خداحافظ اردوغان! – بررسی سرمقاله رسانه ها

به نوشته سرمقاله، بحران عمیق اقتصادی ترکیه، تورم شدید، بحث های سیاسی داخلی و کاهش محبوبیت رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه (AKP) روزهای سختی را برای مردم این کشور رقم زده است. این امر باعث می شود که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه در اواسط ژوئن (2 ژوئیه 1402) برای ترک ها حیاتی باشد.

مایکل روبین، تحلیلگر مشهور آمریکایی، در تحلیلی که برای مؤسسه امریکن اینترپرایز نوشت، گفت که ترکیه باید پس از رجب طیب اردوغان برای آینده آماده شود، زیرا روز پس از کناره گیری او، ترک ها باید با بسیاری از مسائل پیچیده دست و پنجه نرم کنند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل و کارشناس ترکیه ای با بیان اینکه دوره حکومت اردوغان به دلیل اینکه چند ماه بعد باید در انتخابات سخت شرکت کند رو به پایان است، گفت: اگرچه تاریخ دقیق پایان حکومت او مشخص نیست اما نمی تواند دیگر در انتخابات رقیب باشید، تعطیل کنید یا کودتا را سازماندهی کنید. اما مدتی پس از خروج وی از قدرت، حزب عدالت و توسعه (AKP) نیز ناپدید شد، زیرا به جز حزب جمهوری خواه خلق (RPP) به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، حزب سیاسی دیگری وجود ندارد که توسط یک رهبر کاریزماتیک تأسیس شده باشد. از رهبر خود جان سالم به در نبرد.

روبین خاطرنشان می کند: حزب عدالت و توسعه اکنون در حال تضعیف است زیرا اردوغان بیشتر از حزب خانواده خود را تبلیغ می کند. آنچه مردم ترکیه باید برای آن برنامه ریزی کنند این است که چگونه خسارات ناشی از سیاست های اردوغان را جبران کنند.

  پایگاه اطلاع رسانی خاورمیانه منهای آمریکا راجا

خداحافظ اردوغان!

باورش سخت است که او پذیرفت که ترکیه پس از اردوغان به سادگی به حالت قبل بازگردد، زیرا دو دهه قدرت اردوغان نسل متفاوتی را در این کشور شکل داد. بیش از 30 میلیون ترک تحصیلات خود را بر اساس برنامه درسی انتخاب شده توسط اردوغان به پایان رسانده اند. او بوروکراسی را تغییر داد و رویکرد ارتش را از شکل سکولار به اسلامگرایی تغییر داد.

این مقام سابق وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در چند محور به مشکلات مختلف ترکیه از پایان دوره ریاست جمهوری اردوغان اشاره کرد:

اولین موضوع مورد علاقه این کارشناس «اردوغان زدایی» است و وی با اشاره به این موضوع اظهار داشت: یکی از جنجالی ترین اقدامات پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003، تصمیم به اجرای بعث زدایی بود. به دلیل پیامدهای این اقدام، برخی از مخالفان استدلال کردند که همکاری با بعثی ها بهتر از کنار گذاشتن آنها از سیستم آینده عراق است.

حزب عدالت و توسعه

در پایان، مقامات آمریکایی و عراقی چهار سطح بالای حزب را حذف کردند و 40000 عراقی از مجموع 2 میلیون عضو باقی ماندند. در مورد ترکیه نیز بحث مشابهی بر سر این است که آیا اعضای حزب عدالت و توسعه در آینده پس از اردوغان جایگاه خود را حفظ خواهند کرد یا رد صلاحیت خواهند شد.

روبین افزود: به دلیل ارتباط بین عوامل حزب عدالت و توسعه و گروه هایی مانند تحریر الشام مرتبط با القاعده، دولت اسلامی یا شبه نظامیان سادات، این پاکسازی ها می تواند منجر به هرج و مرج یا موجی از وحشت شود.

