دست دولت قبل همیشه در جیب بانک مرکزی بود

دولت قبل نه تنها بودجه را با بیشترین کسری بست، بلکه دائماً برای جبران آن از بانک مرکزی استقراض می کرد و پول را به یکی از بزرگترین تورم های اقتصاد کشور تبدیل می کرد، اما دولت سیزدهم در ماه اول 1401 بدون استقراض با مدیریت بانک مرکزی

به گزارش ایرنا به نقل از ایرنا، سال گذشته دولت دوازدهم بودجه 1400 را با کسری قابل توجهی بست. بر اساس آمار درآمدها و هزینه ها، کل درآمدهای دولت در سال گذشته 4548 هزار میلیارد ریال و کل هزینه ها 9189 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

وقتی درآمدها و هزینه ها را جمع آوری می کنیم، مشخص می شود که تراز عملیاتی بودجه سال گذشته منفی 4641 هزار میلیارد ریال بوده است. این عدد به این معنی است که کسری تراز پرداخت ها باید توسط درآمدهای نوسان یا نفتی پوشش داده شود. با کاهش شدید درآمدهای نفتی در سال گذشته، دولت قبل در شش ماهه اول سال 1400 و تا زمان واگذاری دولت به آیت الله نژاد، علاوه بر چاپ میلیاردها تومان برای جبران این عدم تعادل و کسری ایجاد شده توسط بانک بزرگ مرکزی، اقدام کرد. اشغال کرد.

بنابراین دولت سیزدهم بودجه ای با کسری قابل توجه و بدهی ناشی از آن از جمله بدهی به بانک مرکزی را به ارث برد. از این رو موضوع کسری بودجه 1400 به یکی از دغدغه های اصلی دولت در ساماندهی امور اقتصادی کشور تبدیل شده و امسال با بستن بودجه با حداقل کسری این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

  حذف لاتاری خودرو به ما ربطی ندارد

مهمترین مسئله در کسری بودجه جبران آن از راههای غیر تورمی است. مسیری که دولت فعلی برای جبران کسری بودجه طی کرده است.

آیت الله ابراهیم رییسی که بارها از وام های بانک مرکزی به عنوان خط قرمز دولت خود یاد می کرد، در سفر به آذربایجان غربی و در جمع اقشار مختلف مردم ارومیه، مجددا این موضوع را تکرار کرد و گفت: برای کاهش تورم بانک مرکزی وام و اقدامات دیگری انجام نشده است. انجام شده و اقدامات خوبی برای جلوگیری از چاپ پول انجام شده است که می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی بسیار موثر باشد.

همچنین مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست مدیران سازمان های برنامه ریزی و دولت استان ها با اشاره به عملکرد ضعیف اقتصاد کلان کشور در زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم گفت: شد.

به گفته میرکاظمی، دولت سیزدهم برای مقابله با تورم برنامه مشخصی را برای جلوگیری از رشد هزینه های دولت و کنترل خلق پول توسط بانک هایی که از محل درآمدهای دولت سپرده گذاری می کنند، در پیش گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین اعلام کرد که برخلاف سال گذشته که بیش از 50 هزار میلیارد تن از حقوق بانک مرکزی در 5 ماهه اول سال استفاده شده است؛ اما در سال 2018 در سال 2018، بیش از 50 هزار میلیارد تن از حقوق بانک مرکزی استفاده شد. دولت سیزدهم در اولین ماه سال 1401 بدون وام بانک مرکزی بر کشور حکومت کرد و این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

  نماز عید سعید فطر در دانشگاه تهران برگزار می شود

این در حالی است که به گفته رئیس کل بانک مرکزی، دولت قبل در نیمه اول سال 1400 بالغ بر 54 هزار میلیارد تن به طور مستقیم از بانک مرکزی وام گرفته است.

فقدان وام از سوی بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه شاید یکی از نشانه های سیاست خوب دولت در حوزه اقتصاد کلان باشد. اگر دولتی بتواند درآمدها و مخارج خود را متعادل کند تا از تراز منفی عملیاتی و کسری بودجه جلوگیری کند و بتواند سایر سیاست ها و برنامه های اقتصادی خود را به درستی اجرا کند، زیرا نقدینگی را کنترل و کاهش می دهد، تورم را کاهش می دهد و ده ها اثر اقتصادی خرد دیگر مثبت است.

این سیاست‌ها در هم تنیده شده‌اند و اگر دولت نتواند جلوی رشد نقدینگی را بگیرد، تورم رخ می‌دهد و همه ابعاد اقتصادی جامعه از تولید، خدمات، مصرف و… را به‌طور جدی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به همین دلیل تمرکز دولت سیزدهم بر کنترل و کاهش تورم با پرهیز از وام و پول زایی از سیستم بانکی ضروری است و این نیاز را تیم اقتصادی آن به خوبی درک کرده است.

دولت سیزدهم علاوه بر خودداری از استقراض و چاپ پول، اصلاح و نظارت بر نظام بانکی را به عنوان عاملی کلیدی در ایجاد نقدینگی در دستور کار قرار داده است. در مجموع به نظر می رسد رویکرد دولت در مدیریت نقدینگی در مسیر درستی قرار دارد و ادامه و عملیاتی شدن این رویکرد ممکن است نویدبخش تداوم کنترل جریان نقدینگی و کاهش تورم طبق اعلام شده باشد.

  بی بی سی از کشتار نوزادان اوکراینی برای استفاده ثروتمندان گزارش می دهد

دیدگاهتان را بنویسید