در تحقیقات گمرکی شکی نیست / ده ها هزار میلیارد تومان نامشخص است

14054 خبر اولیه

جلال رشیدی کوچی، عضو شورای اسلامی شهر در گفت و گو با تحریریه درباره شبهات گمرکی که نباید از سوی مسئولان نادیده گرفته شود، گفت: آیا تا به حال مسئولان به این فکر کرده اند که کانتینرهای کالای قاچاق ورودی به کشور از کجا می آید؟ آیا قطعا نمی توانند بگویند که این کالاها از طریق کوه، دشت و کولبری وارد کشور می شود، اما پاسخ صریح این است که از طریق گمرک وارد می شود، در حالی که گمرک آنقدر درآمد ندارد. نکته مهم در این مورد این است که در گمرکات کشور اتفاقاتی بیفتد که از دید مسئولان و نمایندگان دور باشد، به همین دلیل از مجلس دعوت می کنم تا حد امکان به آنچه در گمرکات کشور می گذرد رسیدگی کند.

وی در این خصوص گفت: مغایرت درآمد مورد انتظار گمرک با درآمد اسمی از این حوزه نشان از کاهش نظارت دولتی بر فعالیت گمرکات در کشور دارد. تقویت نظارت گمرکی یکی از مهمترین وظایف دولت است، لذا انتظار می رود دولت افراد قابل اعتمادی را برای رسیدگی به آنچه در گمرک می گذارد منصوب کند تا تخلفات صورت گرفته در گمرک شناسایی و با آنها برخورد شود. آنها را به طور جدی

جلال رشیدی کوچی درباره نابرابری درآمد گمرکی و دلیل این مشکل به سردبیران گفت: عدم تعادل در درآمد تخمینی گمرک به این دلیل است که مثلاً برخی اقلام قاچاق مانند چرخ خیاطی به صورت متفاوت ثبت می شوند، مثلاً مسئول ترخیص به جای ثبت ورود چرخ خیاطی به کشور و اخذ هزینه های ویژه آن با دریافت مبلغی ناچیز چرخ خیاطی اسباب بازی را به جای چرخ صنعتی ثبت می کند در حالی که نرخ این دو بسیار متفاوت هستند. بی شک چنین اتفاقاتی مشکلات زیادی را در گمرکات کشور به دنبال داشته که هیچ یک از مسئولان نمی توانند منکر آن شوند.

  شهادت 2 تن از رزمندگان قرارگاه قدس

یکی از اعضای شوراها و کمیسیون داخلی مجلس بر لزوم تحقیق و تفحص مجلس از گمرک تاکید کرد و گفت: در این موضوع شکی نیست که شورای اسلامی باید تحقیق و تفحص همه جانبه از گمرک را آغاز کند. اگرچه قوانین مربوط به گمرک روشن است، اما به دلیل عدم نظارت مسئولان، برخی افراد به راحتی قانون را دور می زنند.

وی در این خصوص اظهار داشت: علاوه بر رسیدگی، کمیسیون ماده 90 نیز قابل ارجاع است.تحقیقات گمرکی از این جهت مهم است که درآمدهای گمرکی یکی از منابع درآمدی دولت است. عدم تحقق این درآمدها به معنای کسری بودجه و عدم تعادل و پشت سر گذاشتن اثرات ترامپ است.

وی در پایان گفت و گو گفت: به عنوان مثال اگر دولت 10 هزار میلیارد تومان درآمد گمرکی را در نظر گرفته باشد اما درآمد مالیات و عوارض 1000 هزار میلیارد تومان باشد یعنی 9 عدم تعادل داریم. هزار میلیارد تبدیل به کسری بودجه می شود و مستقیماً بر تورم تأثیر می گذارد. به همین دلیل از دولت و مجلس انتظار می رود هزینه ها و درآمدهای گمرکی را بررسی کنند تا از سوء استفاده هایی که به اقتصاد کشور آسیب می زند جلوگیری شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید