داروی تلخ برای رفع مشکلات اقتصادی

13085 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در جلسه ای که با حضور دکتر بابک نگاری رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی و جمعی از مدیران و کارشناسان دو مجموعه برگزار شد. گفت: در چارچوب رویکرد تحول آفرین، استفاده حداکثری از داده ها و سیستم ها برای ارائه راهبردهای نظام مالیاتی در دستور کار قرار گرفته و در تشکیل کارگروه مدیریت داده و بهره گیری از نظرات اندیشمندان و صاحب نظران درون و برون سازمان، تلاش می شود. برای ایجاد یک نقشه راه استفاده از داده ها برای شناسایی و مقابله با فرار مالیاتی بالقوه ساخته شده است.

در آن جلسه دکتر منظور مبارزه با فرار مالیاتی را یکی از اولویت های اصلی سازمان امور مالیاتی دانست و گفت: یکی از مشکلات این حوزه ضعف داده ها و به عبارتی کثیف بودن داده ها است. به این معنی که داده ها ناقص، اشتباه و یا به موقع ارسال نمی شوند.» در این راستا به دنبال طراحی وب سرویس هایی هستیم که بتوانند اطلاعات به روز و سالم را از سازمان ها و مراکز اطلاع رسانی اقتصادی دریافت کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه برخی از رویه های قبلی بر اساس آیین نامه جدید تغییر کرده است، افزود: برنامه های جدیدی در حال تدوین و تبیین است و باید به گونه ای عمل شود که بیش از همه حوزه شناسایی فعالان اقتصادی باشد. تا کنون شناسایی نشده است ثانیا امکان کتمان درآمد برای هیچ فعال اقتصادی وجود ندارد تا در حوزه تحول نظام مالیاتی بر اساس اطلاعات دقیق اقتصادی و ایجاد نمایه اقتصادی گام های اساسی برداشته شود. فعالان مبتنی بر هویت اقتصادی، برای شفاف سازی اطلاعات اقتصادی و توانایی نظارت و ثبت تعاملات اقتصادی.

  برگ برنده روسیه در بازار انرژی اروپا

وی یکی دیگر از برنامه های آتی نظام مالیاتی را ایجاد کد اقتصادی برای هر ایرانی برشمرد و گفت: این اقدام نه تنها تحولی اساسی در حوزه مالیات های استانی ایجاد می کند، بلکه از بروز بسیاری از مشکلات در حوزه های مختلف اقتصادی و اقتصادی جلوگیری می کند. پنهان کردن مالیات هایی مانند ثبت شرکت های جعلی، فاکتورهای فروش، اسناد و موارد دیگر را مسدود می کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه به اجرای قانون پایانه های تجاری اشاره کرد و گفت: اجرای قانون پایانه های تجاری و نظام مودیان نه تنها افزایش چشمگیر وصول مالیات بر ارزش افزوده را به دنبال خواهد داشت، بلکه با اجرای قانون پایانه های بازرگانی و سامانه مودیان، مالیات بر ارزش افزوده افزایش می یابد. بلکه این موضوع را نیز روشن می کند، بلکه گامی بزرگ در آن است. هدف آن حل چالش های مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی است.

دکتر منظور در ادامه مالیات را داروی اصلی اقتصاد کشور دانست و گفت: با تغییرات در نظام مالیاتی می توان به هدف رهایی از وابستگی به درآمد نفت دست یافت و با اطمینان از مخارج دولت، درآمدهای نفتی را صرف ساخت و ساز و توسعه بیشتر کرد. و تقویت زیرساخت های کشور

بابک نیگاداری رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی نیز در این جلسه ضمن قدردانی از اقدامات بسیار موثر سازمان در امور مالیاتی در یک سال اخیر، آمادگی کامل این مرکز را برای کمک به ادامه و گسترش تغییرات در نظام مالیاتی گفت: کارشناسان مرکز پژوهش های شورای اسلامی با روحیه جهادی و عدالت خواهی آمادگی کامل برای همکاری همه جانبه برای تحقق اهداف و برنامه های ارزنده سازمان در امور مالیاتی در حوزه های تقنینی و نظارتی دارند.

  تجهیزات دفاعی تخصصی را به ناوگان سپاه متصل کنید

در پایان این جلسه مقرر شد با تشکیل کارگروه مشترک و تبادل همکاری های دوجانبه و امضای تفاهم نامه مربوطه، پروژه ها و گزارش های تحقیقاتی مشترک انجام و در اختیار نمایندگان محترم شورای اسلامی و سایر دستگاه های ذیربط قرار گیرد. و از طریق مرکز تحقیقات مرکز می شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید