درگیری هوایی بین روسیه و انگلیس

دولت بریتانیا اعلام کرد که یک جت جنگنده روسی اخیراً موشکی را نزدیک یک هواپیمای شناسایی نیروی هوایی سلطنتی شلیک کرده است. مسکو به لندن گفت که نقص فنی باعث این مشکل شده است.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا چند روز پیش اعلام کرد که یک جنگنده روسی اخیراً موشکی را نزدیک یک هواپیمای شناسایی نیروی هوایی سلطنتی در ماموریت گشت زنی در شرق اروپا شلیک کرده است.

جنگنده های جت Su-27 نیروی هوایی روسیه (شوالیه های روسی) در طول سالن بین المللی هوانوردی و فضایی MAKS 2011 در ZhukovskyREUTERS/Sergei Karpukhin

والاس به قانونگذاران لندن گفت که RC-135W Rivet Joint در 29 سپتامبر در حال گشت زنی معمولی بر فراز دریای سیاه بود که دو جت جنگنده روسی Su-27 با هواپیمای جاسوسی برخورد کردند.

والاس گفت این دیدار حدود 90 دقیقه به طول انجامید. اما آنچه مهم است این است که یکی از Su-27 موشکی را در نزدیکی RAF Rivet Joint خارج از برد بصری خود شلیک کرد.

والاس گفت که نگرانی های خود را با همتای روس خود، سرگئی شویگو، وزیر دفاع، پس از پایان گشت زنی جت سلطنتی وی در پایگاه در میان گذاشته و آن را یک درگیری بالقوه خطرناک توصیف کرد.

درگیری هوایی بین روسیه و انگلیس

والاس در نامه ای به شویگو گفت که به صراحت اعلام کرده است که RAF Rivet Joint غیرمسلح بوده و در حریم هوایی بین المللی فعالیت می کند و قبلاً مسیر پرواز خود را اعلام کرده است.

او گفت که مسکو اوایل ماه جاری پاسخی صادر کرد و علت این حادثه را مشکل فنی در جت جنگنده عنوان کرد.

والاس گفت: «وزارت دفاع بریتانیا این اطلاعات را با متحدان به اشتراک گذاشت و پس از مشورت، لندن گشت‌زنی‌های عادی خود را از سر گرفت – اما این بار با اسکورت جت‌های جنگنده.»

  جزئیات توافق 4 مرحله ای ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام

این اولین بار نیست که یک جت جنگنده موشکی را در حالی که نباید شلیک می کند. در سال 2018، یک هواپیمای اسپانیایی که در ماموریت ناتو بر فراز کشورهای بالتیک شرکت می کرد، به طور تصادفی یک موشک شلیک کرد که در آن زمان هشدارهای روسیه را در پی داشت.

در آن زمان، نیروهای روسیه با نیروهای آمریکایی و ناتو در دریای سیاه درگیر بودند، اما حادثه اخیر در زمانی رخ داد که تنش‌ها بین ائتلاف غربی و روسیه بر سر جنگ این کشور در اوکراین افزایش یافت.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید