خنثی سازی بحران جهانی غذا در ایران

با شروع جنگ روسیه و اوکراین، در ابتدا تصور این که این درگیری نظامی چنین تأثیری بر زندگی مردم جهان داشته باشد غیرممکن بود، اما پس از گذشت تنها چند روز، آثار آن به تدریج آشکار شد.

با توجه به سهم و نقش این دو کشور در تولید و صادرات بسیاری از محصولات اساسی به ویژه کشاورزی، تمامی بازارهای جهانی تحت تاثیر قرار گرفت، بنابراین کارشناسان آن را با بحران سال 2008 مقایسه می‌کنند. بر این اساس، تصمیمات دولت سیزدهم برای اصلاح یک ترجیحی سیاست ارزی که مستقیماً با مواد غذایی و کالاها مرتبط است، می تواند مانع بزرگی در برابر اعتصابات بازارهای جهانی در بازار داخلی ایران باشد. در واقع افزایش شدید قیمت محصولات کشاورزی و مشکلات تامین آنها با تداوم سیاست ارز ترجیحی بخش بزرگی از منابع ارزی کشور را برای سال جاری مصرف خواهد کرد.

میزان تأثیرات جنگ بر توده های مردم در سراسر جهان

روسیه و اوکراین 56 درصد از تولید جهانی و 64 درصد از صادرات روغن آفتابگردان را تشکیل می دهند. در رابطه با گندم، 19 درصد گندم جهان در این دو کشور تولید می شود و 23 درصد از این محصول اساسی از این دو کشور صادر می شود. در محصول جو، سهم محصولات روسیه و اوکراین از تولید جهانی به 13 درصد و سهم آنها در صادرات این محصول به 19 درصد می رسد. علاوه بر این، در حالی که 4.4 درصد ذرت برای دام در روسیه و اوکراین تولید می شود، سهم آنها از صادرات این محصول 18 درصد است.

این ارقام به خوبی نشان دهنده تاثیر این دو کشور بر بازار جهانی محصولات کشاورزی و مواد غذایی است. درگیری نظامی دو کشور نه تنها باعث کاهش صادرات این محصولات شد، بلکه به دلیل اعمال تحریم های روسیه علیه کشورهای اروپایی و آمریکا، فشار بیشتری بر بازار جهانی وارد کرد.

  ایرادات مبهم هیأت عالی نظارت کار واردات خودرو را پیچیده کرد

اولین اثر جنگ روسیه و اوکراین افزایش شدید قیمت جهانی مواد غذایی است که شامل محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت و روغن آفتابگردان می شود. اما این تاثیر تنها به بازار این محصولات محدود نمی شود، چرا که در لایه دوم آثاری که در ادامه می آید، تولید گوشت قرمز و سفید را نیز تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به اینکه عمده خوراک دام و طیور از محصولات کشاورزی تامین می شود، محدودیت و افزایش شدید قیمت این محصولات باعث افزایش قیمت گوشت در دنیا شده است. از سوی دیگر، سهم قابل توجه روسیه و اوکراین در تولید و صادرات کودهای کشاورزی، آینده امنیت غذایی جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. در واقع علاوه بر تاثیر کاهش صادرات محصولات اساسی از روسیه و اوکراین به بازارهای جهانی، افزایش قیمت ها و محدودیت های عرضه کود در سایر کشورها نیز به دلیل تکانه های قیمتی، تولید این محصولات در سایر کشورها را تحت الشعاع قرار داده است. و غذا محدود یا متوقف می شود تا از افزایش قیمت های داخلی جلوگیری شود.

صادرات متوقف شد

با گسترش بحران به بازارهای جهانی، تعداد کشورهایی که صادرات محصولات اصلی خود را محدود یا متوقف می کنند، در حال افزایش است. به جز روسیه و اوکراین که به دلیل درگیری نظامی این کار را انجام دادند، کشورهای دیگری مانند اندونزی، آرژانتین، قزاقستان و سایر کشورها این سیاست را در پیش گرفته اند. در همین راستا، قزاقستان به طور موقت صادرات گندم و آرد را متوقف کرده است. اندونزی، یکی از بزرگترین صادرکنندگان روغن های گیاهی در جهان، نیز صادرات خود را به نصف کاهش داد، در حالی که آرژانتین صادرات خود را متوقف کرد.

کمبود جهانی کودهای شیمیایی

  چرا 16 آذر را روز دانشجو نامیدند؟/ نیکسون پس از اخراج رگبار دانشجویان دانشگاه تهران، دکترای افتخاری گرفت!

همانطور که اشاره شد، کاهش یا توقف صادرات محصولات کشاورزی تنها مشکلی نیست که مردم در سراسر جهان باید نگران آن باشند، زیرا کاهش شدید دسترسی کشاورزان به کودهای کشاورزی نگرانی های جدی را ایجاد کرده است که امنیت غذایی جهانی را در آینده تهدید خواهد کرد. . همه کشاورزان در سراسر جهان برای تولید محصولات خود به کود نیاز دارند که جنگ بین روسیه و اوکراین روند گسترش را تغییر داد.

مشکلات در زنجیره تامین و درگیری بین روسیه و اوکراین صادرات کودهای روسیه و بلاروس را از طریق دریای سیاه مختل کرده و کشاورزان را با مشکل مواجه کرده است.

روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان کودهای کشاورزی در جهان است. بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، روسیه بزرگترین صادرکننده کودهای نیتروژن در سال 2021 و دومین تامین کننده کودهای پتاس و فسفر در جهان بود.

اختلال در عرضه کودهای کشاورزی روسیه قیمت آن را افزایش داده است. علاوه بر این، بسیاری از کودهای نیتروژن از گاز طبیعی تولید می شوند و با توجه به وضعیت اوکراین و روسیه و اختلال در بازار صادرات گاز، عرضه این کودها کاهش یافته و قیمت آنها بسته به میزان آنها بین 30 تا 70 درصد افزایش یافته است. نوع بنابراین بسیاری از کشاورزان به جای کود شیمیایی از کود حیوانی استفاده می کنند. کمبود جهانی کودهای شیمیایی بر کشاورزان محلی ایالت ویسکانسین ایالات متحده تأثیر می گذارد.

بر این اساس شاهد تاثیر این مشکل در کاهش تولید محصولات مهمی مانند گندم هستیم و عامل جدیدی در افزایش قیمت ها در بازار جهانی است. به عنوان مثال، هند به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گندم، به دلیل کمبود کودهای شیمیایی، سطح زیر کشت خود را کاهش داده و تولید بیش از 111 میلیون تن آن به زیر 100 میلیون تن می رسد.

  بی بی سی به سیستم قانونگذاری ایران اشاره می کند

تونی بل، رئیس بزرگترین شرکت کود شیمیایی جهان، گفت: “بزرگترین نگرانی من این است که کمبود شدید مواد غذایی در برخی از نقاط جهان در نتیجه کاهش استفاده از کودهای شیمیایی وجود داشته باشد.” در فیلیپین، هر کیسه کود شیمیایی حدود 57 دلار قیمت دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر افزایش یافته است. انتظار می‌رود تولیدات کشاورزی فیلیپین در سال جاری بیش از 10 درصد کاهش یابد. موسسه بین المللی تحقیقات برنج پیش بینی کرده است که تولید جهانی این محصول در سال جاری 10 درصد کاهش یابد که 36 میلیون تن کمتر از سال قبل است.

قیمت ها در حال جهش هستند

با توجه به دیدگاه بانک جهانی در مورد عرضه گندم، اوکراین نقش مهمی در تولید محصولات کشاورزی جهان ایفا می کند. این کشور هم ظرفیت تولید خود را به دلیل جنگ از دست داده است و هم ظرفیت صادرات خود را به دلیل محدودیت های بندری. در این شرایط پیش بینی می شود که قیمت گندم که یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی اوکراین است تا پایان امسال 40 درصد افزایش یابد و قیمت روغن آفتابگردان نیز 27 درصد افزایش یابد. بسته شدن بنادر اصلی گندم و ذرت اوکراین به دلیل جنگ، قیمت غلات را 17 درصد در ماه گذشته افزایش داد و صادرات روسیه به دلیل مشکلات مالی و کشتیرانی کند شد. قیمت جهانی گندم در ماه مارس نسبت به ماه قبل 19.7 درصد افزایش یافت در حالی که قیمت ذرت نسبت به ماه قبل 19.1 درصد افزایش یافت.

پیش‌بینی می‌شود که قیمت گندم نسبت به سال قبل 42.7 درصد افزایش یابد و به بالاترین حد دلار برسد.بر اساس برآوردها، قیمت جو 33.3 درصد، سویا 20 درصد، کره 29.8 درصد و مرغ 41، 8 درصد است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید