دلار ۴۲۰۰ دلاری کمر اقتصاد ایران را شکست

5444 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، ارز 4200 تومانی و توزیع ارز دولتی که در دولت آقای روحانی متولد شد تا کالاهای اساسی برای مردم ارزان شود، از موضوعاتی است که کارشناسان اقتصادی و حامیان کشور در اسرع وقت بر آن تاکید دارند. . مهمترین هدف حذف ارز ترجیحی یا به عبارتی اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، جلوگیری از هدر رفت منابع ارزی است که در سال های اخیر اگرچه به نام معیشت مردم تخصیص داده شده است. آیا نقش دولت در اصلاح یارانه ها و حمایت از اقتصاد خانوار است؟ کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی به سوال این دانشجو پاسخ داد.

عطا بهرامی; این کارشناس اقتصادی و اقتصادی درباره اهمیت اصلاح یارانه ها و مسائلی که این روزها پیرامون عرضه مردم مطرح می شود، گفت: هیچ اقتصاددان تحصیل کرده ای نیست که به اصلاح کشور اعتقاد و تاکید نداشته باشد. نظام یارانه ای در حالی که برخی به این واقعیت واکنش نشان می دهند و از آن ناراضی هستند، اما این یک واقعیت است که دولت ها هیچ تعهدی برای اندازه گیری توده مردم و دادن پول برابر به مردم ندارند، زیرا جامعه با چنین سازوکاری اداره نمی شود. بلکه ایجاد شغل و ایجاد فرصت های شغلی برای مردم به منظور ایجاد درآمد و معیشت و افزایش رفاه آنها بر عهده دولت است.

وی گفت: باید به مردم این حق داده شود که برای من و شما فرصت شغلی ایجاد نکنند اما اینکه دولت به اندازه معیشت ما یارانه نقدی بدهد درست نیست.

وی به تعریف یارانه پرداخت و افزود: وقتی صحبت از یارانه می شود، این بدان معنا نیست که دولت تمام توده مردم را تامین می کند، البته نیازهای اولیه برخی از مردم دهک های پایین را که یا بی خانمان هستند یا بیمار، تامین می کند. مراقبت و معلول معلولان باید بر عهده دولت باشند و دولت باید به این گروه ها یارانه بدهد، اما اینکه هزینه یارانه ها به صورت یکسان به فقیر و غنی پرداخت می شود با سازوکار اقتصادی همخوانی ندارد، زیرا دولت نباید در این زمینه حضور داشته باشد. ثروت اجتماعی است بین افراد بسیار ثروتمند و کسانی که بنا به دلایلی نمی توانند زندگی خود را تامین کنند، تقسیم کنید.

  ولیعهد 117 ایرانی دیگر را کشت

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: اتخاذ تصمیم نادرست مانند تخصیص 4200 تن ارز برای کالاهای اساسی و واریز یارانه به حساب هر فرد از ابتدای اقتصاد ایران خارج از تعادل چه در دولت احمدی نژاد و چه در دولت روحانی. حقیقت این است که باید با کاهش تورم و افزایش فرصت های شغلی و افزایش تولید، قدرت خرید مردم را افزایش داد، نه با وابستگی ملت به یارانه.

این استاد اقتصاد گفت: ارزهای ترجیحی اعطا شده در سه چهار سال گذشته کمر اقتصاد کشور را شکسته و سود آن را از بین برده است. زمانی که ما تولید کننده مرغ بودیم واردکننده شدیم. انتظار می رود اقتصاددانان از طریق رسانه ها و تریبون های مختلف با مردم صحبت کنند تا در مورد اثرات و اثرات بلندمدت یارانه ها بر کالاهای اساسی بر اقتصاد و آینده کشور و همچنین راهکارهای صحیح برای افزایش قدرت خرید و جبران خسارت بالا صحبت کنند. باید به دولت داده شود تا مردم را تا رسیدن به نقطه ثبات حمایت کند.

عطا بهرامی تاکید کرد: دولت باید وظایف مدیریتی خود را از محل تولید ثروت انجام دهد این کار ایده آل تری است چرا که سمپاشی ارز با ارزان قیمت دادن به مردم ضرر صدها میلیارد دلاری ارز را به دنبال دارد. نزدیک به 100 میلیارد دلاری که ارز طی این سال‌ها هدر رفته می‌تواند به کشور کمک کند و از استقراض از سیستم بانکی و خلق پولی که تورم آن اعتراض‌ها را برانگیخته است، جلوگیری کند. دولت مجبور شد هرچه زودتر از سمپاشی ارز دست بردارد که در این سال ها عده ای را به قدری چاق کرده است که مافیاها برای جلوگیری از اصلاح نظام یارانه ها با جاسوسی با دولت مبارزه می کنند.

  23000 دلار در بودجه 1401 / دولت عمومی یعنی چه؟

منبع: دانشجو

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید