داستان خانواده هایی که سگ ها همراهشان بودند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: گاهی برخی برای اجتناب از تنهایی و تماس با حیوانات به سراغ حیوانات می روند و به دنبال جایگزینی حیوان خانگی با کودک هستند. باید پرسید که آیا سگ می تواند برای کودک در زندگی نشاط و شادابی به ارمغان بیاورد؟”آیا به دنبال ایجاد مشتریان بالقوه هستید؟

به گزارش رجانیوس، چند سالی است که زنگ خطر پیری جمعیت در کشور به صدا درآمده و نرخ رشد جمعیت رو به کاهش است. علل و عوامل دست به دست هم می دهند تا زوج ها را از بچه دار شدن بازدارد. برای از بین بردن آنها باید تلاش های اساسی صورت گیرد. امروز با «سیدحسن موسوی چلک» رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به برخی از دلایل «اصرار زوجین بر بچه دار نشدن» برخی از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و برخی دیگر به لحاظ روانی پرداختیم. و برخی از آنها مربوط به توقف به موقع است، همان داستان ترس از تامین نشدن یا کاهش یارانه فرزند چهارم خانواده.

مشروح این گفتگوی تفصیلی به شرح زیر است:

فرس: اخیراً در برخی محافل شنیده می شود که دلیل عدم رشد جمعیت، مقاومت برخی زوج ها برای بچه دار شدن است، آیا چنین مولفه ای وجود دارد؟ دلیلش را توضیح دهید.

ببینید ما با موضوعی به نام جمعیت سروکار داریم، جمعیت یک موضوع مهم اجتماعی است که افزایش یا کاهش آن در هر جامعه ای نیازمند توجه به مولفه های متعددی است، از جمله مواردی ممکن است ذکر شود. سبک زندگی یکی از این مولفه هاست، شیوه زندگی ما تغییر کرده و تحت تاثیر عوامل دیگری مانند اقتصاد، نوع معماری، روابط اجتماعی و افزایش آگاهی قرار گرفته است و همه اینها بر جمعیت تاثیر می گذارد.

با توجه به آمار ازدواج و طلاق در سال های اخیر شاهد هستیم که تعداد ازدواج ها در سال های اخیر نسبت به طلاق افزایشی نداشته و ازدواج ها رو به کاهش است. در مواجهه با چنین وضعیتی در جامعه کمی سخت است که منتظر افزایش شاخص جمعیت باشیم.

ما همچنین با تغییر استراتژی برای جمعیت مواجه شدیم و این تغییر از زمانی شروع شد که قوانین را تغییر دادیم. یادش بخیر وقتی بیش از سه فرزند بیمه نبودند آمدند و بیمه نامه ها را عوض کردند، هم در مورد بیمه، هم یارانه ها و … سیاست ها عوض شد، به علاوه سیاست های کلی خانواده و جمعیت تصویب شد.

وام ازدواج تنها راه حل نیست

ما با وضعیت کاهش زاد و ولد و به دنبال آن افزایش جمعیت سالمندان مواجه هستیم، امروزه جمعیتی که در سن ازدواج ما هستند کمتر ازدواج می کنند. سیاست‌های جدیدی را اتخاذ کرده‌ایم که می‌توان آن را دو سیاست پیش‌رو در این حوزه نامید و با وجود تأکیدات مکرر مسئولان در این زمینه، نتیجه این دو سیاست واقعاً منجر به افزایش جمعیت نشده است.

  سالروز رحلت آیت الله سعادت پرور

ما معتقدیم با وام دادن می توان مشکل ازدواج را حل کرد اما تجربه نشان می دهد که اینطور نیست، نمی خواهیم بگوییم باید وام بگیرید و امرار معاش کنید نه اینکه به جوان ها بدهید.

از گذشته تا به امروز، موضوع جمعیت در ادبیات شفاهی مسئولان و رسانه ها اهمیت زیادی دارد، اما تغییری در این حوزه ایجاد نشده است، برخی به اقتصاد و برخی دیگر به آینده بازمی گردند، هرچند برخی شغل دارند. حرکت نکردن به سمت ازدواج البته مولفه هایی مانند نگرانی از آینده، نداشتن بینش و حتی عدم مسئولیت پذیری در کاهش میل به ازدواج موثر است.