  تقاضای نفت چین در سال 2023 احیا می شود

وی در رابطه با موضوع فوق اصلاحات بوروکراسی در ترکیه را نیز مطرح کرد و تغییر جهت بوروکراسی و نظام آموزشی را مهمتر دانست و گفت: قبل از اردوغان ورود به بهترین دانشگاه های ترکیه بر اساس نتایج امتحانات بوده است. شایسته سالاری، اما فارغ التحصیلان حوزه علمیه اردوغان ترکیه امتیازاتی را فراهم کردند و علاوه بر این، ساختار انتخاب مصاحبه ترتیب دادند تا موقعیت ها به افراد خاصی برسد. این مشکل در چارچوب های بوروکراسی و آموزش معلمان و سایر بخش ها مهم بود.

روبين آزادي زندانيان سياسي به ويژه 100000 نفري را كه به جرم همدستي در كودتاي 2016 زنداني شده اند، موضوعي مهم مي داند و مي افزايد: بسياري از بازداشت شدگان از پيروان فتح الله گولن هستند كه اردوغان زماني او را متحد مي دانست. تعداد زیادی از کردها نیز به زندان افتادند. در اولین روز از دوران پس از اردوغان، درهای زندان باید باز شود و همه زندانیان سیاسی آزاد شوند.

علاوه بر این، به گفته این کارشناس مسائل ترکیه، تغییر قانون اساسی که به اردوغان قدرت بی سابقه ای بخشید، چالشی برای دوران پس از او نیز محسوب می شود. روبین معتقد است که به محض پایان دوره ریاست جمهوری اردوغان، ترک ها باید درباره سرنوشت قانون اساسی فعلی خود تصمیم بگیرند. شاید آنها به قانون اساسی 1982 برگردند و شاید برخی اصلاحات را اجرا کنند که یکی از آنها اضافه کردن محدودیت های دوره ریاست جمهوری است.

خداحافظ اردوغان!

این تحلیلگر آمریکایی موضوع قطع حقوق بازنشستگی برخی از نیروهای سابق را در کنار مصادره و استرداد دارایی های مخالفان سیاسی مهم می داند و می افزاید که سرنوشت دارایی های این افراد باید در کنار ثروت اردوغان مشخص شود. متحدان او، خانواده و شرکا. به ویژه به این دلیل که حزب عدالت و توسعه برخی صنایع کلیدی دارد.

  داستان جالبی که علامه مصباخ در منزل علامه امینی شنید

بحث مهم دیگر از دیدگاه این تحلیلگر، ادامه سیاست خارجی آنکارا است، زیرا تمام تصمیماتی که رهبری جدید ترکیه باید اتخاذ کند، تنها در صحنه داخلی نیست. اردوغان سیاست خارجی ترکیه را بازسازی کرد و این کشور را از پیشتاز دموکراسی های اروپایی دور کرد و در عوض به غرب آسیا (خاور میانه) و کشورهای تجدیدنظر طلب در آمریکای جنوبی و اوراسیا نزدیک شد. مشخص نیست که آیا رهبری پس از اردوغان می‌تواند این اختلال را در رویکرد خود اعمال کند یا خیر. یافتن راه حلی برای تنش ها با قبرس، ادعاهای دریایی و چالش ها با کشورهای همسایه از اهمیت بالایی برخوردار است.

مایکل روبین در بخش پایانی مقاله خود با عنوان “زمان برنامه ریزی” بیان می کند که اگرچه اردوغان مهم ترین رهبر ترکیه از زمان آتاتورک به حساب می آید، اما پایان حکومت او فرا می رسد و شاید با رفتن اردوغان، ترکیه مسئول راه دموکراتیک باشد. برگشت. اکنون زمان برنامه ریزی است زیرا تغییر ممکن است زودتر از آنچه اکثر مردم ترکیه انتظار دارند رخ دهد.

منبع: ایرنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید