دلار ارزان تر است – بررسی سرمقاله رسانه ها

9238 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، بررسی داده های میدانی نشان می دهد که قیمت دلار پس از 4 سال نوسان به دلیل تعریف ارز ترجیحی کاهش می یابد و از قیمت های فعلی فاصله می گیرد. با توجه به 4 بازار ارز موجود، وزن بازارهای تقویت کننده کشور پایین دستی حاکم است. خبر اعلام دولت اصلی مبنی بر واریز مستقیم یارانه نقدی به حساب مردم و برداشت دلار ۴۲۰۰ تومانی باعث می شود شاهد آرامش در بازار ارز باشیم.

در حال حاضر بازار ارز ایران از 4 نوع ارز تشکیل شده است:

  1. ارز ترجیحی به مقدار 4200 جلد
  2. آیا سرعت سیستم وجود ندارد
  3. نرخ ارز ملی
  4. قیمت بازار آزاد

مشخص شده است که آنها ویژگی های متفاوتی دارند، اما نتیجه این 4 نرخ به این معنا نیست که نرخ بازار، در صورت حذف 4200 دلار، به اعدادی فراتر از سقف تجربه شده در سال گذشته خواهد رفت. رقم 33000 جلدی که در اواسط سال 1399 به دست آمده است، عددی برآمده از مهندسی سیاسی برای مقاصد مختلف است که ربطی به منطق بازار ندارد و در میان مدت تجربه نخواهد شد.

4200 تومان

این دلار تقاضای بالایی دارد و متقاضیان کالاهای درج شده اگر بتوانند چندین برابر نیاز کشور کمک کنند و یا فاکتور غیرمنطقی برای دریافت ارز ترجیحی ارائه کنند، تردیدی به خود راه نمی دهند. رقم پرداخت شده برای 4200 دلار در 8 ماهه اول سال 1400 میلیارد دلار بوده است. علامت مرکزی برای کسانی که با پرداخت این عدد موافقت می کنند، کنترل قیمت مرغ است. کل بازار طیور کشور اگر پر از واردات باشد و تولید نداشته باشیم به 2 میلیارد دلار نیاز دارد و پرداخت 11 میلیارد دلار که 35 درصد ارز کشور را شامل می شود بازار عظیمی را ایجاد کرده است. کل بازار ارز بی نظیر ماند.

  پارلمان واردات خودرو را ضروری می داند

آیا سرعت سیستم وجود ندارد

این نرخ نوعی تحمیل به صادرکنندگانی است که ترجیح می‌دهند ارزهای صادراتی خود را در بازار آزاد بفروشند که معمولاً بالاتر از نرخ سامانه نیما است اما باید در این بازار عرضه کنند. این در حالی است که صادرکنندگان نمی دانند با عرضه انبوه ارز نیمایی در بازار آزاد، قیمت های فعلی کاهش می یابد و ارقام جذاب موجود از بین می رود. اما میل به سود بیشتر باعث شده است که برخی از صادرکنندگان ارزهای خود را به بازار آزاد صادر کرده و در آنجا عرضه کنند که این امر منجر به شکایت های متعددی شده است.

سامانه نیما در 1400 ورودی سالیانه حدود 20 میلیارد دلار داشت که رقم قابل توجهی است، اما هنوز هویت نهایی بازار را نشان نمی دهد، اگرچه تقریبا 50 درصد بازار را تشکیل می دهد.

نرخ ارز ملی

صرافی ملی نرخ‌های مبادله‌ای می‌گوید که اغلب متهم شده است که با ارزان‌فروشی یا ارزان‌فروشی ارزهای ارزان‌قیمت و تشکیل صف‌هایی برای خریداران، افزایش ارزش پول‌های دولتی را تقویت می‌کند. اما به هر حال نرخ ارز ملی در واقعیت بازار اهمیتی ندارد.

قیمت بازار آزاد

نرخ ارز بازار آزاد معمولا بین 5 تا 15 درصد و ترجیحاً کمتر از 10 درصد بازار است و اهمیت چندانی ندارد. اما سر و صدای زیادی دارد و به دلیل راحتی خرید و فروش در بازار آزاد به عنوان یک بازار واقعی معرفی شده و مبنای قیمت گذاری کالاهای وارداتی و یا قیمت دارایی های موازی قرار می گیرد.

در یک بازار چند ارزی، سهولت خرید و فروش در بازار آزاد، نقطه تعادل بازار را نشان نمی دهد و می تواند به شدت توسط سهامداران دستکاری شود، زیرا اندازه کوچک آن امکان مداخله غیر بازاری متغیرهای خارجی را فراهم می کند.

  طوفان تاج در اسرائیل به زودی آغاز خواهد شد

در نتیجه هیچ یک از چهار بازار ذکر شده بازار محسوب نمی شوند، بلکه بازار بزرگی به نام دلاری 4200 به دلیل تقاضای بیش از حد دلار ارزان نزدیک به آزاد کنونی باعث عدم تعادل جدی شده است. در بازاری با 4 نرخ مختلف، نقطه تعادلی شکل نمی‌گیرد، زیرا یک کالا نمی‌تواند بیش از یک قیمت داشته باشد و تنها نتیجه این نظام چند نرخی ایجاد رانت برای دریافت‌کنندگان مبادله رانت و دریافت‌کنندگان رانت است. مبادله رانت، اجاره با دستکاری حاشیه سود دلار آزاد. بالا بردن

بررسی دوره های تاریخی دهه 40 پس از انقلاب نشان می دهد که هرگاه نظام چند ارزی کشور حاکم باشد، نرخ ارز آزاد بالا می رود، اما سود آن به تولید داخلی نمی رسد، زیرا ارز ترجیحی صرف واردات و مزیت می شود. آن قیمت باعث نابودی کالاهای داخلی می شود. یعنی ارزهای گران قیمت ناشی از سیستم چند صرافی مانند ارزهای گران قیمت در سیستم تک صرافی; مانند چین؛ کار نمی کند و مزایای تولید را افزایش نمی دهد.

در صورت ایجاد نظام تعرفه واحد در اقتصاد کشور، ارزهای صادراتی به بازار آزاد تزریق می شود و تقاضای کاذب دلاری 4200 دلاری از بین می رود و میل به تولید کالاهای وارداتی که با دلار آزاد توجیه اقتصادی دارند اما نمی توانند وارد شوند. کالاها با 4200 تومان رقابت می کنند، افزایش می یابند که باعث کاهش تقاضای موثر در بازار ارز می شود. تصمیم دولت برای حذف دلار ۴۲۰۰ دلاری در صورت عدم تخصیص مبالغ کلان به بهانه واردات دارو و گندم (جایگزین ارز اختصاص داده شده برای واردات مواد اولیه دامی) باعث کاهش قیمت دلار در بازار به نزدیک به ۳۰ درصد می شود. جریان خود را از دست بدهید پدیده ای که پس از 4 سال تلاطم و نابودی 70 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور، آغاز دوره آرامش ارزی در اقتصاد کشور است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید