دهک های پایین را از ارز ترجیحی خالی کنید/ چرا دلار جهانی «ضدمولد» و «تورم زا» است؟

گروه سیاسی – رجانیوس: اگرچه هنوز طرح اقتصادی دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت یارانه نقدی آغاز نشده است، اما گمانه زنی ها و انتقادات مختلفی از آن در فضای مجازی به چشم می خورد.

آیا ارز 4200 تومانی به هدف خود رسید؟

منتقدان می گویند ارز 4200 دلاری تورم کالاهای مورد بحث را کنترل کرد. با این حال، یک مطالعه در یک دوره زمانی نشان داد که نرخ تورم کالاهای مشمول ارز ترجیحی 53 درصد و کالاهای غیر مشمول ارز ترجیحی 80 درصد است. این تفاوت تنها 27 درصد بود، با وجود اینکه 14 میلیارد دلار در مدت مشابه هزینه شده است!

همچنین مصرف کالاهای مشمول ارز ترجیحی در سال 97 حدود 10 درصد و در سال 98 حدود 5.5 درصد کاهش داشته است، اما واردات این کالاها هر ساله در حال افزایش است که نشان می دهد مصرف انسانی کاهش یافته، اما واردات افزایش یافته است و این به وضوح مشخص است. حجم بالای قاچاق را نشان می دهد. لایه های قاچاق و فساد ناشی از این ارز بخش های مختلف اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

سهم دهک های پایین از ارز 4200 تومانی چقدر است؟

ارز 4200 تومانی باعث شده تا یارانه بیشتری به مصرف کنندگان دهک بالاتر داده شود. برآورد می شود دهک دهم جامعه که ثروتمندترین و ثروتمندترین دهک جامعه است، 4 برابر دهک اول و فقیر کشور از این یارانه استفاده کرده است.

توزیع ارز ترجیحی چه تاثیری بر تولید کشور دارد؟

برای بسیاری از کالاها، تولید از بین رفت، زیرا واردات با ارز 4200 تنی انجام می شد و واردات ارزان کالا، صرفه اقتصادی تولید را از بین می برد. برای برخی کالاها نیز خودکفایی از بین رفته است. مثلاً تولید شکر در مقطعی کاملاً زیان آور شد و کشور را به یک واردکننده خالص تبدیل کرد. اما با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و سودآوری تولید آن، کشور با این کالا به مرز خودکفایی رسیده است.

  در تلاش برای بازگرداندن ثبات به بازار هستیم/ طی 40 روز گذشته هیچ اوراقی در بازار سرمایه فروخته نشده است

اما آسیب به ارز ترجیحی به همین جا ختم نمی شود. در جریان توزیع این رانت تبعیض آمیز و اشتباه، بسیاری از تولیدکنندگان واردکننده شدند. سودهای چند برابری، همراه با ریسک کمتر و تولید غیراقتصادی، به این امر کمک کرده است.

آیا حذف 4200 تومانی عامل تورمی است؟

ادامه یارانه ارزی 4200 تنی با چاپ پول تورم 28 درصدی را به همراه دارد. در عین حال، این 28 درصد باعث افزایش تورم مورد انتظار می شود. اگر این میزان از پایه پولی تامین نشود، تورم حداقل 6.5 درصد خواهد بود. در حالی که بدترین برآوردها برای حذف تورمی ارز ترجیحی بسیار کمتر و حداقل است.

یعنی ادامه دولت قبل تنها از محل اعطای این یارانه تورم 11 تا 15 درصدی ایجاد می کند. این یکی از دلایل ثبات و تورم بالا در سال های اخیر است.

دیدگاهتان را بنویسید