خواننده «آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو» درگذشت / خواننده انقلاب فردا در تبریز به خاک سپرده می شود.

گروه فرهنگی-رجانیوز: شادروان اسفندیار قره باغی در 10 بهمن 1322 در شهر تبریز، منطقه مقصودیه، خیابان قره باغی به دنیا آمد. پدرش قلی خان سالار از صاحبان آذربایجان بود که هفت زبان می دانست و طنزپرداز معروفی بود.

قره باغی پس از گذراندن دوره اول متوسطه در دبیرستان بدر تهران به تبریز بازگشت و در سال 1338 وارد هنرستان موسیقی شد و در خرداد 1343 فارغ التحصیل شد و از سوی وزارت فرهنگ به عنوان معلم موسیقی در مدارس کرمانشاه منصوب شد. .

در اواخر سال 1347 به تهران منتقل شد و در گروه اپرای تهران مشغول به کار شد و علاوه بر خوانندگی در گروه کر اپرای تهران، پس از گذراندن آموزش های لازم و بازگشت از ایتالیا، نقش های بسیاری را در اجراهای مختلف به عنوان گروه کر اپرای تهران به عهده گرفت. نوازنده باس اپرای تهران.

وی علاوه بر ایجاد گروه های سرود مدارس و چندین گروه دانشگاهی، در گروه کر مردمی صدا و سیما و گروه کر ملی به سرپرستی خانه اولین باغچه بان بسیار فعال بود.

شناخت او از ترومپت به عنوان یک ساز خاص، ویولن و پیانو و آموزش این سازها و کوک پیانو نیز این هنرمند را از دیگران متمایز کرده است.

در دوران پس از انقلاب به عضویت گروه موسیقی سازمان در سازمان صدا و سیما درآمد و در زمینه ترانه سرایی به ویژه سرودهای دفاع مقدس فعال شد. آهنگ معروف «آمریکا آمریکا میرگ به نیرنگ تو» یکی از معروف ترین آثار اوست.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی بیش از 800 سرود توسط تکنوازان و گروه های کر ساخته و اجرا شد.

  قیمت آرد تغییری نکرده است/ برنامه دولت پرداخت مستقیم یارانه به مردم است

او در مناسبت های مختلف با ارکستر سمفونیک همکاری کرد و مدتی به عنوان سرپرست گروه کر تالار وحدت و مدتی به عنوان موسس و رهبر گروه کر صداو سیما فعالیت کرد و می توان گفت معلمی را به هر گروه دیگری ترجیح می دهد. فعالیت برای حدود 45 سال .

اولین اپرای رادیویی آن مرحوم در سال 1350 (سرود ای ایران) بود که با همکاری ارکستر بزرگ (رادیو تلویزیون ملی ایران) به رهبری فرهاد فحردینی اجرا شد. آهنگساز این سرود مرحوم روح الله خالقی است و شعر آن را زنده یاد حسین گل گلاب سروده است.

تعداد شاگردانی که با این هنرمند آموزش آواز داشته اند می تواند بیش از پنج هزار نفر باشد که از جمله آنها می توان به امیر تاجیک (خواننده پاپ)، حمید گلمالی (خواننده پاپ)، نیما مصیا (خواننده)، حامی (خواننده)، فریدون بیگدلی (خواننده) اشاره کرد. .خواننده)، به مسعود خادم (خواننده)، مسعود امیر سپهر (خواننده) اشاره کرد.

اسفندیار قره باغی تنها خواننده ایرانی دارای مدرک دکتری آواز است که در تبریز متولد شده و از نوادگان ستارخان است. برای تحصیلات متوسطه وارد هنرستان موسیقی تهران شد و برای دوره های عالی به خارج از کشور اعزام شد.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید