درآمد گمرکی کشور از بین رفت!

14370 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، موضوع ناچیز بودن درآمد گمرکی کشور نسبت به واردات یکی از مهم ترین و بی پاسخ ترین سوالاتی است که باید حل شود و نمی توان یک نظام حکومتی چشم خود را بر روی چنین بلاتکلیفی ببندد. زیرا معنایی جز فساد یا سوء مدیریت بسیار شدید و غیرعادی ندارد.

گمرک ایران اعلام کرد:

  • تجارت غیرنفتی کشور در 4 ماهه نخست امسال به 46 میلیون و 815 هزار تن کالا به ارزش 34 میلیون و 480 میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه 19 درصد رشد داشته است.
  • سهم واردات و صادرات از این میزان از نظر ارزشی برابر و هر کدام 17 میلیارد و 240 میلیون دلار را نشان می دهد که با رشد 22 درصدی صادرات و 17 درصدی واردات همراه است.

با واردات 17 میلیارد دلاری و متوسط ​​نرخ تعرفه 23 درصدی باید حدود 4 میلیارد دلار درآمد گمرکی (تعرفه مؤثر) دریافت کرد اما در 3 ماهه نخست امسال تنها 5.7 میلیارد تومان یا حدود 220 میلیون دلار درآمد گمرکی داشته است. دریافت شد که یک خلأ خالی است. حاکم قانون دارد. حتی اگر مقداری از این تفاوت را به دلارهای 4200 تومانی که مبنای محاسبه بوده است نسبت دهیم، باز هم به رقم تقریبی یک میلیارد دلار می رسیم که باز هم یک چهارم عدد منطقی و قانونی است.

چرا وزارت اقتصاد چشم بر این هرج و مرج در گمرکات کشور می بندد و چرا شورای اسلامی به دنبال مسئولیت از دولت نیست؟

اگر وزارت اقتصاد می تواند تعداد واردات را از گمرکات کشور استخراج کند و به طور دقیق اندازه گیری کند، چرا عدد تعرفه قانونی را محاسبه نمی کند؟ کدام سازوکار بوروکراسی در گمرک حاکم است که چنین سوء مدیریت گسترده ای را امکان پذیر می کند؟

  آیا کسب و کارهای کوچک می توانند در سال جدید دوام بیاورند؟

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید