خرده فروشان جریمه و زندانی می شوند

سال‌هاست که مردم از کاهش وزن روی کالاهای بسته‌بندی شده و اضافه کردن هوا، آب یا مخلوط کردن برخی کالاها شکایت دارند.

دولت قبل بارها با این سوال مواجه شده که چرا برخی تولیدکنندگان کمتر می فروشند و این به یک عادت تبدیل شده است، اما پاسخی نداده و کاهش فروش را تکذیب کرده است. اما در دولت سیزدهم برای اولین بار این گروه اذعان کرد که مشکل فروش کمتر کالا وجود دارد و برخی تولیدکنندگان به ویژه برندهای معروف برای افزایش سود خود به فروش کمتر روی آورده اند. بارزترین کمبودی که مردم دیده اند چیپس و پفک و همچنین لبنیات به ویژه پنیر است. این محصولات در بسته بندی های بزرگ تحویل می شوند اما حداقل 30 تا 40 گرم با وزن درج شده روی بسته بندی فاصله دارند. یعنی در حالی که نوسانات وزن از 5 تا 10 گرم قابل قبول است و مابقی مصداق بارز دست کم گرفتن است. روز دوشنبه به طور رسمی اعلام شد که در میانگین نمونه بسته بندی در 365 گروه کالای معتبر بیش از 41 درصد کمتر فروش داشته است و این بدان معناست که بسیاری از تولیدکنندگان به این سمت حرکت کرده اند. البته برخی از تولیدکنندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت های زیاد و کمک به مردم، دست کم گرفتن خود را با کاهش حجم کالای اصلی توجیه می کنند. با مهدی اسلام پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد در خصوص موضوع کاهش فروش و اینکه به صورت ویژه به این موضوع رسیدگی می شود گفت وگو کردیم.

روند جلوگیری از کاهش فروش در سازمان ملی استاندارد چگونه آغاز شد؟

گسترش فروش کمتر، بی‌تفاوتی نسبت به عدالت در حوزه توزیع است و این یک پدیده منفی اجتماعی تلقی می‌شود. ضمن اینکه از نظر شرعی به این موضوع توجه زیادی می شود. از این رو این مجموعه برای اولین بار در عمر سازمان ملی استاندارد تصمیم به اجرای طرحی در دولت سیزدهم مردم گرفت تا از فروش کمتر جلوگیری کند. با توجه به اینکه سازمان ملی استاندارد دارای یک مرکز ملی اندازه گیری و ترازو است که در سطح بین المللی فعالیت می کند، از وی خواسته شد تا با نمونه برداری از کالاها در سطح بازار، پایش علمی و تخصصی کالاهای مختلف را در آزمایشگاه های مجهز مجتمع انجام دهد. در طرح نظارتی که از سه ماه پیش آغاز شد، در مرحله اول 365 گروه محصول چیپس، تنقلات، ماکارونی، شکلات، شیرینی، شکر، مواد شوینده، چای و … مشاهده شد. تاکید می کنم نظارت مذکور اتفاق بسیار مهمی است که در دولت سیزدهم توسط سازمان ملی استاندارد آغاز شد تا از فروش کم در کشور جلوگیری شود.

  ثروتمندان کدام کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند؟

اخیرا خیلی ها از زیرفروشی برخی تولیدکنندگان گلایه کرده اند و البته از دولت قبل هم گلایه هایی از این دست وجود داشته است.

فروش فرعی یک شکایت عمومی بود و مردم به دلیل اینکه برخی از کالاهایی که خریداری می کردند با فروش کمتری مواجه می شدند مورد آزار و اذیت قرار می گرفتند و این امر به مرور زمان باعث از بین رفتن اعتماد شد تا سازمان ملی استاندارد بتواند از هر گونه آسیب به مردم جلوگیری کند. . . ، نظارت بر کالاها آغاز شده است.

آیا مقیاس و وزن کالا برای تعداد محدودی کالا نظارت می شود؟

خیر، به جز مواد غذایی و مواد شوینده، این امر در مورد سایر کالاها مانند بتن و سایر کالاهای بسته بندی اعمال می شود. این اقدام سازمان ملی استاندارد در تحقیقات کمی کالاها در راستای حمایت از تولیدکنندگان با کیفیت مسئول و متعهد است. در واقع در حمایت از تولید و مردم به بحث کمیت کالاهای بسته بندی شده نگاه می کنیم.

کدام مجموعه ها با همکاری کدام مجموعه ها رصد خواهند شد؟

همچنین در طرح جدید از همکاری سازمان های حمایتی و تعزیرات برای حرکت سریعتر در جهت ساماندهی وضعیت موجود استفاده شده است. اگرچه سازمان ملی استاندارد یک نهاد فرابخشی است که می تواند به طور مستقل برای اجرای قانون عمل کند، اما این سه نهاد باید در قالب یک کمیته اقدام ویژه با هدف حمایت از حقوق بشر، کار را برای فروش کمتر آغاز می کردند. آنچه کمیته اقدام ویژه در دستور کار خود دارد این است که از ابتدا نظارت بر زنجیره کالا را آغاز کند. تصمیم بر این شد که کالاها در اولویت باشند. به همین دلیل است که طرح مبارزه با هرگونه دست کم گرفتن در صنایع لبنی و فرآورده های آن، غلات، شکر و کره به صورت تصادفی آغاز می شود. بنابراین در صورتی که فرمول قیمت و وزن به صورت علمی و تخصصی رعایت نشود، طی مراحل قانونی منجر به مردود شدن کالا و اعمال قانون در مورد آن خواهد شد. این طرح به صورت آزمایشی در استان‌های تهران و آلبورگ اجرا می‌شود که گام دوم طرح نمونه‌برداری کالا به ۱۹ استان و گام سوم به تمامی استان‌های کشور گسترش می‌یابد. در این بین از اتاق اصناف کشور خواستیم تا در معاملات و خرید و فروش عمومی از نقض حقوق بشر جلوگیری کند.

  تصمیم برای تکمیل ظرفیت های خالی در دانشگاه ها

حجم فروش چقدر بود؟

هر محصول سبک و مشکل خاص خود را در فروش مجدد داشت. برخی از آنها به اندازه کافی در بسته بندی های پر زرق و برق فروخته نمی شوند، برخی دیگر به صورت بسته بندی ناکافی فروخته می شوند، در حالی که برخی دیگر به اندازه کافی با فروش فرعی مخلوط نمی شوند و برخی دیگر دارای وزن کم هستند. تخلفات بسته به رشته گروه بسیار متفاوت است.

برخورد قانونی با متخلفان چگونه خواهد بود؟

قانون فروش کمتر اختیارات گسترده ای می دهد. ممکن است متخلف جریمه یا زندانی شود.

زمانی که فروشندگان ارزان قیمت در آزمایشگاه های سازمان ملی استاندارد شناسایی شدند، آیا به تولیدکنندگان متخلف اطلاع داده شد؟

تحت هیچ شرایطی به تولیدکنندگان گفته نشده است که از فروش پایین تری آگاه هستند.

اسامی متخلفان اعلام می شود؟

در گام اول قرار نشد اسامی تولیدکنندگانی که فروش ناکافی را به فروش رساندند اعلام شود. اگر تولیدکنندگان رویه قبلی خود را اصلاح نکنند، قانون اجرا خواهد شد.

آیا فکر می کنید با اعلام رسمی فروش مجدد کالاها، تولیدکنندگان رویه خود را بهبود ببخشند؟

قطعا این اتفاق خواهد افتاد. با جدیتی که سازمان ملی استاندارد در این زمینه دارد و در موارد دیگر مردم دیده اند که سازمان ملی استاندارد تسلیم قانون نمی شود، تولیدکنندگانی که کمتر بفروشند به سمت اصلاح رویه خود حرکت می کنند. از آنجایی که سازمان ملی استاندارد تحت هیچ شرایطی موضوع فروش کمتر را رها نمی کند، تولیدکنندگان مجبور به رعایت قانون هستند و کالاها را بر اساس قیمت و وزن واقعی به مردم عرضه می کنند.

  با اقدامات سریع راننده از مرگ سرنشین جلوگیری شد

مردم در صورت مشاهده فروش کمتر در کالاهای بسته بندی چگونه می توانند اطلاع دهند؟

در صورت مواجهه با تخلف افراد می توانند تا ساعت 1517 شکایت کرده و یا به ادارات کل استان گزارش دهند.

بارش

حفظ حقوق مردم در برابر کم ارزشی

مرکز سنجش، اوزان و معیارهای سازمان ملی استاندارد ایران در راستای حمایت از حقوق بشر، با اجرای طرح ملی کنترل کمی بسته بندی محصولات (تشخیص میزان فروش کمتر) با هرگونه فروش با قیمت پایین قاطعانه برخورد خواهد کرد. .

محصولات شامل غلات، ماست، انواع محصولات، انواع پاک کننده های دستی و ماشینی، انواع خمیر دندان، انواع بسته بندی چای و پاکت مرغ، انواع مرغ و شکر بسته بندی شده، انواع شکر بسته بندی، انواع انواع شکلات و کارامل و آبنبات انواع صابون بسته بندی انواع بستنی انواع رب گوجه فرنگی در غذاهای مختلف انواع سس در ظروف مختلف انواع عسل در ظروف مختلف انواع بسته بندی و کره پیچیده شده و انواع غذاهای آماده و نیمه تمام. بر این اساس کارشناسان استاندارد باید بررسی های کمی را با مراجعه به واحدهای تولیدی انجام دهند تا از کمیت محصول در بسته بندی و همچنین الزامات برچسب گذاری محصول اطمینان حاصل کنند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید