خودروسازان واردات خودرو را افزایش داده اند

15009 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، جلال رشیدی کوچی با اشاره به وضعیت بازار خودرو گفت: مجلس قانون ساماندهی بازار خودرو را تصویب کرد و انتظار می رفت اساسنامه آن به گونه ای تنظیم شود که رقابت در بازار خودرو ایجاد شود. و نه انحصار.تقویت در این بازار. دلیل اینکه این روزها شاهد افزایش قیمت این خودرو هستیم این است که همچنان روی پاشنه قبلی خود می چرخد.

تقاضا در بازار خودرو همچنان بالاتر از عرضه است

وی در ادامه بیان کرد: تقاضا در بازار خودرو همچنان بالاست و عرضه کم است، انحصار در دست خودروسازان است. آیین نامه ای که برای واردات خودرو نوشته شده بود، باز هم اختیارات واردات را به خودروسازان داد. حداقل میزان واردات خودرو تا سقف 10 هزار دلار به تشخیص خودروسازان است و امروز خودروسازان داخلی بار دیگر وارد کار واردات شده اند. حداقل سه شرکتی که مجوز واردات خودرو را دارند زیر نظر سایپا هستند.

با ادامه روند فعلی به جایی نخواهیم رسید

نماینده مردم مرودشت در شورای اسلامی تصریح کرد: با ادامه این روند برای ساماندهی بازار خودرو راه به جایی نخواهیم برد بلکه باید قیمت خودرو را کنترل کنیم. برای واقعی شدن قیمت ها باید عرضه خودرو را افزایش دهیم. تا زمانی که عرضه خودرو افزایش پیدا نکند، قیمت خودرو همچنان در حال افزایش است.

به هر حال رشیدی کوچی تاکید کرد: «وقتی آستانه وصول عوارض خودروهای وارداتی را 50 درصد در نظر بگیریم، قطعاً قیمت‌ها تغییر نخواهد کرد.» امروز تعرفه واردات خودروی 10 هزار دلاری – با فرض دلار 30 هزار تومانی – است. حدود 500 میلیون تومان. یعنی قیمت خودروی وارداتی همچنان با خودروهای داخلی بسیار متفاوت است، به خصوص اگر میزان تعرفه باشد. امروز یک خودروی 10000 دلاری را در کشور به قیمت بیش از 40000 دلار می فروشیم. تا زمانی که این نقاط ضعف اصلاح نشود، مشکل حل نمی شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

منبع: ایسنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید