درآمد 100 درصدی مالیاتی محقق شد/ درآمد ارزی کشور 60 درصد افزایش یافت/ صادرات نفت و میعانات گازی رکورددار است.

سیاست-گروه رجانیوز: علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت صبح امروز در نشست خبری با بیان اینکه در ده ماهه امسال بیش از 35 میلیارد دلار فروخته شده است، گفت: این رقم در مدت مشابه سال قبل 22 میلیارد دلار بوده است. شاهد افزایش 60 درصدی بوده است. در روزهای مختلف که عرضه ارز در سامانه نیما بود، عرضه ارز بیش از تقاضا و بیش از سه برابر بود که نشان از تراز تجاری قابل قبولی دارد.

من گزارش میدم رجانیوز; سخنگوی دولت افزود: ماه گذشته از زمانی که دور جدید تحریم ها رکورد صادرات میعانات گازی را شکست، شاهد افزایش مداوم صادرات نفت و میعانات گازی بودیم. صادرات و درآمدهای مالیاتی رکورد می زند، در حوزه خدمات فنی و مهندسی آمار خوبی داشتیم.

بهادری ادامه داد: کاهش 30 درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته‌ایم و افزایش 20 درصدی کاهش گازهای مرتبط با نفت به دلیل افزایش بهره‌وری به مرور زمان بر محیط‌زیست تأثیر می‌گذارد. نرخ رشد نقدینگی در ابتدای دولت 43 درصد بود اما در پایان پاییز 32 درصد بود که نشان از کنترل نرخ رشد دارد.

سخنگوی دولت به تحقق درآمد مالیاتی 100 درصدی اشاره کرد و گفت: پایه مالیاتی 5 درصد کاهش یافته است. علیرغم فشار مالیاتی، با جلوگیری از فرار مالیاتی شاهد وصول 100 درصدی درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی هستیم.

بهادری در پاسخ به سوالی مبنی بر علت افزایش نرخ ارز گفت: در روزهای اخیر شاهد جنگ ترکیبی بودیم، این جنگ در حوزه های مختلف در حال انجام بود و برای ضربه زدن وارد عرصه اقتصادی کشور شد. در این جنگ ترکیبی از نظر امنیتی به ثبات رسیده ایم که دشمن قصد ضربه زدن را داشت و بحث اقتصادی نیز مورد هجمه دشمن قرار گرفت و دولت در این زمینه به طور جدی برای تثبیت اوضاع تلاش می کند. ما شاهد ثبات در این منطقه و همچنین وسعت مناطق خواهیم بود.

  اسامی داوران فینال جام حذفی اعلام شد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ایجاد برخی تغییرات در تیم اقتصادی و سیاست خارجی دولت، گفت: سیاست خارجی دولت اولویت حل مشکلات اقتصادی است و نتایج آن در طول عمر دولت سیزدهم قابل مشاهده است. به عنوان مثال شتاب واردات مسکن که نتیجه آن را در غرق شدن کرونا می بینیم. همچنین شاهد افزایش ترانزیت هستیم و توسعه روابط اقتصادی با همسایگان حاصل این سیاست است. عضویت در معاهده شانگهای و این دستاوردها نتیجه سیاست خارجی دولت است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره بررسی نهایی بودجه در مجلس و اینکه مجلس اعلام کرده دولت باید برنامه هفتم توسعه را به مجلس بدهد، همچنین تصریح کرد: دولت مجری قانون است و وظیفه ما برای اطاعت از قانون؛ در حوزه برنامه و بودجه، طبق قانون، دولت مهلت مشخصی برای تقدیم بودجه به مجلس دارد و روند تنظیم بودجه عادی از فروردین ماه آغاز می‌شود. امسال نیز مانند سال های گذشته از فروردین ماه این روند آغاز شد و در شهریورماه سیاست های کلی برنامه هفتم ابلاغ شد. دولت با توجه به سیاست های برنامه هفتم، بودجه 1402 را که از فروردین ماه آغاز شده بود، تدوین و از شهریورماه تدوین قانون برنامه هفتم توسعه را آغاز کرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: همزمان آماده سازی برنامه هفتم از شهریور ماه آغاز شده و در حال پیگیری است. هیچ کارشناسی علاقه ای به تدوین شتابزده برنامه پنج ساله آینده کشور ندارد و این امر باید با کارشناسی لازم انجام شود و این موضوع پیگیری شود و به محض اتمام در صحن مجلس مطرح شود.

  دو یزدی که نتایج خوب و بد از عاشورا گرفتند چه کسانی بودند؟

وی افزود: بودجه امسال بر اساس سیاست های برنامه هفتم تهیه شده است. در این روند دستوری محاکمه شده است که مغایرتی با برنامه ششم نداشته و در راستای سیاست های برنامه هفتم است.

وی در ادامه نشست خبری درباره برخی گمانه زنی ها مبنی بر حضور شرکت های خودروسازی فرانسوی و چینی در کشورمان، اظهار کرد: بد عهدی فرانسوی ها را در حضور شرکت هایشان در کشورمان به یاد داریم و به همین دلیل واردات خودروهای فرانسوی را به یاد داریم. به هیچ وجه در دستور کار این دولت نیست، اما ثبت سفارش واردات خودرو از کشورهای دیگر، کشور می تواند با مقررات وزارت اطلاعات شخصی این کار را انجام دهد.

سخنگوی دولت همچنین درباره محورها و کلیات لایحه بودجه گفت: نگاه دولت حمایت از معیشت مردم است. در سند بودجه نوآوری هایی صورت گرفته است که سخنگوی اقتصادی دولت پس از ارائه در مجلس آن را اعلام خواهد کرد.

بهادری جهرمی همچنین بیان کرد: طرح آبرسانی سنندج در پاییز طی یک اقدام جهادی انجام شد؛ این اقدام برای رفع تنش آبی تبعات خود را گام به گام در کشور بر جای می گذارد.

وی به جلسه اخیر شورای دولت با استانداران اشاره کرد و گفت: طرح اجرای نهضت ملی مسکن و تسریع در آن یکی از محورهای اصلی این جلسه بود و برنامه دولت تداوم این جلسات به صورت فصلی است. پیگیری مسائل مهم محلی در سطح ملی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید