در ماه رجب هر که خدا را بخواند اجابت می‌شود

وزارت آموزش و پرورش – رجانیوز: مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی در یکی از سخنان خود فرمودند: در روایت آمده است که رجب را رجب الاصب می گویند; زیرا رحمت و مغفرت خداوند در این ماه بر بندگانش جاری می شود.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش فارس، استاد اخلاق مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی در یکی از سخنرانی های خود با اشاره به فضیلت ماه رجب فرمودند: «و من عفو». بعد از اینکه بحث به اینجا رسید، بقیه داستان را خواهم خواند. دوستان! فردا شب اول ماه رجب است. یک روزنامه از فردا شب این تماس را خواهد داد. احادیث زیادی در وصف ماه رجب وجود دارد. رحمت خداوند در ماه رجب جاری می شود. در روایتی آمده است که رجب را رجب الاصب می گفتند; زیرا رحمت و مغفرت خداوند در این ماه بر بندگانش جاری می شود.

به لحن جملات دقت کنید و ببینید چقدر تغییر کرده است! در بالا فرمود: «و اطاعتوا الذین اطیعوا»; من از هر کس که از من اطاعت کند اطاعت می کنم. مربوط به مطیع بود. اما ماه رجب مختص آنها نیست. اینجا “من” می آید. یعنی همه. ممکن است مثل منا نافرمان و نافرمان باشد، آیا در ماه رجب با چنین بنده ای رفتار نمی شود؟ می گوید: این بندگان را هم رد نمی کنم; بنابراین در اینجا لحن تغییر می کند:

«پس چرا در این ماه دعا می کنم»; هر کس مرا در این ماه بخواند، او را اجابت می کنم و «اجابت می کنم»; و هر که از من بخواهد، او را عنایت می کنم و «و من راهنما»; اگر کسی از من راهنمایی بخواهد او را راهنمایی می کنم. کجا برویم و خدایی بهتر از این خدا پیدا کنیم؟! «و این ماه را بین من و بندگانم ریسمانی قرار دادی تا متمّقان به آن نزد من بیایند». این ماه را رشته و وسیله ارتباط خود و بندگانم قرار دادم. اگر کسی با این وسیله و با این طناب روزه بگیرد به من می رسد.

  تلاش عباس عبدی برای انکار فساد فولاد مبارک است

به دوستان توصیه می کنم به اعمالی که در ماه رجب انجام می شود توجه ویژه ای داشته باشند. این عذرخواهی هایی که وارد شد به دل ما آرامش می دهد. خطاب به او و او نیز در مفتح است. به تمام این آثاری که مربوط به آداب و رسوم این ماه است نگاهی بیندازید.

حتی پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه استغفار بسیار کنید، صبح 70 مرتبه و عصر 70 مرتبه استغفرا الله بگویید. حتی در سجده هایت، چنانکه امام زین العابدین (علیه السلام) در ماه رجب می فرمود: «بزرگترین گناه عبد توست، پس خیر مغفرت از توست پروردگارا». -انوار، ج 95، ص 376). از این فرصت ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید