سامانه املاک ثبت کرده باشد. املاک و مسکن.

  60 فوتی در 24 ساعت گذشته / 11 استان بدون فوت

2- در صورتی که مالک درخواست پروانه ساختمانی از مراجع ذیربط جهت تخریب، بازسازی یا تعمیر داده باشد.

3- در صورتی که مستاجر در مدت اجاره قبلی با تصمیم مرجع قضایی (شورای حل اختلاف) به تعهدات خود عمل نکرده باشد.

4- عدم قبول افزایش مبلغ اجاره بها برابر درصدهای مصوب مستاجر.

5- در صورتی که فرزند مالک دارای عقد رسمی بوده و با تشخیص مقام قضایی باید در آپارتمان اجاره ای سکونت داشته باشد.

6- در صورتی که مالک فقط یک واحد مسکونی در همان شهر داشته باشد و نیاز وی به سکونت در این ملک مورد تایید مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) باشد. در مواردی که مالک دارای چندین واحد مسکونی در یک شهر باشد، فقط برای یکی از واحدهای مسکونی می تواند درخواست سکونت کند و رای مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) فقط برای همان بلوک مورد تقاضا صادر می شود.

در تبصره 1 نیز آمده است: ملاک رسیدگی و قانونی شدن اختلاف اجاره بین موجر و مستاجر در محاکم (شورای حل اختلاف) اطلاعات ثبت شده در سامانه کد رهگیری و املاک و مسکن است.

در تبصره ۲ نیز تاکید شده است: مراجع قضایی (شورای حل اختلاف) مکلفند در اسرع وقت و حداکثر ظرف مدت یک ماه به اختلافات رسیدگی و رأی صادر کنند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید