در این دور از مذاکرات، ایران در همه زمینه ها پیشرفت زیادی داشته است/ خبرنگاران غربی از نارضایتی نخبگان دولتی کشورهای غربی از روند ارزیابی ایران خبر دادند/ پرونده اتهامات واهی علیه ایران در آژانس باید حل شود تا توافق هسته ای می تواند احیا شود.

گروه سیاسی رجانیوز: دور پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، مذاکرات لغو تحریم ها از روز پنجشنبه 22 مردادماه در پایتخت اتریش آغاز شد و در نهایت پس از 5 روز مذاکره فشرده بین هیات های مذاکره کننده حاضر در وین، مواضع کشورمان در اختیار نمایندگان قرار گرفت. احزاب دیگر دو طرف برای بررسی پیشنهادات پیشنهادی به کشورهای متبوع خود بازگشتند.

سوالی که باشگاه خبرنگاران جوان را بر آن داشت تا به سراغ محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای، استاد و تحلیلگر سیاست خارجی برود و درباره این دور از مذاکرات بیشتر بپرسد.

اخبار حاکی از آن است که در این دور از مذاکرات پیشرفت خوبی حاصل شده است. آیا می توانیم در مورد این متن توافق صحبت کنیم؟

مرندی: متنی که الان وجود دارد حاصل ماه ها مذاکره و فشار مذاکره کنندگان ایرانی با استفاده از منطق و ابزار و اهرم های فشار کشور است.

به عبارت دیگر آخرین متنی که اکنون در پایتخت ها قرار دارد و در حال مطالعه است، تفاوت های زیادی با گذشته دارد. در این دور، ایران هم در مذاکرات وین در پایان سال گذشته و هم در دوره پس از آن توانست امتیازات زیادی بگیرد.

ایران در این دور از مذاکرات توانست در همه زمینه ها پیشرفت چشمگیری داشته باشد

بسیاری از نخبگان دولت غربی از روند مذاکرات و امتیازات ایران ناراضی بودند

صحبت از امتیازات دریافتی از ایران شد، آن امتیازات در چه زمینه هایی بوده است؟

مرندی: ایران در همه زمینه ها توانسته پیشرفت چشمگیری داشته باشد که البته در زمان مناسب اعلام خواهد شد. روزنامه نگاران غربی که با من صحبت کردند گفتند که بسیاری از نخبگان دولتی در کشورهای غربی و همچنین رسانه های فارسی زبان مستقر در خارج از کشور از روند مذاکرات و امتیازات ایران ناراضی هستند.

  مهمترین اولویت ایران یعنی هودرو مشخص شد

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که متن توافق نهایی شده است. درست است، واقعی؟

مرندی: در این متن، طرف غربی در واقع می گوید یا ادعا می کند که دیگر نمی تواند تسلیم شود. حال مسئولان باید بررسی کنند که آیا این متن برای تامین منافع مردم کافی است یا خیر؟

در هر صورت، پرونده اتهامات واهی علیه ایران در آژانس باید حل شود. پرونده اتهامات بی اساس شورای حکام علیه ایران تحت فشار دولت های غربی باید قبل از احیای توافق هسته ای به طور کامل حل شود.

اگر این پرونده ها بسته نشود، آمریکا بار دیگر بر اساس اتهامات واهی، ایران را تحت فشار قرار می دهد و عملاً نتایج مذاکرات را از بین می برد.

برای اینکه بتوانیم تسویه حساب کنیم، ابتدا باید مسئولیت این اتهامات واهی روشن شود

با توجه به اینکه هیات رئیسه یک هیات تخصصی و علمی نیست و فقط یک هیات سیاسی است و اعضای آن نمایندگان کشورها هستند و غربی ها در این هیات نفوذ زیادی دارند، بنابراین برای اجرای یک توافق، ابتدا باید با این اتهامات واهی مقابله کنیم

فراموش نکنیم که قبل از جلسه قبلی هیئت مدیره، رئیس آژانس گروسی در سفری به اسرائیل بود و این سند دیگری است که آژانس سیاسی بر اساس آن عمل می کند.

ایران در این دور از مذاکرات توانست در همه زمینه ها پیشرفت چشمگیری داشته باشد

ایران تجربه تلخی در گذشته دارد زیرا آمریکایی ها از روز اول در دوره اوباما شروع به نقض توافق کردند. ترامپ توافق را پاره کرد و بایدن از سیاست های ترامپ پیروی کرد.

آمریکایی ها برای این تخلف هزینه ای پرداخت نکردند و فقط ایران بهای آن را پرداخت کرد و اکنون ایران می خواهد مطمئن شود که آمریکا بدون پرداخت هزینه سنگین جایی برای تکرار چنین اقدامی ندارد.

  تورم در منطقه یورو رکورد زد

بنابراین، متن دقیق باید بررسی شود. اما علاوه بر موضوع متن، همانطور که گفتم، موضوع ایران باید در آژانس حل شود تا معامله ایران در آینده دیگر مورد تهدید طرف مقابل قرار نگیرد وگرنه اگر آمریکایی ها ابزار داشته باشند. از طریق آژانس هر لحظه می توانند ما را تحت فشار قرار دهند و توافق کنند

دیدگاهتان را بنویسید