دریافت 1.6 میلیارد دلار از ایران در دو روز

8555 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق، گفت: با توجه به اینکه وزارت برق نیاز به پرداخت بدهی گاز سال 2020 ایران به دولت، مجلس و افکار عمومی را اعلام کرده و این تعهدات سررسید بوده است. در حال حاضر بودجه پرداخت نشده است، امروز اعلام می کنیم برای جلوگیری از کاهش تزریق گاز طی دو روز آینده این تعهدات پرداخت می شود که مطابق با چارچوب های موجود است.

وی افزود: مشکل بدهی گاز عراق از دولت های قبلی انباشته شده و دولت فعلی مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

در همین حال، عادل کریم، وزیر برق عراق در اوایل ماه می گفت که این کشور و ایران برای از سرگیری صادرات گاز ایران و پرداخت بدهی های بغداد به تهران به توافق رسیده اند.

عادل کریم گفت: در سفر به تهران با کشور ایرانی برای واردات گاز به عراق در تابستان توافق شد و متعهد شدند نیروگاه ها و نیروگاه ها را تجهیز کنند.

وی افزود: بغداد به تهران بدهکار گاز است و با پرداخت این بدهی موافقت شده است. ما معتقدیم که تجهیزات هم در تابستان و هم در زمستان به خوبی مجهز خواهند شد.

لازم به ذکر است که عادل کریم، وزیر برق عراق چندی پیش گفته بود که عراق تا 5 تا 10 سال آینده به گاز ایران نیاز دارد. ایران در حال حاضر روزانه 38 تا 35 میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می کند. عراق 1.692 میلیارد دلار برای خرید گاز از ایران بدهکار است. در صورت تصویب قوانین مربوطه در پارلمان، عراق می تواند از اول ژوئن پرداخت بدهی خود به ایران را آغاز کند.

  مهمترین جمله رهبر انقلاب در سال 1400 انتخاب شد

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید