خوشچشم: هدف مذاکرات منفعت اقتصادی مردم است/ مطالبات ایران در پیش نویس بورل لحاظ نشده است

گروه بین الملل رجانیوز: سید مصطفی کشتشم، تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به افزایش رایزنی های دیپلماتیک برای مذاکره برای رفع تحریم ها گفت: اتحادیه اروپا با توجه به شرایط سخت حوزه انرژی و با رویکرد پیش خرید نفت برای پاییز که منجر به افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت نفت می شود، سایر بازارهای نیمکره غربی به دنبال عرضه نفت ایران در بازار زمستان و پاییز هستند تا با وضعیت وخیم بازار مواجه نشوند. ماه های آینده، بنابراین آنها سعی کردند به اقدامات دیپلماتیک ادامه دهند.

وی با اشاره به توئیت باقریکانی و مذاکرات سایر کشورها در برجام، افزود: طرف اروپایی می گوید تغییراتی ایجاد کرده است اما در عین حال باید منتظر ماند و دید آیا طرف آمریکایی این تغییرات را می پذیرد یا خیر.

خوشچشم خاطرنشان کرد: جوزف بورل رسما اعلام کرده که تمایلی به ایجاد تغییرات عمده ندارد و آقای باقری نیز اعلام کرد که با وجود گفت وگوهای مثبت، این نشان می دهد که هنوز جای گفت و گو وجود دارد و ایران و کشورهای غربی همچنان علاقه مند هستند. مذاکرات ادامه دارد، اما ما ایده ها و ملاحظاتی داریم.

وی تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که تغییراتی که آقای بورل و اتحادیه اروپا در پروژه ای که عنوان کردند و به طرف آمریکایی ارائه کردند، تغییرات عمده ای نبوده، بنابراین موضوع همچنان پابرجاست. ایران نمی تواند از خواسته های خود عقب نشینی کند زیرا 50 درصد از منافع ایران در برجام در صورت از سرگیری برجام با سرمایه گذاری خارجی و لغو تحریم ها توسط صدها شرکت و موسسه فردی که بازیگران اصلی این میدان هستند تامین می شود. تجارت خارجی .

این تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: اگر طرف آمریکایی ضمانت اقتصادی ارائه نکند، همان طور که شرکت های اروپایی و آسیایی اعلام کرده اند، هیچ سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در بازارهای ایران نمی آید.

خوش‌چشم خاطرنشان کرد: در صورت عدم رفع تحریم‌های فهرست قرمز، حوزه تسهیل روابط و تجارت خارجی که یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های مورد علاقه برجام برای ایران است، محقق نمی‌شود، زیرا تحریم‌ها برداشته می‌شود. بر روی کاغذ، اما شرکت کنندگانی که باید این تجارت را انجام دهند، همچنان تحت تحریم و خواسته های طرف ایرانی باقی خواهند ماند، منطق همچنان پابرجاست. به نظر می رسد پیش نویس آقای بورل با تغییرات جزئی سعی کرده نظر طرف ایرانی را جلب کند، اما باز هم همان مقدار تغییرات جزئی باید به طرف آمریکایی ارائه شود و آنها هم نظر خود را بگویند.

  بانک مرکزی بازار مسکن را مختل کرد

اتحادیه اروپا واقع بینانه تر از طرف آمریکایی عمل می کند

وی گفت: شاید نکته مثبت این باشد که اتحادیه اروپا کمی واقع بینانه تر از طرف آمریکایی عمل می کند و به تلاش های دیپلماتیک خود با احتساب وضعیت قیمت انرژی در ماه های آینده ادامه می دهد، هرچند تا زمانی که این دو شرط از سوی ایران پذیرفته نشود. جمهوری اسلامی به حقوق خود ادامه خواهد داد.» خودش خواهد بود و بر این دو شرط خواهد ایستاد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای یک توافق خوب و باثبات گفت: توافق خوب و باثبات به معنای توافقی است که منافع اقتصادی برای ایران به همراه داشته باشد، منافع ایران در مذاکرات به نفع اقتصادی ایرانیان است. مردم.

خوشچشم یادآور شد: بهبود اقتصادی در چهار حوزه امکان پذیر است. اولاً، حوزه سرمایه گذاری خارجی که وابسته به ارائه ضمانت های اقتصادی توسط طرف آمریکایی است، هنوز تامین نشده است.

4 میلیون بشکه نفت ایران

وی با اشاره به حوزه افزایش تولید و صادرات نفت گفت: افزایش تولید به دلیل تمدید مذاکرات توسط خود ایران انجام شد. در حال حاضر بر اساس اعلام رئیس شرکت ملی نفت خجستمهر، سطح تولید نفت ایران پس از برجام و قبل از ترامپ نزدیک به 4 میلیون بشکه است، بنابراین هدف بدون برجام محقق شده است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در خصوص حوزه صادرات نفت تاکید کرد: در حال حاضر ایران یک تا یک و نیم میلیون بشکه نفت صادر می کند و در صورت توافق حداکثر یک و نیم میلیون بشکه صادرات افزایش می یابد. این یک مزیت محسوس اما محدود است، زیرا با افزایش یک میلیون و نیم میلیونی صادرات نفت، بسیاری از مشکلات حل نمی شود، اما در عین حال به درآمد دولت کمک خوبی می کند.

  سازمان لیگ چگونه بدهی پرسپولیس را پرداخت می کند؟

خوشچشم ادامه داد: با توجه به ادامه جنگ در اوکراین و نزدیک شدن به فصل سرما، حتی در صورت عدم توافق، صادرات نفت ایران کم کم نسبت به سطح فعلی افزایش می یابد، بنابراین کشورهای آمریکایی و اروپایی باید نفت بیشتری از ایران برگردانند. به بازارهای غربی

تسهیل روابط بانکی در قالب قرارداد

وی خاطرنشان کرد: حوزه دیگر تسهیل روابط بانکی با کشورهای خارجی است. در صورت توافق، روابط بانکی ایران تسهیل می‌شود، اما تنها به دسترسی آسان‌تر با هزینه کمتر در حساب‌های خارجی محدود می‌شود و وضعیت مانند دوران پس از ژرما و دورانی که آقای دکتر قاسم زاده بود، باقی می‌ماند. زنگنه اعلام کرد که قرار است نفت بفروشیم اما نتوانستیم پول را به داخل بیاوریم، این مزیت محسوس است، اما محدود می شود زیرا ارتباط بانکی بین خارج و داخل کشور به راحتی و به صورت گسترده انجام نمی شود.

اگر شرکت ها و موسسات از لیست SDN حذف نشوند، هیچ سودی از برجام نخواهد داشت

خوش‌شام تصریح کرد: افزایش و تسهیل تجارت خارجی به عنوان اولین حوزه سرمایه‌گذاری مؤثرترین حوزه است. اگر شرکت ها، موسسات و افرادی که در قسمت قرمز لیست SDN هستند از تحریم خارج نشوند، نفتی وجود نخواهد داشت. بنابراین بیش از 50 درصد منافع برجام برای جمهوری اسلامی ایران منوط به دو شرط لغو تحریم‌های صدها شرکت، فرد و موسسه و ارائه ضمانت‌های اقتصادی از سوی دولت آمریکا است.

وی تاکید کرد: هر امتیاز کمتر از دو شرط درخواستی ایران، تغییر چندانی در شرایط ایجاد نمی کند، زیرا در حال حاضر در حال فروش نفت هستیم و با توافق تنها افزایش جزئی در فروش نفت و سهولت دسترسی به حساب های خارجی حاصل می شود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: جمهوری اسلامی به دنبال احیای توافقنامه بر اساس منافع اقتصادی مردم است و اگر آن منافع قابل توجه نباشد با توجه به جابه جایی قدرت در جهان، ادامه جنگ و بحران در اوکراین، و تضعیف بازارها در غرب به نظر می رسد زمان به نفع ایران کار می کند و در ماه های آینده وضعیت و موقعیت طرف غربی ضعیف تر از الان خواهد شد.

  کاهش قیمت دلار در بازار

آمریکا باید تضمین های لازم را به شرکت های سرمایه گذاری خارجی بدهد

وی با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای یک توافق باثبات و خوب، گفت: ایران به معنای توافق باثبات است، با توجه به اینکه آمریکا یک بار با بی قانونی کامل تعهد خود را زیر پا گذاشت و اکنون می خواهد با همان توافق برگردد و با توجه به آن در در ماه‌های آینده اکثریت دموکرات‌ها در پارلمان‌های آمریکا به احتمال زیاد با اکثریت جمهوری‌خواهان مخالف برجام جایگزین خواهند شد، لازم است طرف آمریکایی تضمین‌های لازم را نه تنها به ایران، بلکه برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی که قصد کار دارند ارائه کند. با ایران

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: در هر دو مورد ضمانت و تحریم، تصمیم گیرنده طرف آمریکایی است. مشکل اصلی این است که طرف آمریکایی به دنبال حل اختلاف نیست و به دنبال محدود کردن قدرت ایران نیست، در حالی که طرف ایرانی همیشه به دنبال حل اختلاف بوده است.

خوشچشم تاکید کرد: طرف آمریکایی باید با فشار بازارهای انرژی و تغییرات ژئوپلیتیکی در عرصه جهانی به واقع گرایی روی آورد، حتی اگر این اتفاق نیفتد، در ماه های آینده شاهد تاثیرات آن بر طرف غربی به ویژه طرف اروپایی خواهیم بود. ، با افزایش قیمت انرژی.

خواسته های ایران در پیش نویس بورل ذکر نشده است

وی ادامه داد: ایران همچنان به شرایط او مبنی بر ایجاد یک توافق خوب که دارای منافع اقتصادی برای مردم و تضمین های لازم باشد، ادامه می دهد تا بدون توجه به اینکه چه کسی در مجالس آمریکا اکثریت را در اختیار دارد، پایدار بماند و حداقل برای مدت باقیمانده باشد. دولت آقای بایدن روی چنین توافقی حساب باز کرده و منتظر است ببیند آیا طرف آمریکایی شرایط را می پذیرد یا خیر. اگرچه پروژه ارائه شده توسط آقای بورل هنوز به طور کامل نیازهای ایران را برآورده نمی کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید