دخالت قوه قضائیه در صورت تخلف واردکننده حیوانات وارداتی

13255 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی در ادامه سلسله نشست های تخصصی قوه قضائیه در خصوص رفع و اصلاح مبانی فساد اداری با استناد به گزارش رئیس سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر تخلفات متعدد در زمینه واردات دام، مردم را مورد بررسی قرار داد. با اشاره به اعلام ورود حیوانات به بندر و ثبت آنها در سامانه بازار، اقدام به واریز وجه برای خرید کالا و ترخیص و دریافت آن ظرف مدت یک تا چند هفته می کند تا اینکه اساساً وارد کشور شده است. در نهایت هیچ کالایی به دست مردم نرسید.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به پرداخت پول مردم و مشتریان برای خرید 500 هزار تن دام تا زمان ورود محموله به کشور، گفت: یکی از تخلفات آشکار در واردات این محموله این است که قبل از کالا با ورود به بندر شماره ویلا تعیین شد و در نتیجه ویلا در سامانه بازار ثبت شد و در معرض دید مشتریان قرار گرفت و مردم با مشاهده ویلا در سامانه ویلا را خریداری کردند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اشاره به مکاتبات برخی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با بانک مرکزی در جریان پرونده های مربوط به واردات این محموله، گفت: به طور کلی کالایی وارد کشور نشده است. .

رئیس قوه قضائیه واگذاری 49 درصد سهام شرکت خصوصی تعاون کشاورزی را از دیگر تخلفات انجام شده در جریان واردات اخیر مواد اولیه دامی برشمرد و از سازمان بازرسی خواست تا موضوع تخلف در واردات را پیگیری کند. از دام فوری و جدی

وی در این خصوص تصریح کرد: این موضوع بسیار مهم و قابل پیگیری است که دستگاهی متولی واردات کالا به کشور به صورت رسمی تخلفات متعددی انجام داده است.

  دستور جدید دریای اژه برای همه زندانیان

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: این گونه پرونده ها زمینه ساز فسادهای بیشتر و متعدد و ایجاد بسیاری از موارد شبهه، دردسر و مشکلات زیادی هم برای مردم و هم برای دستگاه قضایی ایجاد می کند.

هدیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در این خصوص با اشاره به شکایت تعدادی از دامداران و اتحادیه ها از خرید مواد اولیه دام از سامانه بازار و عدم دریافت این مواد اولیه تاکنون، گفت: در اول فروردین ماه 1401 قراردادی با یک شرکت خصوصی تحت عنوان قرارداد دلالی منعقد شد که به موجب آن شرکت متعهد به تامین 13 میلیون و 700 هزار تن مواد اولیه دام اعم از گندم، جو، روغن و … شده است. .

وی افزود: یعنی در حالی که حدود 40 روز از واردات مواد اولیه دام به کشور توسط این شرکت می گذرد، هنوز این مواد تامین نشده است.

رئیس سازمان بازرسی افزود: ساخت ویلاهای رسمی در حالی که هنوز محموله حیوانات وارد بندر نشده و پس از آن ثبت خانه ها در سامانه بازار، منجر به ارائه 800 هزار تن دام به مردم، دامداران و … شد. اتحادیه ها با نظارت بر ثبت ویلا در سامانه بازار، 500 هزار تن از این مواد اولیه را به ارزش هزار و 100 میلیارد تن خریداری و به حساب شرکت خصوصی مذکور واریز کردند.

خدائیان ادامه داد: با بررسی های اولیه سازمان بازرسی مشخص شد ایجاد ویلاهای رسمی و قرار گرفتن ویلا در سامانه بازار و عرضه نهاده بین مشتریان، کشاورزان و اتحادیه ها تا زمان واردات مواد اولیه از جمله بی نظمی در واردات این سرمایه گذاری های دامی «بود.

  نوسانات سکه در کانال 14 میلیون تومان

وی گفت: در قرارداد بین سازمان تعاون روستایی و شرکت خصوصی مذکور مقرر شده بود که 50 درصد سود حاصل از این واردات متعلق به شرکت باشد در حالی که در آن زمان شرکت می توانست با ارز ترجیحی مواد اولیه دام را وارد کشور کند. در فولاد 4200 و حالا که دیگر ارز ممتازی وجود ندارد، این مواد اولیه را باید 4 تا 5 برابر قیمت خرید و در اختیار مردم قرار داد.

رئیس سازمان بازرسی افزود: از سوی دیگر برخی از مسئولان جهاد کشاورزی طی نامه ای به بانک مرکزی خواستار اعطای 735 میلیون دلار به این شرکت شدند و اعلام کردند که این حیوانات در حالی وارد کشور شده اند که هیچ ورودی وجود ندارد. وارد کشور نشد.

هدیان ادامه داد: پس از اینکه مشخص شد شرکت خصوصی مورد نظر قادر به واردات این محموله دام به کشور نیست، 49 درصد شرکت به سازمان تعاون روستایی واگذار شد در حالی که طبق قانون بخش دولتی نمی تواند بدهی را بپذیرد. و عواقب نکته اصلی این است که اگر این شرکت به تعهدات خود در زمینه واردات مواد اولیه دام عمل نکند، حداقل 50 درصد خسارت باید توسط دولت جبران شود.

رئیس سازمان بازرسی با اشاره به عدم دریافت ضمانت نامه معتبر از این شرکت توسط سازمان تعاون روستایی گفت: سازمان تعاون روستایی قبل از صدور فاکتور اولیه 424 میلیارد تن فولاد در اختیار شرکت قرار داده است.

هدیان همچنین یادآور شد: کارکنان این شرکت در دولت قبل با نام شرکت دیگری قصد داشتند حدود 4 هزار تن مواد اولیه وارد کنند اما به تعهدات خود عمل نکردند.

  شاخص دسترسی خانوار برای خرید و اجاره واحد مسکونی بر اساس نسبت قیمت به درآمد

منبع: رادیو

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید