دلایل افزایش سن ازدواج پایگاه اطلاع رسانی رجا

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی با اشاره به اینکه هزینه های بالای شروع زندگی، مسکن، بیکاری و بیکاری جوانان و یافتن گزینه مناسب ازدواج از جمله عوامل موثر بر ازدواج نکردن جوانان است، تاکید کرد: روند کنونی و توانمندی اقتصادی افراد تأمین کننده خانواده نه تنها استحکام خانواده های موجود را تحت الشعاع قرار می دهد، بلکه ایجاد خانواده های جدید را نیز دشوار می کند.

به گزارش رجانیوس به نقل از خانه ملت، دفتر مطالعات آموزشی و فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی عوامل موثر در افزایش سن ازدواج جوانان پرداخت.

بر اساس این گزارش، بر اساس داده ها و نتایج سازمان ثبت احوال و مرکز آمار ایران، روند تغییرات نرخ ازدواج به گونه ای است که نرخ ازدواج کاهش و میانگین سن ازدواج افزایش یافته است. ابعاد ازدواج و الگوهای زناشویی. متغیر کلیدی سن ازدواج را در این مدل ها نشان می دهد و افزایش سن ازدواج الگوهای آن را تغییر می دهد و بر شاخص های دیگری مانند باروری، امید به زندگی ازدواج، استحکام خانواده، نیاز به ازدواج و … تاثیر می گذارد.

تبیین دلایل افزایش سن ازدواج و برشمردن متغیرهای مؤثر بر آن و همچنین مطالعات و تحقیقات ملی انجام شده در این گزارش مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نشست های تکمیلی با کارشناسان این حوزه برگزار شد.

نتایج به‌دست‌آمده در این گزارش نشان می‌دهد که دو روش استفاده‌شده، هزینه‌های بالای راه‌اندازی، هزینه‌های بالای مسکن، بیکاری و بیکاری جوانان و یافتن گزینه مناسب برای ازدواج جزو سه اولویت اول برای عدم ازدواج در شرایطی است که جوانان و عوامل موثر بر آن هستند. به ترتیب در زمینه های اقتصادی، اجتماعی-اقتصادی و اجتماعی-فرهنگی. به عبارت دیگر، می توان گفت تغییر مداوم روند کنونی و توانمندی اقتصادی افراد در تامین خانواده نه تنها استحکام خانواده های موجود را تحت الشعاع قرار می دهد، بلکه تشکیل خانواده های جدید نیز دشوار است و بیشتر عوامل اولويت بالا، نفوذ، يكي از كاركردهاي مهم خانواده و آن كاركرد اقتصادي را مختل مي‌كند و از اين رو افراد سطح اول در تامين نيازهاي خود دچار مشكل مي‌شوند. به سطوح دیگری که شامل تشکیل خانواده و رفع نیازهای عاطفی آنها می شود، نروید.

  تشخیص سیستم / آبروریزی فیلم

البته عوامل مؤثر بر سن ازدواج به صورت شبکه ای به هم پیوسته اند و چرخه ای از عوامل را تشکیل می دهند و باید عوامل اولویت دار برای بالا بردن سن ازدواج و ارتباط بین آنها تدوین شود.

بر اساس این گزارش، یکی از مهم ترین و موثرترین راهکارها برای کاهش سن ازدواج، مدیریت نظام آموزشی و تقویت مشاغل غیر وابسته به تحصیلات عالی است. نکته دیگر در رابطه با اشتغال، اهمیت ظرفیت استان ها و شهرستان های مختلف در ایجاد اشتغال است، چرا که طبق آمار شهرهایی که اشتغال بیشتری داشته اند سن ازدواج کمتری داشته اند و این مقوله به خودی خود به کاهش مهاجرت کمک کرده است. موضوع دیگر تقویت قدرت انتخاب درست در ازدواج است که مستلزم ایجاد و تقویت نهادهای مردمی و ظرفیت و مهارت افراد و خانواده ها در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید