دلیل عدم پرداخت وام مسکن

9435 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، پس از اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر آغاز ثبت نام متقاضیان حمایت از ودیعه مسکن از 21 خردادماه از طریق سامانه طرح های کمک مسکن به نشانی http://saman.mrud. ir، متقاضیان می توانند تسهیلات دریافت کنند.

بررسی ها نشان می دهد بخشنامه بانک مرکزی در تاریخ 10 خردادماه به 20 بانک ابلاغ شده و بر این اساس عدم پرداخت وام به دلیل نبود بخشنامه بانک مرکزی موجه نبوده است.

در این بخشنامه آمده است: بر اساس تصمیمات شورای پول و اعتبار سوم هورد، شورای پول با اعطای تسهیلات حمایتی از سپرده‌های مسکن به نرخ مصوب شورای پول، حداکثر مدت بازپرداخت پنج سال دارد. سقف انفرادی 100، 70 و 40 میلیون تنی به ترتیب در تهران، مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت و سایر شهرها و با موافقت منابع بانکی.

در ادامه بخشنامه تاکید شده است: نحوه معرفی واجدین شرایط برای بهره مندی از تسهیلات مذکور طبق سامانه وزارت راه و شهرسازی خواهد بود. لذا خواهشمند است مراتب را به واحدهای اجرایی ذیربط اعلام و مراتب را به بانک مربوطه اطلاع رسانی نمایید.

بنابراین همانطور که در متن بخشنامه آمده است، وظیفه وزارت راه و شهرسازی برای معرفی متقاضیان دریافت وام مسکن است و از آنجایی که تاکنون اقدامی صورت نگرفته، مستاجران و وام گیرندگان دچار سردرگمی شده اند. و مراجعه دائمی آنها به بانک ها برای اخذ وام بی نتیجه است.

بر اساس مصوبه شورای پول، این وام از محل اعتبارات ماده 4 قانون جهش مسکن برای کمک به مستاجران در سال جاری تا سقف 40 هزار میلیارد تن تسهیلات برای حمایت از سپرده های مسکن با معرفی وزارت راه و شهرسازی بازپرداخت می شود. توسعه شهری توسط بانک های موجود سقف تسهیلات حمایتی مسکن در تهران 100 میلیون تومان، مراکز استان ها 70 میلیون تومان و سایر مناطق شهری 40 میلیون تومان بود. نرخ سود تسهیلات 13 درصد و مدت بازپرداخت آن پنج سال است.

  افتتاح خودروی 250 میلیون تنی وزیر صمت برای بازار ایران

منبع: ابنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید