دوران سلطه آمریکا بر خاورمیانه به پایان رسید/ سیاست «فشار حداکثری» علیه جمهوری اسلامی ایران نتیجه معکوس داد

گروه بین الملل رجانیوز: نشریه تحلیلی «فارین افرز» به سفر اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به سرزمین های اشغالی و ریاض اشاره کرد و نوشت که سفر بایدن نشان می دهد چرا واشنگتن همچنان منطقه را سردرگم می کند و سپس توضیح داد که سفر رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه این نه با صدای بلند به پایان نمی رسد بلکه صدای ناله است.

این گزارش سپس نوشت که پاداش دست دادن بایدن با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی بسیار ناچیز بوده و عربستان سعودی متعهد به افزایش تولید نفت خود نبوده و هیچ مخالفی در عربستان مستثنی نشده است. حقوق بشر تنها زمانی مطرح شد که محمد بن سلمان انتقاد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را که به دستور او انجام شد، رد کرد و او این کار را با اشاره به سکوت آمریکا در قتل روزنامه‌نگار شیرین ابواکلا انجام داد. الجزیره توسط نظامیان صهیونیست ساخته شده است. عربستان سعودی در سفر بایدن هیچ اقدام قابل توجهی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام نکرد و ائتلاف امنیتی جدیدی نیز تشکیل نشد.

فارن افرز ادامه می دهد، با این حال، دولت بایدن جاه طلبی های گسترده تری برای این سفر داشت که به طور کامل در کارت امتیازی دستاوردهای کوتاه مدت لحاظ نشده است. دولت بایدن بر این باور است که باید دوباره تغییراتی در روابط با عربستان سعودی و دیگر متحدان منطقه ای ایجاد کند و بر روابط با متحدان منطقه ای خود تمرکز کند تا به توافق بهتری در مورد تعدادی از مسائل دست یابد. نابودی احتمالی مذاکرات هسته ای ایران و شوک ناشی از حمله روسیه به اوکراین از اهمیت و فوریت بیشتری برخوردار است.

این نشریه سپس توضیح داد که در حالی که برخی از رسانه‌ها قبل از سفر بایدن به منطقه شایعاتی مبنی بر ایجاد ائتلاف نظامی رسمی با کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی را مطرح کردند و بعداً مشخص شد که این امر بسیار بد زمان بوده است. هدف از سفر بایدن، رساندن منطقه به نظم منطقه ای مبتنی بر همکاری اسرائیل و کشورهای عربی علیه ایران تحت رهبری آمریکا بود.

  گروسی: وین در مسیر درستی قرار دارد

بر اساس این گزارش، بایدن در این سفر گام های کوچکی در این راستا برداشته است، اما نه به گونه ای که به افزایش ثبات منطقه کمک کند. ساختار امنیتی پیش بینی شده توسط دولت بایدن جدید نخواهد بود. همسویی تل آویو با کشورهای عربی علیه ایران دهه هاست که در حال افزایش است. توافقنامه آبراهام که در ابتدا با میانجیگری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا صورت گرفت، همکاری بین تل آویو و کشورهای عربی را رسمی و عمومی می کند و مستقیماً موضوع فلسطین و حقوق بشر را از روی میز حذف می کند.

بر اساس این گزارش، سازماندهی نظم منطقه‌ای به رهبری ایالات متحده در غرب آسیا حداقل از سال 1991، زمانی که ایالات متحده با موفقیت عملیات نظامی را برای برکناری صدام حسین، رئیس‌جمهور مخلوع عراق از کویت رهبری کرد، سرگرمی ایالات متحده بوده است. اما منطقه غرب آسیا در حال حاضر تحت رهبری واشنگتن در وضعیتی قرار ندارد و رهبران این منطقه ترجیح می دهند شرایط خود را در دنیای چند قطبی ادامه دهند.

وی در بخشی از این گزارش به سیاست های نادرست روسای جمهور آمریکا در قبال منطقه غرب آسیا اشاره کرد و نوشت: ترامپ فشار بر کشورهای عربی در زمینه حقوق بشر را متوقف کرده و آنها را مجبور به حل مسئله فلسطین کرده است و دولت وی توافقنامه ای را امضا کرده است. توافق هسته ای ایران را رها کرد و در عوض سیاست «فشار حداکثری» را علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفت، اما بار دیگر تلاش های او برای تحمیل نظم منطقه ای نتیجه معکوس داشت.

  از اقامت در هتلی با چشم انداز فوق العاده لذت ببرید

سپس در این گزارش آمده است که نگاه بایدن به منطقه نشان می دهد که نقطه نظم منطقه ای همچنان در میان سیاست های بایدن قوی است. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تا حدودی به خواسته های واشنگتن عادت کرده اند و نشان داده اند که در برابر هرگونه تلاش آمریکا برای تغییر این سیاست مقاومت می کنند. اعضای تیم بایدن، اعضای دولت کلینتون هستند که معتقدند درس‌های درستی را از دوران ریاست‌جمهوری اوباما و ترامپ آموخته‌اند، اما منطقه غرب آسیا که امیدوارند طرح‌ریزی کنند، بیشتر شبیه نظم منطقه‌ای است که جورج بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تصور می‌کند. ایالات تمایل به ایجاد

نسخه ایالات متحده ادامه می دهد که منطقه امروز با زمان های گذشته نظم منطقه ای به رهبری ایالات متحده متفاوت است. منطقه غرب آسیا امروز در داخل چندقطبی قرار دارد و قدرت عربی از مرکز سنتی سوریه و مصر به خلیج فارس منتقل شده و در عین حال دوران سلطه آمریکا نیست. این بدان معنا نیست که چیزی به نام دو قطبی یا حتی چند قطبی جدید در جهان وجود دارد.

این نشریه آمریکایی ادامه می دهد، ایالات متحده، حتی بدون رقیب واحد، منابع یا توانایی سیاسی برای ایفای نقش هژمون در غرب آسیا را ندارد. دیگر قدرت های منطقه ای معتقد نیستند که ایالات متحده بتواند اقدام نظامی انجام دهد یا از آنها دفاع کند. انقلاب‌های عربی به کشورهای عربی نشان دادند که واشنگتن نمی‌تواند بقای رژیم‌هایی را که برای منافع آمریکا کار می‌کنند تضمین کند.

سپس در این گزارش آمده است که شکایات مستمر کشورهای عربی مبنی بر اینکه واشنگتن آنها را رها کرده است نشان دهنده احساس ناامنی فزاینده آنها است و تردیدهای آنها بسیار عمیق است و توانایی های ایالات متحده و اراده سیاسی این کشور بسیار ناکافی است.

  تعدیل قیمت خودرو حق خودروسازان است/کیفیت پایین خودرو به دلیل عدم تامین نقدینگی است.

فارین افرز با اشاره به این موارد می نویسد که آمریکا باید در عوض به دنبال بازگرداندن نظم منطقه باشد و با رویکردی بهتر می تواند کشورها را به اتخاذ تدابیری برای تنش زدایی در منطقه غرب آسیا در غیاب رهبری آمریکا تشویق کند.

بر اساس این گزارش، امارات متحده عربی در یک سال گذشته با قطر و ترکیه روابط برقرار کرده و در یمن و لیبی آتش بس برقرار شده و حتی عربستان نیز مذاکرات مقدماتی با جمهوری اسلامی ایران داشته است.

در آن زمان، این نشریه تاکید کرد که اقدامات ایالات متحده برای ایجاد یک جبهه متحد علیه ایران می تواند برای این تلاش های محلی کاملاً معکوس باشد. هرچه آمریکا بیشتر به سمت توسعه تعهدات نظامی و سیاسی برای هدایت نظم منطقه ای جدید حرکت کند، ثبات کمتری در منطقه غرب آسیا برقرار خواهد شد.

فرن افرز تصریح کرد: امروز منطقه خلیج فارس به یک منطقه مستقل تبدیل شده است و کشورهای عربی بیشتر تمایل دارند بدون همراهی یک ابرقدرت وارد عمل شوند. در عین حال، ایالات متحده در یک آشفتگی ناشی از درگیری های سیاسی و دو قطبی شدن است. واشنگتن تا حد زیادی حتی تظاهر به ترویج دموکراسی یا حقوق بشر را کنار گذاشته است.

در بخش پایانی این گزارش آمده است که خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته ای ایران در سال 2018، تلاش اوباما برای ایجاد نظم جایگزین را به طرز مهلکی شکست داد و حتی بایدن نیز نتوانست بر اثرات سمی آن غلبه کند، اما فشار برای اقدام قاطع افزایش می یابد. زیرا گزینه ها محدود به پذیرش ایران هسته ای یا اقدام نظامی برای جلوگیری از آن است. راهی که بایدن برای بازگرداندن نظم منطقه ای طی می کند این نتیجه فاجعه بار را محتمل تر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید