خودروهای 10 هزار دلاری از اروپا و چین وارد می شود

پس از موافقت دولت سیزدهم با لغو ممنوعیت واردات خودرو، جزئیات و نحوه واردات خودرو زیر سوال رفت؛ براساس اظهارات اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که خودروهای خارجی با قیمتی کمتر از 10 هزار دلار (کمتر از 320 میلیون تن) وارد کشور می شود و خودروهای اقتصادی اروپایی با این قیمت قابل خرید هستند.

وی تاکید کرد: می‌خواهیم پژو، سمند و تیبا را حذف کنیم و خودروهایی مانند تارا و شاهین را جایگزین کنیم که قیمت‌های بالاتری نسبت به خودروهای کم‌مصرف دارند، بنابراین این امر برای قشری از جامعه که خواهان خودروهای ارزان‌تر هستند، ضروری است. در این آیین نامه واردات خودرو، تمرکز بر واردات خودروهای ارزان قیمت برای رفع نیاز مردم و حرکت تدریجی به سمت تولید داخلی و رفع نقص ترکیب محصولات داخلی با حذف خودروهای بی کیفیت اما بی کیفیت و جایگزینی آن بود. یک خودروی کم مصرف با کیفیت را تعمیر کنید و سبد محصولات را تکمیل کنید.

وی گفت: مذاکرات برای واردات خودرو از اروپا آغاز شده است.

ضوابط واردات خودرو آماده ارائه در دولت است

وزیر صنعت ادامه داد: مقررات واردات خودرو در دولت مطرح شده و 10 بند دارد که یکی از بندهای آن در هیئت دولت نامشخص بود و مجبور شدیم به کمیسیون اقتصادی برگردیم و به دولت برگردیم. ، باید 3 مرحله را طی می کرد. این طرح اکنون برای بحث در دولت آماده است. پس از تصویب این طرح، دو تا سه ماه بعد عملیاتی می شود و زمان زیادی نمی برد.

نگاه پزشکی به صنعت خودرو

وی گفت: صنعت خودرو آنقدر کوچک و کم اهمیت نیست که کتمان آن و روشن شدن موضوع آنقدر بالا نباشد که بتواند از خود دفاع کند. بلکه اکنون باید از منظر پزشکی به این صنعت نگاه کنیم و مشکلات مرتبط با آن را پیدا کنیم و در بازه زمانی که برای این دوره دو ساله در نظر گرفته ایم، راه حل ها را نهایی کنیم و برنامه لازم را برای اجرای این معضل مهم آماده کنیم. بوده است.

  تایید 5 نفر مبتلا به امیکرون در هرمزگان

وزیر صمت افزود: فکر نمی‌کنم کسی انتظار داشته باشد که مشکلات حوزه خودرو که بسیار پیچیده و گسترده است ظرف 6 ماه حل شود. داشتن برنامه ای برای مقابله با این مشکل و اجرای صحیح آن مهم است. این برنامه دو ساله تا پایان سال 1404 ادامه داشت یعنی از سال 1402 این موضوع تغییر می کند و در واقع نقطه عطفی در این دوره است و در طول این دو سال مسائل اصلی به صورت متمرکز حل می شود.

کاهش 65 درصدی خودروهای کفپوش معیوب

فاطمی امین افزود: از ابتدای امسال تا 16 خرداد تعداد خودروهای کفپوش معیوب حدود 47 هزار دستگاه بوده که این تعداد برای مدت مشابه سال گذشته 137 هزار دستگاه بوده است. تولید واگن کف به معنای سفارش «تولید و زنجیره تولید.

وزیر صمت در خصوص آمار خودروهای تکمیل شده افزود: امسال برای این مدت تولید 144 هزار خودرو به پایان رسید در حالی که پارسال طبق آمار به 38 هزار دستگاه رسید.

تمرکز در نیمه دوم سال جاری بر کیفیت خودرو خواهد بود

وزیر صمت با اشاره به برنامه دو ساله برای حل مشکلات صنعت خودرو گفت: بخشی از این طرح از مهرماه سال گذشته آغاز شده و تا پایان سال 1401 ادامه دارد و در این مرحله به دنبال اصلاح ساختار هستیم. صنعت خودرو و تثبیت تولید در صنعت خودرو به ثبات رسیده ایم و خدای ناکرده این روند ادامه خواهد داشت.

وی گفت: از نیمه دوم امسال تمرکز بر کیفیت خودرو خواهد بود. البته الان کیفیت رو به بهبود است اما آمار ملموس نیست یعنی طبق حرکت و گزارش های رسمی وزارت صمت اعلام نشده، بلکه توسط بخش خصوصی صورت گرفته است.

تغییر محسوس کیفیت خودرو از آذر و آذر امسال

فاطمی امین افزود: نمودارهای کیفی در حال افزایش است، اما این را نمی توان بیان کرد زیرا محسوس نیست. اما از آذر و آذر امسال این تغییر کیفیت بیشتر به چشم مردم می آید، بنابراین هیچکس عصای موسی را ندارد تا مشکلات چهل ساله صنعت را یک شبه حل کند و باید مشکلات را اولویت بندی کنیم و جلو برویم. و بس ما خودروی معیوب به معنای قبلی نداریم و عبور مستقیم از کل خودرو وجود دارد که به نوبه خود کیفیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

  ایالات متحده در حال آماده شدن برای آغاز جنگ در شرق آسیا است

لوازم خانگی قاچاق گران شده است

فاطمی امین در بخشی دیگر از سخنان خود درباره بازار لوازم خانگی گفت: در این موضوع دو نکته وجود دارد. قیمت ها ممکن است تا حدی رقابتی نباشد و در داخل کشور بسیار محدود باشد. برای کالاهای خانگی مانند یخچال، تلویزیون، لباس‌شویی قیمت‌ها کمتر است، اما یک نکته بسیار نازک وجود دارد و آن هم به دلیل ارز 4200 تومانی برای روغن، گندم و غیره است. حذف شدند، لوازم خانگی قاچاق گران شد. زیرا افرادی که نفت و غیره را حمل می کردند با سود حاصل از آن لوازم خانگی وارد می کردند و سود قاچاق آنقدر زیاد بود که می توانست از سود او کم کند.

وزیر صمت در خصوص افزایش قیمت ها گفت: افزایش قیمت ها به دلیل افزایش قیمت های جهانی است. در پایان سال گذشته دو حادثه رخ داد که کمتر در مورد آن صحبت می شود. اولی افزایش قابل توجه قیمت جهانی روغن، پنبه یا پنل های تلویزیونی است و دوم اینکه طبق قانون بودجه امسال، تعرفه واردات از 4200 تن به 26000 تن رسیده است، یعنی جهش 6 برابری در تعرفه ها داشته ایم. هر چند با تا حدودی نصف شدن سود تجارت عوارض تا سه برابر تعدیل شد، یعنی دو تعدیل نرخ ارز در واردات و محاسبه تعرفه واردات داشتیم.

شناسایی 450 پهنه معدنی در کشور

وی در خصوص توسعه معادن در کشور افزود: در این حوزه باید سه اتفاق مهم را در نظر بگیریم که اولین قدم آن شناسایی ظرفیت معدنی در کشور است. در این راستا از مهرماه کارهای زیادی آغاز شد. سال گذشته و حدود 450 پهنه «مواد معدنی کشور شناسایی شده است.

وزیر صمت ادامه داد: برنامه شناسایی پهنه های معدنی از استان خراسان جنوبی آغاز شده و امسال در خوزستان ادامه خواهد داشت و تمامی نقاط دارای ظرفیت معدنی در این طرح شناسایی می شود. خوشبختانه در قالب این طرح شناسایی بسیار خوبی در استان خراسان جنوبی شکل گرفت و یکی از ذخایر مهم معدنی کشور در استان خراسان جنوبی شناسایی شد که قطعا در ماه آینده اعلام خواهیم کرد و یک وعده بسیار خوبی برای کشور

  مشاور امنیت ملی امارات به ایران سفر می کند

وی افزود: گام دوم و بسیار مهم در حوزه معدن، تسهیل قوانین و مقررات موجود در این حوزه است. در حال حاضر بیش از 320 قانون، آیین‌نامه و دستورالعمل در بخش معدن وجود دارد که برای رفع موانع موجود به کارشناسان مربوطه ارسال شده است و طی دو هفته آینده مجموعه‌ای از مقررات تدوین‌شده ابلاغ خواهد شد.

برای اولین بار مشارکت عمومی به نفع معادن

فاطمی امین تاکید کرد: با برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده صادرات منابع معدنی به شدت کاهش یافته است و خبر بسیار مهم و خوب در حوزه معدن این است که برای اولین بار مردم را در راستای منافع معادن شریک کرده ایم. یانگ یانگ در سیستان و بلوچستان با مشارکت 40 درصدی مردم منطقه به بهره بردار واگذار می شود.

تراز تجاری مثبت

وی در خصوص تراز تجاری مثبت کشور گفت: از ابتدای مهرماه و همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم بر توسعه صادرات تاکید ویژه ای شده است. در مقایسه با 35 میلیارد دلار در سال گذشته رشد خوبی داشته است و خبر خوب این است که تراز تجارت بدون نفت کشور در سه ماه گذشته مثبت بوده و صادرات به 400 میلیون دلار بیشتر از واردات رسیده است. افزایش روابط تجاری با سایر کشورها و پذیرایی از هیئت های تجاری از کشورهای مختلف تصریح کرد: هر هفته و به طور مداوم حداقل یک هیئت خارجی در ایران حضور دارد و جریانات تجاری بسیار خوب است وزیر صمت گفت: بیش از 100 درصد درآمدهای ترانزیتی کشور افزایش یافته است. و با 6 کشور پیرامون خود قرارداد همکاری بیمه ای امضا کردیم و در حوزه تجارت خارجی اتفاقات بسیار خوبی در حال رخ دادن است.

دیدگاهتان را بنویسید