خزانه خالی با بدهی 54 هزار میلیاردی، میراث دولت روحانی برای دولت سیزدهم/ از سال 1396 تا 1400 بیشترین تورم را در ایران شاهد بودیم.

گروه اقتصادی رجانیوز: سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت شب گذشته به مناسبت هفته دولت در برنامه بی وقفه شبکه سه سیما حاضر شد.

خاندوزی که پیش از وزارت اقتصاد نماینده یازدهمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس بود. وی در این پخش به تشریح عملکرد وزارت اقتصاد و دارایی در دولت سیزدهم پرداخت.

من گزارش میدم رجانیوز; خاندوزی درباره نحوه وزیر شدن و ارائه رای اعتماد به شورای اسلامی گفت: قبل از معرفی اعضای هیئت دولت، مرحوم دکتر عادل آذر با من تماس گرفتند و گفتند که دکتر رئیسی می خواهد جلسه ای داشته باشیم. با شما در پاستور در این جلسه آیت الله رئیسی به من پیشنهاد وزارت اقتصاد را دادند.

خاندوزی درباره اقدامات عملیاتی دولت پس از جنگ اوکراین برای رفع کمبود مواد غذایی گفت: بلافاصله پس از درگیری در اوکراین در اولین جلسه دولت وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تا امروز را مطرح کرد. در تامین آرد و نان مشکل را بهانه نیاورید.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره نگاه کل نگر وزارت اقتصاد به تصمیمات اقتصادی کشور گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا، وزارت اقتصاد به عنوان وزارت دارایی یا وزارت خزانه داری شناخته می شود. وزارت اقتصاد سیاست کلی اقتصاد کشور را تنظیم می کند.

وی افزود: دولت سیزدهم متعهد به ساختن اقتصاد غیرنفتی است. ما در دولت دکتر رئیسی معتقدیم که اقتصاد باید از پایین به بالا ساخته شود و از بالا به پایین زیربنا و نظارت داشته باشد.

وزیر اقتصاد درباره مسیر غلط دولت قبل در اقتصاد گفت: چند دهه مسیر اشتباهی وجود داشت که یک دولت نفت خیز با مرکزیت تهران برای روستاها تصمیم می گرفت. بنابراین ما 35 اختیاری را که استان ها باید به تهران بیایند و برای تصمیم گیری مجوز بگیرند، تحویل دادیم.

  مطالبات بانکی به هیچ وجه نباید منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی شود

خاندوزی همچنین گفت: خزانه خالی با بدهی 54 هزار میلیاردی میراث دولت روحانی برای دولت سیزدهم بود. وزرای دولت در جلسه قبلی گفتند ما نگران این هستیم که چگونه می خواهید حقوق مرداد و شهریور امسال را پرداخت کنید!

وی افزود: از سال 1397 تا 1400 شاهد بالاترین و بی سابقه ترین نرخ تورم در دهه های اخیر بودیم. پس از سال 2017، به سختی شاهد سیاست های فعال برای حفظ اقتصاد هستیم.

سخنگوی اقتصادی دولت در پایان درباره کاهش نرخ تورم در دولت سیزدهم گفت: در 6 ماهه نخست سال دولت، تورم نقطه ای در کشور 28 درصد کاهش یافته است. اگر دولت دوازدهم کاری به اقتصاد نکرده بود تورم 10 درصد کاهش می یافت.

وی همچنین گفت: تلاش‌های وزارت اقتصاد در ماه‌های نخست باعث شد تورم از 57 درصد در شش ماهه نخست دولت به 29 درصد برسد. تورم دوازده ماهه نیز از 58 درصد به 43 درصد کاهش یافت.

قسمت های بعدی این برنامه با حضور وزیرامور اقتصاد و دارایی کشور هر روز بعد از اخبار ساعت 19:00 از شبکه سه سیما پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید