دستورالعمل اجرایی سازوکار حمایت از سپرده مسکن ابلاغ شد

به گزارش تحریریه به نقل از بانک مرکزی، این بانک ضمن ابلاغ دستورالعمل اجرایی سازوکار حمایت از سپرده های مسکن در سال 1401 از منابع ماده (4) قانون جهش مسکن، اعلام کرد که بر اساس ماده (4) ق. قانون جهش تولید مسکن مصوب 9 شهریور 1400 مجلس شورای اسلامی و مصوبات 3/3/1301 و 31/3/1401 شورای پول و اعتبار به منظور حمایت از مستاجران کم درآمد. ، دستورالعمل اجرایی تسهیلات حمایتی از سپرده های مسکن که از این پس «دستورالعمل» نامیده می شود. به شرح زیر گزارش می شود:

ماده 1- متقاضیان موضوع این دستورالعمل در محدوده سهمیه های تعیین شده توسط سامانه طرح های مسکن حمایتی https: // saman .mrud توسط وزارت راه و شهرسازی و با رعایت ضوابط مربوط در بانک های موجود معرفی می شوند. ir

ماده 2- سقف تسهیلات موضوع این دستورالعمل بنا به درخواست متقاضی و ضوابط اعطای تسهیلات بانکی در مناطق شهری کشور به شرح زیر است:

13868 خبر اولیه

تبصره- مبالغ تخصیص یافته به تسهیلات موضوع این ماده پس از اخذ مدارک و استعلامات لازم از سوی بانک/موسسه اعتباری غیربانکی و با موافقت متقاضی و بانک/موسسه اعتباری غیربانکی به میزان قابل کاهش می باشد. مقادیر کمتر از سقف های تعیین شده. در این صورت متقاضی موظف است سقف تسهیلات سفارش داده شده را در سامانه تغییر دهد.

ماده 3: بانک/موسسه اعتباری غیربانکی موظف است قبل از پرداخت تسهیلات در خصوص کمبود تسهیلات جاری در بخش مسکن اعم از ساخت، خرید، جعل و سپرده مسکن برای متقاضی و وی، از سامانه بانک مرکزی صمت استعلام نماید. / همسرش در صورت مثبت بودن این درخواست باید با ذکر دلیل درخواست متقاضی را در سامانه رد کند.

  بوی حال و هوای جنگ جهانی سوم!

ماده 4- تسهیلات موضوع این دستورالعمل توسط بانک / موسسه اعتباری غیربانکی در قالب قرارداد مرابحه خرید کالا و خدمات به مستاجر پرداخت می شود.

ماده 5 – تسهیلات مذکور با نرخ سود مصوب هیئت پولی و حداکثر به مدت 5 سال قابل اعطا است.

ماده 6- مدارک مربوط به تأسیسات موضوع این دستورالعمل مطابق دستورالعمل اجرایی تأمین تسهیلات خرد ابلاغی بخشنامه شماره 01/24792 مورخ 140/2/1401 اداره کل می باشد. مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی.

ماده 7- شرایط متقاضیان اخذ تسهیلات موضوع این دستورالعمل به شرح زیر است:

7-1- متقاضیان باید از تاریخ 1/1/1401 به بعد دارای قرارداد رسمی اجاره یا اجاره ثبت شده در سامانه ثبت املاک و دارای کد رهگیری باشند. متقاضی موظف است اطلاعات سکونت و ملک خود را در سامانه املاک و مسکن ثبت کند.

تبصره: بانک / موسسه اعتباری غیربانکی موظف است کد رهگیری و شهر درج شده در سامانه را با اجاره نامه دریافتی مقایسه کند.

2-7 – کلیه متقاضیان و همسران آنها در زمان ثبت نام موظف به عدم داشتن منزل یا ملک می باشند. چنانچه در مقطعی سند مالکیت آنها احراز شود از روند پرداخت تسهیلات حذف شده و در صورت دریافت این تسهیلات، موظف به عودت کلیه تسهیلات دریافتی و جبران خسارات و جرایم مربوطه خواهند بود.

3-7 – متقاضی باید متاهل باشد، در صورتی که متقاضی مجرد باشد خانم ها باید بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال سن داشته باشند.

7-4- متقاضیانی که از تسهیلات ودیعه مسکن مصوب ستاد کل کشور در سال های 1399 و 1400 استفاده کرده اند در سال 1401 امکان استفاده از این تسهیلات را نخواهند داشت.

  عدم سوء استفاده از ورودی/تاریخچه خط مخرب انحصارطلبان دام در برابر دولت.

ماده 8- چنانچه متقاضی ظرف مدت 15 روز کاری از تاریخ معرفی به شعب، مدارک خود و ضامنین را تکمیل ننماید، بانک/موسسه اعتباری غیربانکی مکلف به رد تقاضای متقاضی می باشد. سیستم.

ماده 9- چنانچه بانک/موسسه اعتباری غیربانکی بدون توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی نسبت به اعطای تسهیلات مشمول این دستورالعمل به متقاضیان اقدام ننماید مشمول جریمه مالیاتی موضوع تبصره (5) خواهد بود. ) ذیل ماده (4) قانون جهش مسکن.

تبصره- بانک های موجود موظفند روند پرداخت تسهیلات متقاضیان را تا پایان سهمیه ابلاغی بانک مرکزی در سال 1401 ادامه دهند.

گفتنی است، بانک مرکزی پیش از این مصوبه 20 خرداد 1401 شورای پول در مورد افزایش سقف سازوکار حمایت از سپرده های مسکن را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید