دلار 500 تن در روز کاهش یافت

کاهش نرخ ارز در بازار ادامه دارد. طی دو روزی که بانک مرکزی برنامه ویژه خود را برای محدود کردن نوسانات ارزی آغاز کرد، نرخ ارزهای مختلف معکوس شد. بنابراین در عرض 48 ساعت دلار حدود 2000 تن ارزان شد.

اما فعالان بازار و کارشناسان معتقدند این روند نزولی در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت. به گفته فعالان بازار، این روزها میانگین قیمت دلار 500 تن در روز کاهش یافته است، روندی که امیدواری زیادی به بازگشت دلار به زیر 30 هزار تن و سپس ته نشین شدن در کانال های قیمتی پایین تر دارد. مشاهدات میدانی از بازار آزاد ارز حکایت از خروج نسبی معامله گران دارد. سفته بازان که در هفته های اخیر به شدت در بازار حضور داشتند، به دلیل اقدامات بانک مرکزی و تغییر شرایط، بازار را ترک کردند.

صادرکنندگان می توانند با مجوز بانک مرکزی ارز خود را در بازار به قیمت توافقی بفروشند و صرافی ها می توانند تمامی نیازهای واقعی متقاضیان ارز در بازار را تامین کنند. این مجوز ارزی باعث شد که بازار بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و بازار متشکل ارز و تنها با استفاده از ارزهای حاصل از صادرات شاهد افزایش عرضه و کاهش نوسانات قیمت باشد.

شیب منفی نرخ ارز در روزهای آینده ادامه خواهد داشت

رئیس کانون صرافی های ایران در این خصوص گفت: قیمت ارز از 33 هزار و 600 تومان در دو روز گذشته به 31 هزار و 500 تومان در روز چهارشنبه کاهش یافته است و روند کاهشی نرخ ارز در روزهای آینده ادامه خواهد داشت. در واقع قیمت ارز طی دو روز 2000 تن کاهش یافته است و این روند نزولی ادامه خواهد داشت.

  گسترش طرح اعطای مشارکت و تخفیف در خدمات امداد خودرو به بازنشستگان کشوری

کامران سلطانی زاده در گفت وگو با فارس، با اشاره به آخرین وضعیت قیمت ارز در بازار غیررسمی، اظهار کرد: مردم می توانند از صرافی ها نیز ارز خریداری کنند و این روند باعث شده تا بازار غیررسمی به سمت صرافی ها سوق پیدا کند. و ارز به صورت موردی به همه تعلق می گیرد. سلطانی زاده گفت: در حال حاضر با عرضه ارز به صادرکنندگان، عرضه نسبت به تقاضا افزایش یافته و این امر باعث نوسان منفی شده است. در قیمت ارز خارجی.

سلطانی زاده گفت: بانک مرکزی در 13 روز آینده راهکارهای خوبی دارد که اجرای آن به کاهش قیمت دلار نیز کمک می کند.

رئیس کانون صرافی های ایران تاکید کرد: بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز بسیار هوشمند عمل کرد زیرا بدون استفاده از ذخایر ارزی خود و صرفا با تغییر بخشنامه ای توانست بازار را به رکود بیشتری برساند. بانک مرکزی به زودی شیوه جدید فروش ارزهای محلی و ارز در دست مردم را به صرافی ها ابلاغ می کند.

دلار داخلی در صرافی ها

پس از ادامه روند نزولی قیمت بازار ارز، دلارهای داخلی نیز وارد صرافی ها شد که منجر به کاهش حدود 2 هزار تنی قیمت دلار نسبت به چند روز گذشته شد.

احمد لواسانی رئیس سابق کانون صرافی ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: قیمت دلار در چند روز اخیر به طور میانگین روزانه 500 تن کاهش داشته و این روند قیمتی در بازار ادامه دارد. آن طور که این فعال ارزی می گوید: در برخی صرافی های تهران قیمت دلار به کمتر از 31 هزار تن رسیده است و تعدادی از صرافی ها نیز با این قیمت اقدام به ثبت معاملات کرده اند. وی تاکید کرد: بخشنامه ارزی بانک مرکزی و مجوزهای جدید صرافی ها به صادرکنندگان خرد و صددرصد خصوصی اجازه داده است تا درآمد خود را از فروش ارزهای خود به قیمت توافقی در صرافی ها 25 درصد افزایش دهند.

  نفت را در خزانه ثروت بگذار

این فعال بازار ارز گفت: صرافی ها دلار خرد و داخلی می خرند؟

لواسانی گفت: در چند روز گذشته تعداد فروشندگان بیشتری در بازار نسبت به خریدار داشتیم. رئیس سابق اتحادیه صرافان با بیان اینکه تقاضای جدی در بازار ارز وجود ندارد، افزود: صرافی ها بیشتر نگران خرید ارز هستند زیرا باید مسئولانه ارز را خریداری کنند زیرا روند نزولی ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در بحث فروش ارز طبق اعلام بانک مرکزی سقف 2000 دلار برای هر نفر در سایر هزینه ها (خرید ارز مبادله ای با کارت ملی و بدون مدارک مسافرتی، درمانی، دانشجویی و غیره) تعیین شده است. ) در نظر گرفته شده است. سایر هزینه ها هزینه هایی هستند که دلیلی ندارند و فرد بر اساس نیاز خود ارز خریداری می کند.

بازگشت آرام به بازار طلا

پس از برگشت قیمت ها در بازار ارز، شرایط در بازار طلا و سکه نیز تغییر کرد به طوری که قیمت بازار طلا نیز کاهش یافت. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این خصوص گفت: کنترل بازار ارز منجر به کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده و در صورت ادامه این وضعیت آرامش بازار طلا ادامه خواهد داشت. ” ابراهیم محمدولی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت بازار طلا و سکه اظهار داشت: زمانی که بازار گرم است مسئولان اقتصادی برای کنترل التهاب برنامه ریزی می کنند. در همین راستا با کنترل بازار ارز، یکی دو روز اخیر بازار طلا از التهاب خارج شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران افزود: طبیعتاً زمانی که بازار از نظر قیمتی کنترل می شود، بازار آرامش نسبی دارد. در واقع وقتی التهاب از بازار برداشته می شود، قیمت ها شروع به کاهش می کند، هرچند کاهش نرخ اونس جهانی نیز در این زمینه موثر است. وی در رابطه با وضعیت فروش گفت: فروش انجام شده است اما مانند 20 روز گذشته نیست و تقاضا کاهش یافته است که البته طبیعی است چرا که التهاب زیاد بود و قیمت شروع شد. پس از مدتی سقوط کرد. وی گفت: در صورت ادامه کنترل، آرامش در بازار طلا و سکه حاکم خواهد شد. قیمت سکه از کانال 16 میلیون و 370 هزار تنی و بازگشت به کانال 15 میلیون و 200 هزار تنی که به نظر می رسد در روزهای آینده نیز این روند نزولی ادامه یابد.

  شکارچیان جنسی در نیروهای پلیس بریتانیا

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید