دلیل کمپین اردوغان برای اعراب

به گزارش سرمقاله، سایت المیادین می نویسد ترکیه به ویژه دولت رجب طیب اردوغان این روزها در داخل و منطقه در وضعیت بدی به سر می برد. کشور از بحران های شدید اقتصادی رنج می برد. این بحران ها نتیجه سیاست های اردوغان در اداره اقتصاد ترکیه است.

فشار اقتصادی بانک جهانی و آمریکا بر پول ترکیه منجر به کاهش شدید ارزش لیر ترکیه شده است. این امر استانداردهای زندگی مردم ترکیه را پایین آورده و رئیس جمهور ترکیه را بر آن داشته تا از ترس شکست در انتخابات ریاست جمهوری آینده در محاسبات خود تجدید نظر کند.

در چنین شرایطی سفر اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به عربستان سعودی و دیدار وی با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، سوالات زیادی را برانگیخت. به خصوص که این سفر پس از سفر اردوغان به ابوظبی انجام شد. وی همچنین قرار است به زودی با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز دیدار کند.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه و پادشاه عربستان سعودی در مورد بهبود روابط گفتگو کردند  اخبار رجب طیب اردوغان  الجزیره

بر اساس این گزارش، دو موضوع مهم تکمیل کننده نگرانی های اردوغان است. اولین موضوع، تمایل برخی کشورهای عربی برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب است. اگر این اتفاق بیفتد، کشورهای عربی نیز از بازپس گیری خاک سوریه از ترکیه حمایت کرده و در این زمینه به دمشق کمک خواهند کرد. موضوع دوم ترس ترکیه از عواقب جنگ اوکراین و انتقام ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از اردوغان است. زیرا اردوغان مستقیماً درگیر جنگ شد و پهپادها را در اختیار اوکراین قرار داد.

المیادین در بخشی دیگر از گزارش خود گفت: اردوغان از احتمال تغییر روندها در منطقه به ویژه در خصوص توافق هسته ای ایران و آمریکا نگران است. توافق هسته‌ای عملاً به معنای به رسمیت شناختن ایران به‌عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای است که بر بسیاری از مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه به‌عنوان کلید نظام جدید منطقه‌ای تأثیر خواهد داشت.

  معاون وزیر امور خارجه: هیئت ازبکستان در راه ایران و چابهار / برنامه گسترده صادراتی برای چین

اردوغان و پوتین درباره امنیت ادلب سوریه گفتگو خواهند کرد

این خبر به جاه طلبی های اردوغان پایان می دهد و ترکیه مجبور می شود از مناطقی که در شمال سوریه اشغال کرده است عقب نشینی کند.

مهمتر از همه این که بحران های داخلی اردوغان با دشمنانش را عمیق تر می کند و او را به محاکمه مردم می کشاند. زیرا ترکیه را درگیر جنگ سوریه کرد و مقصر اصلی بحران اقتصادی و تورم کشورش است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید