خط اوکراینی به سبک کلاه سفیدها در سوریه نوشته شده است

در صد و پنجاه و هشتمین روز از درگیری روسیه و اوکراین، در حالی که انتظار می‌رود تلاش‌های دولت‌های غربی برای کاهش تنش‌ها با جدیت بیشتری دنبال شود، دور جدیدی از اتهامات آنها علیه مسکو بر آتش جنگ می‌افزاید.

به گزارش رجانیوز به نقل از الجزیره، رئیس جمهور اوکراین روز جمعه بدون ارائه هیچ مدرکی مدعی شد که روسیه مرتکب «جنایت جنگی» شده و به محل نگهداری اسرای اوکراینی در اولنیوکا حمله هوایی کرد. در منطقه دونتسک وی در آدرس ویدئویی خود اعلام کرد: اخباری که به من رسیده حاکی از آن است که دولت مسکو در جریان این جنایت جنگی حدود 50 اسیر جنگی را کشته است. و کمیته بین المللی صلیب سرخ با ورود به شرق اوکراین بررسی های لازم و کافی را در این زمینه انجام دهد تا صحت این ادعا را تایید کند. همزمان با انتشار این بیانیه، وزارت دفاع روسیه نیز با انتشار عکس هایی از گلوله هایی که به سمت زندان اسرای اوکراینی هدف قرار گرفته بود، اعلام کرد که رئیس جمهور اوکراین و آمریکا در این حمله مقصر هستند و می خواهند تحمیل کنند. در افکار عمومی که روسیه پشت پرده است این حمله محلی شده است. دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل نیز با رد این اتهام در توئیتر نوشت: «نازی‌ها در اوکراین دائماً سعی می‌کنند از هر فرصتی برای خدشه دار کردن وجهه روسیه استفاده کنند. اما این تلاش ها بی نتیجه است، زیرا اگر کمی هوشمندتر بودند، از موشک های آمریکایی هیمارس که فقط واشنگتن در اختیار دارد، برای انجام این حمله استفاده نمی کردند.

  آیا حکم سرقت آثار هنری عسگر فرهادی/فرهادی ثابت شده است؟

ساعتی پس از این اظهارات و دعوت روسیه از سازمان ملل و صلیب سرخ، فرحان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد از آمادگی خود برای اعزام کارشناسان برای بررسی ابعاد این حمله در منطقه خبر داد و اظهار داشت: با توجه به حادثه اخیر فاجعه در زندان اسرای اوکراینی ما آماده اعزام گروهی از کارشناسان هستیم که با رضایت طرفین می توانند تحقیق کنند.» قبل از دعوت روسیه، کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که به دنبال دسترسی به این مرکز است و پیشنهاد داد که کمک به تخلیه مجروحان

اتهام زنی به روسیه اقدام جدیدی از سوی کشورهای اروپایی نیست. پیش از این رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده بود که روسیه با صادر نکردن مواد غذایی به کشورهای دیگر باعث بحران غذایی در جهان شده است. در پاسخ، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مقاله ای نوشت: کشورهای اروپایی می گویند روسیه عامل بحران غذایی جهان است، اما مشکل اصلی تحریم های اروپا علیه مسکو است.

به گزارش پایگاه خبری نشنال اینترست، استیون سایمون، یکی از کارشناسان و از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا در مقاله ای در خصوص بحران روسیه و اوکراین نوشت: ادامه این بحران به نفع هیچ یک از طرفین نیست. اما یکی از اصول دیپلماسی پیگیری منافع طرفین است.” او در فضایی به دور از تنش و درگیری قرار دارد. وی در تحلیل خود از وضعیت بین مسکو و کیف تاکید کرد: “اکنون زمان تشویق هر دو است. راه حل سیاسی و تا زمانی که آمریکا و ناتو مشروط به تعامل سیاسی سازنده بین اوکراین و روسیه به اوکراین کمک نظامی نکنند، هیچ اهرمی برای اقدام موثر نخواهند داشت. برای رسیدن به یک هدف پایدار.”

  دستگاه لیزر کیوسویچ و کارایی آن

دیدگاهتان را بنویسید