در ماه اوت، تورم ماهانه به کمتر از نصف رسید

10623 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، مرکز آمار تورم را اعلام کرد که بر اساس گزارش این مرکز، تورم ماهانه گروه‌های اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» 1.4 درصد و 2.4 درصد بوده است. ، به ترتیب.

همچنین تورم ماهانه خانوارهای شهری 2 درصد بوده و نسبت به ماه قبل 2.5 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 1.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 3.1 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش 1.8 درصدی تورم نقطه ای

نرخ تورم نقطه ای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در مرداد 1401 به 2/52 درصد رسید. این بدان معناست که خانوارهای کشور از مرداد 1400 به طور متوسط ​​2/52 درصد بیشتر برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه ای مرداد 1401 نسبت به ماه قبل 1.8 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم نقطه‌ای گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش 5.6 واحد درصدی به 80.4 درصد رسید و برای گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بدون تغییر 36.9 درصد باقی ماند.

تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری 51.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.7 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این ضریب برای خانوارهای روستایی 58.4 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.3 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم سالانه 41.5 درصد

نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین تعداد شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل است.

تورم سالانه مرداد 1401 خانوارهای کشور به 41.5 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل 1.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

  رشد 68.8 درصدی کل موجودی خطوط اعتباری بانک ها در پایان مرداد 1401.

تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 40.9 درصد و 44.4 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 0.9 درصد و برای خانوارهای روستایی 1.2 درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی ها» (سس مایونز و سس گوجه فرنگی) و گروه «نان و غلات» (کیک و بیسکویت) بوده است. ).

در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی»، گروه «مراقبت‌های بهداشتی و درمانی» (انواع دارو)، گروه «هتل‌ها و رستوران‌ها» (غذاهای عرضه‌شده در رستوران‌ها) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به سال گذشته داشته‌اند. ماه گذشته.

همچنین در این ماه گروه «گوشت قرمز و مرغ» (گوشت مرغ) و گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد) نسبت به ماه قبل ارزان شده اند.

درصد تغییر شاخص قیمت در دهک های هزینه ای برای کل کشور در آن ماه

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه مرداد ماه 1401 برای دهک های مختلف از 39.5 درصد برای دهک دهم تا 46.4 درصد برای دهک اول است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید