دستور رئیس جمهور پس از سخنان زاکانی در جلسه هیئت دولت

گروه اجتماعی رجانیوز: شهردار تهران با بیان اینکه برای حل مشکل ناوگان حمل و نقل تهران به 507 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم گفت: این رقم 10 برابر بودجه جاری شهرداری تهران است.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش مهر، دیدار شهردار تهران با مدیران زن در شهرداری تهران روز دوشنبه در ساختمان بهشت ​​برگزار شد.

در ابتدای این جلسه علیرضا زاکانی شهردار تهران با اشاره به شرایط و ظرفیت فعلی پایتخت گفت: شهرداری تهران جایگاه ویژه ای دارد که قابل مقایسه با هیچ سازمانی نیست. در همین راستا چند روز پیش در جلسه شورای دولت بودم. یکی از معاونین رئیس جمهور به من گفت هیچ سازمانی مانند شهرداری در کشور وجود ندارد که اینقدر به مردم خدمت کند و در این خدمت تمرین داشته باشد. درستی آن دلایلی دارد، از جمله اینکه شهرداری تهران از بدو تولد تا مرگ به حوزه های مختلف زندگی مردم بسیار نزدیک است و با فراز و نشیب های زندگی آنها مواجه است. علاوه بر این، هیچ گروهی به اندازه شهرداری جامع نیست. نهادهای مختلفی در کشور مسئول انجام مسئولیت در یک بخش هستند، اما شهرداری یک نهاد کامل با مجموعه ای از تعهدات است.

وی افزود: علاوه بر نکات ذکر شده، منابع بودجه شهرداری تهران بر خلاف سایر نهادها ثابت است و دستخوش تغییراتی فراتر از میل مدیران از قبیل افزایش و کاهش قیمت، جریمه ارزی و … نمی شود. شهرداری تهران با یک سری تلاش و خلاقیت می تواند به منابع پایدار و قابل اعتماد برای تامین بودجه خود دست یابد.

  ورودی گاو برای گوسفندان خیالی

زاکانی در پایان سخنان خود تاکید کرد: شهرداری تهران مجموعه ای است که بین تصمیم و عمل فاصله بسیار کمی دارد و مردم بعد از گذشت یک ماه یا یک سال نتیجه کار خود را می بینند اما در گروه های وسیع و طولانی دیگر، آن را می بینند. ممکن است سال ها قبل از نتیجه کار باشد این مجموعه ها باید برای افراد مشخص شود.

زاکانی با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت مردمی در شهرداری تهران گفت: مرحوم علامه مصباح یزدی به عنوان مثال می گفتند فردی که کنار دریا چاهی حفر می کند خوشحال است زیرا آن چاه هیچ وقت خشک نمی شود. اگر در پیشبرد برنامه های شهری به ظرفیت متن جامعه تکیه کنیم مانند قطره ای هستیم که به دریا وصل می شود و با استفاده از توان و ظرفیت و اراده مردم می توان کارهای بزرگ بسیاری انجام داد.

شهردار تهران با اشاره به تراکم مشکلات افزود: مردم ولی ما هستند و از ما رضایت کامل ندارند و حتی ناراضی هستند. من بارها گفته ام که وقتی 80 درصد مردم در انتخابات مختلف پایتخت شرکت نمی کنند، مشخصاً بخشی از کار ما لنگ است. بسیاری از موانع در زندگی مردم توسط ما مسئول ایجاد می شود. ما نمی توانیم از این مشکلات چشم بپوشیم. مشکلاتی که ربطی به نظام اسلامی و آرمان های آن ندارد، بلکه نتیجه مستقیم عملکرد مسئولان ماست.

وی افزود: چند روز پیش در جلسه شورای دولت به رئیس جمهور گفتم بیشتر از تحریم های خارجی که نگران آن هستیم، تحریم های داخلی ما را نگران کرده است. مثلاً به او گفتم یکی از نهادها تصمیمی گرفته که بدون منطق این تصمیم سالانه نیم میلیارد دلار برای کشور هزینه دارد.

  تورم در ژاپن نیز به رکورد رسید

زاکانی تاکید کرد: برای اثبات اشتباه بودن تصمیم مجموعه شهرداری تهران را مثال زدم و رئیس جمهور هم دستور پیگیری و رفع مشکل را در آنجا صادر کرد.

شهردار تهران در بخشی دیگر از سخنان خود به ارائه گزارشی آماری از چالش های فعلی پایتخت پرداخت و گفت: برای حل مشکل ناوگان حمل و نقل تهران به 507 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. این رقم 10 برابر بودجه جاری شهرداری تهران است. نوسازی حمل و نقل عمومی یکی از چالش های پیش روی تهران است.

زاقانی اضافه کرد: برای مقابله با سیلاب شهری 530 کیلومتر از معابر زیرزمینی تهران که دیده نمی شوند نیاز به تعمیر دارند و علاوه بر تعمیر، نیازمند ایجاد 170 کیلومتر معابر اضافی هستیم.

وی همچنین با ارائه آماری از بافت فرسوده شهری تهران گفت: طبق بررسی های انجام شده حدود 44 هزار و 560 هکتار بافت ناپایدار در تهران وجود دارد. همچنین بررسی های اخیر نشان می دهد که حداقل 70 هزار هکتار از سطح شهر تهران در معرض فرسودگی است که 30 هزار هکتار آن به عنوان بافت فرسوده تعیین شده است.

شهردار تهران در خصوص چالش آلودگی هوا و تعطیلی دستگاه های دولتی گفت:

هر روز که به دلیل آلودگی هوا مجبور می شویم دستگاه های مختلف را خاموش کنیم، دولت 2400 میلیارد تومان حقوق می دهد که 1000 میلیارد تومان آن مربوط به معلمان آموزش و پرورش است. بر اساس قانون 23، سازمان ها مسئول حل معضل آلودگی هوا هستند، اما در زمان مسئولیت پذیری، نهادها و مسئولان مختلف حاضر به پذیرش مسئولیت آنها نیستند.

  پارلمان خواستار جمع آوری کامل مطالبات NFR از دولت است

وی در پایان تاکید کرد: با بحران های مختلفی مواجه هستیم و به گفته شهید سلیمانی با تلاش، همت، تحول، تفکر پویا و اقدام مستمر می توان از دل این بحران و تهدیدات فرصت های خوبی ایجاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید