دندانی؛ سرویس لوکس و غیر قابل دسترس

ظرفیت دندانپزشکی ما بین سالهای 58 تا 78 18 دانشگاه بوده و اکنون از نظر آموزشی به بیش از 40 دانشگاه رسیده است، اما پیش بینی می شود 140 دانشگاه در مقابل 5000 به 6 دندانپزشک برسد.

به گفته رجانیوس؛ خدمات بهداشت دهان و دندان به نوعی تبدیل به یک سرویس لوکس شده است. گرانی این خدمات باعث کاهش استفاده از آن ها به ویژه در شهرهای کم برخوردار شده است، اما چالش بزرگ تری برای «کمبود دندان پزشک در ایران» وجود دارد و این موضوع سال هاست که مورد بحث قرار گرفته است.

آمارهای منتشر شده نشان می دهد که سرانه دندانپزشکان در تهران و برخی از شهرهای بزرگ کشور مطلوب و حتی قابل مقایسه با برخی از کشورهای جهان است، اما این وضعیت فراگیر نیست و تنها بخش کمی از مردم ایران به دندانپزشک دسترسی دارند.

البته مفهوم دسترسی به خدمات دندانپزشکی تنها به معنای فاصله جغرافیایی نیست. ممکن است فردی در کلان شهر تهران زندگی کند و تعداد زیادی مرکز دندانپزشکی در نزدیکی محل سکونت خود داشته باشد اما به دلیل هزینه بالای خدمات دندانپزشکی نتواند از نظر مالی از این خدمات استفاده کند.

البته باید در نظر داشت که تعداد دندانپزشکان ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان ندارد، بلکه نیازمند سیاست های کلان سلامت است. دندانپزشکان متعدد تنها می توانند دسترسی به خدمات پزشکی را تسهیل کنند، اما به کاهش هزینه های بالای این خدمات کمکی نمی کنند، زیرا توزیع سرانه دندانپزشکان نیز باید بهبود یابد.

دسترسی محدود به خدمات دندانپزشکی برای افراد در مناطق محروم

  احمدی نژاد به سیاست واکسیناسیون دولت اساسی حمله می کند

بر اساس آمار منتشر شده توسط مسئولان دندانپزشکی وزارت بهداشت در سال 1378، از هر سه دندانپزشک دو نفر در مراکز روستایی مشغول به کار هستند. این آمار مشکل دسترسی ضعیف مردم مناطق محروم و کم برخوردار به خدمات و درمان های بهداشت دهان و دندان را تایید می کند.

بر اساس تحقیقات مرکز تحقیقات پوسیدگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، هر فرد بزرگسال باید ۲۸ دندان سالم داشته باشد، اما در حال حاضر هر ایرانی ۴۰ ساله به طور میانگین تنها حدود ۲۱ یا ۲۲ دندان سالم دارد. این آمار علاوه بر اینکه سرانه دندانپزشک در ایران 33 دندانپزشک در هر 100 هزار نفر است، ممکن است حساسیت این موضوع را افزایش دهد. بر اساس همین آمار، میانگین سرانه کشورهای پیشرو در حوزه بهداشت و درمان، 80 دندانپزشک به ازای هر 100 هزار نفر برآورد شده است.

کمبود پزشک تنها به دندانپزشکی محدود نمی شود. محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس با انتقاد از عدم دسترسی مردم اراک به پزشک به ویژه پزشک متخصص گفت: درمانگاه ها به دلیل نبود پزشک در شبانه روز ساعات زیادی تعطیل است. دکتر بیماران اورژانسی باید با تاخیر در ویزیت اولیه به شهرهای دیگر اعزام شوند. پزشک عمومی یک روز در کلینیک مستقر می شود و روز دیگر باید برای معاینه به مناطق بدون پزشک برود.»

بیمه خدمات دندانپزشکی نزدیک به صفر

اخیراً جلیل کوهپایه زاده، دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی در تلویزیون با تایید وضعیت نامناسب خدمات بهداشتی و درمانی گفت: اینکه می گویند تعرفه ها بالاست درست است، بیمه های ما از جیب ما در حوزه دندانپزشکی کمکی نکرده اند. “

  پورابراهیمی: دولت روحانی منجر به فقیر شدن مردم شد

طبق آماری که کوهپایه زاده ارائه کرده است ظرفیت دندانپزشکی ما در سال 58 تا 78 18 دانشگاه بوده و اکنون از نظر تحصیلی به بیش از 40 دانشگاه رسیده ایم اما پیش بینی می شود در سال 140 به 6 دندانپزشک با جمعیت 5000 نفر برسیم. . . .

تاثیر افزایش تعداد دندانپزشکان بدون تعدیل هزینه درمان

افزایش عرضه یا افزایش ظرفیت و آموزش دندانپزشکان نه تنها هزینه خدمات را کاهش نمی دهد. مجلس شورای اسلامی و دولت برای کاهش پرداخت از جیب خود به فکر پوشش بیمه دندانپزشکی باشند.

متأسفانه به دلیل گرانی خدمات دندانپزشکی، برخی از شهروندان صبح ها را با دندان درد سپری می کنند و در نهایت با مراجعه به مراکز درمانی برای تسکین درد طاقت فرسا، ارزان ترین گزینه یعنی «کشیدن دندان» را به جای ترمیم و عصب کشی دندان انتخاب می کنند. معادل نصف حقوق ماهیانه یک نفر است. همانطور که گفته شد 50 تا 60 درصد هزینه های دندانپزشکی توسط دندانپزشکان بازپرداخت می شود.

کارشناسان معتقدند دولت هزینه سلامت و مشکلات دهان و دندان را فراموش کرده است و دیدن خدمات بهداشت دهان و دندان یک خدمات تجملاتی و زیبایی محسوب می شود.

موضوع کمبود پزشک و دندانپزشک طبق اصل 90 سال گذشته به درخواست نمایندگان مجلس در دستور کار کمیسیون قرار گرفته و پیشنهاداتی برای افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی ارائه شده است. اما باید به توزیع سرانه دندانپزشکان در کشور توجه ویژه ای شود. بدون سیاست گذاری صحیح هیچ مشکلی حل نمی شود که نیازمند عزم جدی مجلس و دولت است.

دیدگاهتان را بنویسید