دلارزدایی با عضویت رسمی ایران در سازمان تجارت شانگهای رونق گرفت

8407 خبر اولیه

به گزارش تحریریه احسان ارکانی؛ یکی از اعضای کمیته برنامه بودجه و محاسبات شورای اسلامی با اشاره به عضویت ایران در پیمان شانگهای گفت: پس از چندین سال حضور در دولت آقای رئیسی شاهد عضویت دائمی کشورمان در پیمان شانگهای بودیم.

وی افزود: اینکه چرا در سال های گذشته پیگیری های لازم برای عضویت کشورمان در معاهده شانگهای انجام نشده است، شاید یکی از دلایل آن رویکرد دولت قبل و نگاه آن به غرب باشد که نمی کند. به شرایط و ضوابط معاهده شانگهای توجه کنید.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و برآورد بودجه مجلس گفت: یکی از امتیازات بزرگ پیوستن ما به پیمان شانگهای، از بین رفتن سلطه دلار بر اقتصاد کشور است، زیرا کشورهای عضو پیمان شانگهای استفاده از این پیمان را دارند. از پول کشورهای عضو به صورت دوجانبه در دستور کار آنها و در توافقنامه شانگهای دلار تعیین کننده نیست.

ارکانی خاطرنشان کرد: کشورهای عضو پیمان شانگهای بیش از نیمی از جغرافیای کره زمین را در بر می گیرند و در واقع جمعیت این کشورها نیمی از جمعیت جهان است و عضویت در این پیمان برای ما مهم است. از ابعاد مختلف اقتصادی

وی افزود: علاوه بر این کشورهایی مانند چین، هند و روسیه عضو پیمان شانگهای هستند که بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی هستند و این موضوع می تواند نتایج قابل توجهی برای ما و صادرات انرژی به این کشورها داشته باشد.

در نهایت، عضو کمیسیون برنامه و برآورد بودجه مجلس تصریح کرد: ما در پیمان شانگهای به راحتی می توانیم صادرات و واردات داشته باشیم و به راحتی می توانیم معاملات بانکی خود را با کشورهای عضو این پیمان انجام دهیم.

  غرق شدن 1.2 میلیارد دلار در دریای عمان

منبع: ابنا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید