دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن از هفته آینده

معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات پروژه های نهضت ملی مسکن از آغاز دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن همزمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، محمود محمودزاده در نشست خبری با یادآوری تصویب قانون جهش تولید مسکن، اظهار داشت: از ابتدای مهرماه سال گذشته اقدامات متعددی انجام شده است.

وی ادامه داد: 20 روز پس از ابلاغ، نیازسنجی 1400 شهر انجام و استان ها برای تامین زمین مورد نیاز برای ساخت نهضت ملی مسکن اعلام شدند. یکی از نکات مهم در طرح مذکور بحث تراکم جمعیت بود که سعی شد در شهرهایی که زمین داریم، تراکم به حداقل ممکن برسد.

وی بیان کرد: تمامی ساختارهای مالی نهضت ملی مسکن با کمک نهادهای ذیربط در کنار هم قرار گرفته و مراحل خود را طی می کند تا با حداقل انگیزه های اقتصادی این پروژه را به سرانجام برساند.

وی با بیان اینکه ارزش اقتصادی نهضت ملی مسکن (ساخت 4 میلیون مسکن) 4 میلیون و 000 میلیارد تومان است، گفت: وقتی صحبت از این مبلغ می شود 70 درصد این مبلغ مربوط به مصالح ساختمانی است.

وی با اشاره به اینکه 30 درصد باقیمانده مربوط به خدمات در حوزه های مختلف است، تصریح کرد: از سوی دیگر اشتغال در این بخش نیز حفظ و ایجاد می شود. هر واحد مسکونی حدود 120 متر ناخالص اشتغال مستقیم و 1.1 شغل غیرمستقیم ایجاد می کند. در مجموع با ساخت 4 میلیون خانه، امکان ایجاد و حمایت از 8.8 میلیون شغل وجود دارد.

  امکان افشای سوالات آخرین امتحان وجود ندارد

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: 6 راهکار برای نهضت ملی مسکن تدوین شد که اولین راهکار افزایش ساخت و ساز بخش خصوصی بود. بخش خصوصی سالانه برای حدود 300000 تا 350000 واحد مسکونی پروانه ساخت دریافت می کند. ما مجوز افزایش ساخت و ساز در این بخش را گرفتیم تا بتوانیم ظرفیت ساخت را به آنها پرداخت کنیم.

محمودزاده با اشاره به تسهیلات مذکور بدون سند خرید و بدون واریز خواهد بود، گفت: در 5 ماه گذشته با این رویکرد 335 هزار متقاضی برای مالکان انفرادی برای ثبت نام در سامانه ملی نهضت مسکن ایجاد شده است.

وی گفت: راهکار دوم افزایش ساخت و ساز در بافت فرسوده شهری بود. سالانه حدود 50000 مجوز در این بخش صادر می شود. برای این تعداد تخفیف اعم از تسهیلات و تخفیف در فرش نهضت ملی مسکن ارائه می شود. در استراتژی سوم به دنبال تامین مسکن دهک های 1 تا 3 هستیم که حدود 330 هزار نفر مشمول این استراتژی هستند. طبق برنامه، این دهک ها سهم حداقلی در طرح نهضت ملی مسکن خواهند داشت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه نهضت ملی مسکن تنها طرح حمایتی است که مزایا و مزایای متفاوتی برای دهک های مختلف دارد، تصریح کرد: دهک های اول تا سوم کمترین سود را پرداخت می کنند البته تفاوت بهره پرداخت می شود دولت باید پرداخت کند. راهبرد چهارم برای دهک های چهارم تا ششم است که مشمول سیاست های حمایتی نیز هستند. یکی از راهبردهای دیگر وزارت راه و فواید عمومی اجاره مسکن است.

  تامین زیرساخت های لازم جهت برگزاری دوره های آموزشی ارزیاب نظام رتبه بندی معلمان

محمودزاده از امکان ثبت نام مجدد نهضت ملی مسکن همزمان با هفته دولت در شهرهایی که زمین دارای اماکن است خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در مجموع 1.5 میلیون واحد توسط نهضت ملی مسکن در حال ساخت است، گفت: بر این اساس 576 هزار واحد مسکن شهری، 182 هزار واحد روستایی، 335 هزار واحد مستقل و حدود 420 هزار واحد تعاونی است. به زودی وارد فاز اسکلتی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید