دست فرزین برای تثبیت ارز/ افزایش 64 درصدی فروش ارز در نیما

گروه اقتصادی رجانیوز: زمانی که محمدرضا فرزین در بانک مرکزی شروع به کار کرد، شاهد عقب نشینی 5 هزار تومانی در بازار آزاد بودیم. بنابراین قیمت دلار در بازار آزاد حدود یک هفته است که وارد کانال 39 هزار تومان شده و در روزهای اخیر در کانال 40 هزار تومان در نوسان بوده است.

سیاست تاثیرگذار اصلی بانک مرکزی در این دوره ابلاغ و اجرای تصمیم تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما بود. بانک مرکزی با درک اینکه 80 درصد ارزش ارزی کشور در این سامانه انجام می شود، تصمیم گرفت کالاها و ماشین آلات اساسی، ابزار تولید و به طور کلی هرگونه تقاضای واقعی ارز را با قیمت 28 هزار و 500 تومان برای مدت حدود 2 سال

این تصمیم سیگنال ثبات ارز را به بازار آزاد فرستاد و توانست تورم مورد انتظار را در سطح جامعه کاهش دهد، بازار و دلالان نیز به ذخایر ارزی مطمئن کشور پی بردند و تا حدودی از قیمت گذاری کاذب عقب نشینی کردند.

من گزارش میدم رجانیوزبر اساس آمارهای به دست آمده از سوی بانک مرکزی، از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، میزان فروش ارز صادرکنندگان در سامانه نیما بیش از 32 میلیارد دلار بوده که در مدت مشابه سال گذشته حدود 20 میلیارد دلار بوده است. دلار در این سیستم فروخته شد.

به عبارت دیگر حجم فروش ارز در سامانه نیما در سال جاری 64 درصد افزایش داشته است.

%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7 خبر اولیه

وضعیت عرضه ارز در بازار غیررسمی می تواند معیار مهمی برای پیش بینی موفقیت یا شکست سامانه نیما باشد.

  زلینسکی: فقط در 13 روز از غرب وعده هایی شنیدیم/ کشورهای غربی مسئول مرگ و میر در اوکراین هستند

%D9%85%D8%AA%D8%B4%DA%A9%D9%84 خبر اولیه

بر اساس آمار بانک مرکزی، فروش اسکناس دلاری در بازار ارز تا دی ماه 1400 معادل یک میلیارد و 500 میلیون دلار بوده و در همین مدت در سال 1401، بانک مرکزی موفق به فروش دو میلیارد و 100 دلار شده است. میلیون دلار اسکناس بازار با 45 درصد رشد نسبت به عملکرد سال قبل تامین ارز.

دیدگاهتان را بنویسید