آخرین آمار نشان می دهد که حدود 11 میلیون متاهل در کشور وجود دارد و اگر یک فرزند به جمعیت متاهل بیاوریم، 11 میلیون نفر به جمعیت ما اضافه می شود، این اتفاق نیفتاده است و رسیدن به این جمعیت بسیار سخت است.

نگاه این زوج معطوف به تغییرات جامعه است

فرس: آیا سیاست های مشترک جمعیتی که قرار بود نقش مهمی داشته باشد، می تواند این نقش را ایفا کند و جوانان را به ازدواج دعوت کند؟

یادم هست یک زمانی برای درس خواندن به روستاها می رفتیم، از مردم می پرسیدیم چند فرزند دارید، می گفتند نمی دانیم، فقط می بینیم که در حین غذا خوردن چند نفر دور سفره جمع شده اند و از این طریق آمار داریم. بچه های ما.

اما امروزه نیاز به زندگی بسیار متفاوت است و هر کودکی باید هر سال هزینه زیادی را خرج کند، نمی توان گفت که بچه دار شدن قیمتی ندارد، همه این را می دانند. باید بدانیم که شرایط اجتماعی بر تشویق، تمایل یا عدم تمایل زوجین به بچه دار شدن یا بچه دار شدن بیشتر تأثیر می گذارد.

اگر قرار بود شاهد افزایش جمعیت باشیم، باید با اجرای سیاست های مشترک جمعیتی اتفاق می افتاد، زیرا همه چیز برای این کار برنامه ریزی شده است، اما دیدیم که نشد! موضوع کاهش جمعیت و زاد و ولد ایران بیش از دو دهه است که مطرح شده و هیچکس آن را انکار نمی کند.

طبق آخرین آمار حدود 10 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و ادعا می شود در 30 سال آینده به ازای هر 3 نفر یک نفر بالای 60 سال خواهیم داشت. البته بخشی از آن را می توان موفقیت در سلامت و امید به مراقبت و تغذیه دانست اما بخشی از آن کاهش زاد و ولد است که خیلی زود به سمت کاهش جمعیت پیش می رویم. این می تواند عواقب زیادی برای جامعه داشته باشد. فکر می کنم اتفاقی که در کشور ما افتاد خیلی عجیب نیست و ناگهانی اتفاق نیفتاد، دو دهه است که این موضوع مطرح شده و فکر می کنم یک دغدغه جدی در جامعه است.

  یک میلیارد میلیارد تن از اموال متهمان ضبط شد

جمعیت کشور زیاد نمی شود، شما جوان هستید و می دانید. با این وام ها جمعیت زیاد نمی شود البته ممکن است در مقطعی استقبال شود اما تجربه نشان می دهد که با این نوع تسهیلات به 2 نفر بدهکار هستیم که هیچ تعهدی به جامعه ندارند.

بحث جمعیت به گونه ای نیست که بتوانیم بگوییم پرداخت تسهیلات می تواند تاثیر مثبت داشته باشد، بلکه روند تغییر سبک زندگی و ساختار خانواده و این روند که غیرعادی است، نقش مهمی در افزایش دارد. یا کاهش مو.

امکاناتی که همه از آن برخوردار نیستند!

فارس: آیا در زمینه جمعیت به طور کلی و افزایش آن موفق بوده ایم؟

متاسفانه در بخشنامه هایی که صادر می شود شاهد مشکلات اجتماعی نیستیم، بخشنامه های صادر شده باعث بی اعتمادی می شود، وقتی به این بخشنامه ها توجه نشود باعث بی اعتمادی به قانون و بخشنامه می شود. به طور کلی وقتی یک دغدغه به درستی منتقل می شود، پیام این است که باید به درستی تحقیق و بررسی شود، اگر کاری انجام می دهند باید پرسید این تسهیلات به چند نفر ارائه می شود، آیا همه را پوشش می دهد؟

طبق آخرین آمارها حدود 24 میلیون خانوار در کشور داریم که بیشتر آنها خواهان داشتن یک فرزند هستند و البته اغلب برای اثبات مردانگی و زنانگی است که منجر به تولد فرزند می شود. حتی برای برخی از این زوج ها یکی از شروط ازدواج این است که نمی خواهیم زود بچه دار شویم، این نشان می دهد که نمی خواهم بگویم مقاومت، بلکه تصوری از سبک زندگی است که نمی توان با ارائه این امکانات مدیریت کرد. . شاید اگر بتوانیم دید روشنی از مردم داشته باشیم که بدون ترس از آینده زندگی کنند، روند افزایش ازدواج را ببینیم و حتی شاید 3 تا 4 سال بعد از ازدواج شاهد تولد فرزندی در زندگی مردم باشیم. زن و شوهر.

اگر این جمعیت ۱۱ میلیونی جوان مجرد کشورمان، حتی ۵ میلیون نفر، بخواهند ازدواج کنند، تا چند سال آینده بخشی از دغدغه های ما برطرف می شود. البته زیرساخت های کشور باید تقویت و آماده پذیرش جمعیت 150 میلیونی باشد، باید خودمان را به عنوان زیرساخت، آب و… تقویت کنیم.

  آخرین وضعیت پرداخت پول های بلوکه شده ایران در عراق

توانایی زوج های نابارور در افزایش جمعیت

فرس: باروری زوج های نابارور تا چه اندازه می تواند در افزایش جمعیت کشور موثر باشد؟ آیا این گروه ها مورد حمایت جامعه هستند؟

من می گویم ناباروری یکی از حوزه های بهداشت و درمان است، با توجه به نیاز هر فرد جامعه باید خدمات درمانی ارائه و حمایت شود، این یک موضوع جدی است. زوج های نابارور به دلیل نیاز به خدمات درمانی نیاز به حمایت دارند و نباید مانع دسترسی این خانواده های نابارور به خدمات درمانی و بهداشتی و غیره شود که همه اینها باید در خدمت آنها باشد و حتی نیاز به حمایت بیمه ای دارد. کارکردی که یکی از وظایف دولت است و می تواند دغدغه های مردم را در این حوزه ها کاهش و به حداقل برساند.

نباید از ظرفیت کمک به مردم و تضمین زایمان غافل شد، چرا که این ظرفیت می تواند باعث افزایش آگاهی شود، پوشش بهداشتی و تامین اجتماعی باید افزایش یابد و یا حتی اقدامات برای تسهیل در کودکان افزایش یابد. با علم به اینکه مشکلات اجتماعی مردم دستوری نیست که در دو هفته و یک سال و دو سال انجام شود، باید این را در نظر داشت.

از زایمان با نگهداری حیوانات خانگی خودداری کنید

مسخره: برخی افراد برای دوری از بچه ها به پرورش حیوانات خانگی متوسل می شوند. به نظر شما حیوانات خانگی می توانند این نیاز زوج ها را برطرف کنند؟

ارتباط انسان و حیوان یک رابطه طولانی مدت است، اما می توانم بگویم که گاهی اوقات برخی از زنان برای فرار از تنهایی به سراغ حیوانات رفته و با آنها ارتباط برقرار می کنند و به دنبال جایگزینی حیوان خانگی با کودک هستند، اگرچه پرورش حیوانات نیز هزینه زیادی دارد، اما بله فرار. تنهایی به پای این سگ ها و حیوانات دیگر پناه می برند و با آنها عشق می ورزند، این به تغییر سبک زندگی برمی گردد. قطعا نه.

وقتی شیوه زندگی ناخودآگاه یا آگاهانه تغییر می کند و یک رسم از جاهای دیگر وارد کشور می شود، چشم و هوادار می شود، طبیعتاً باید منتظر اندازه آن باشیم. از جمله این عوارض می توان به همراهی برخی از زوج ها با سگ ها اشاره کرد. بنابراین امروز شرایط خاصی را در جامعه تجربه می کنیم. معتقدم باید به ارتقای روابط انسانی در جامعه توجه ویژه ای داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید