دولت باید یارانه را از 300 و 400 هزار تومان کاهش دهد

2722 خبر اولیه

3 ماه از حذف نسبی دلار 4200 تومانی (چون هنوز به نام دارو پرداخت می شود) می گذرد و تمامی ادعاهای موافقان پرداخت ترجیحی ارزی (بخوانید ارز اجاره ای) اشتباه است و این متغیر تاثیری در زندگی مردم ندارد البته بهتر است اصلاح شود که نتیجه معکوس داشت و منجر به شکستن رکوردهای تورم در 4 سال گذشته شد. زیرا امکان تامین دلارهای ارزان بسیاری برای واردات با صادرات نفت و گاز وجود نداشت و همین مشکل باعث ایجاد پول بی کیفیت بیشتر شد که به وضوح در رالی قیمت کالاها شاهد بودیم.

قیمت جوجه پس از 2 بار جوجه ریزی با ورود رایگان و با وجود مدیریت بسیار ضعیف و مخرب توسط جهاد کشاورزی و وزارت صلح به 47 هزار تومان رسید که اوج قیمت مرغ در دوره پرداخت 4200 است. تومان در تابستان 1400 15 درصد کمتر است. قیمت روغن 1800 گرمی حدود 86000 تومان است که بدون برهم زدن تعادل کلان اقتصادی کشور و مزاحمت برای یک خانوار عادی می تواند یک ماه مصرف کند. این قیمت ها پرداخت یارانه های 300 و 400 هزار تومانی را توجیه نمی کند.

با 2 بحث بزرگ باید به مردم یارانه پرداخت. اول کسانی که به هر دلیلی در معیشت خود گیر کرده اند و دولت وظیفه دارد از آنها حمایت کند. دوم از محل انفال و منابع طبیعی و ملی که متعلق به همه مردم است. در این زمینه منبعی به نام یارانه از محل حذف دلار 4200 تومانی نداریم و این مکان ساختگی که باعث غارت منابع ارزی کشور شده است نمی تواند محل پرداخت مستقیم 300 هزار میلیاردی نقدی باشد. دلار تومان در سال.

  بیش از 70 درصد مردم به آینده امیدوار هستند/ 83 درصد از عملکرد دولت در مقابله با کرونا راضی هستند

این یعنی:

  1. پرداخت یارانه برای جلوگیری از سیاستی که بر سفره های شام مردم تاثیر منفی گذاشته است بی معنی است.
  2. محل پرداخت یارانه 300 و 400 هزار تومانی نامعلوم و جعلی است و رهبری و کارشناسان کشور به این موضوع توجه نکرده اند.

وقتی در دوران تحریم و کمبود منابع ارزی، اجاره ۴۲۰۰ تومانی تا یک هفتم دلار آزاد پرداخت می شود، نمی توان گفت که سیاستمدار به چیزی به نام منطق، تجربه انسانی و ملی معتقد است. و اقتصاد. زیرا در دوره کمبود ارز، یک نفر مجبور به واردات است. ارز ارزان تری ارائه نمی دهد و به دنبال استفاده بهینه از منابع ارزی کشور است. به خصوص که تجربه سیستم چند تعرفه ای در دهه های 60، 70 و 90 و 91 وجود داشت.

این تصمیم اشتباه و پرداخت بیش از 100 میلیارد دلار رانت ارزی در 4 سال باعث شد تا سیاستمداران کشور دچار سندروم «اصطلاحات غلط» شوند و منابع ارز ترجیحی را «واقعی» فرض کنند که در صورت پرداخت 4200 دلار تومانی واردات حذف می شود، باید منابع ریالی بگیرند تا به صورت کامل و کامل به عنوان یارانه مستقیم پرداخت کنند. سیاستی که از آن یارانه های 300 و 400 هزار تومانی اخذ می شد که به اکثر مردم پرداخت می شد.

در سیاست هدفمندسازی یارانه ها که در سال 1388 اجرا شد، قیمت انرژی افزایش یافت و از افزایش قیمت به هر ایرانی 45 هزار و 500 تومان یا 45 دلار در ماه پرداخت شد که تفاوت اساسی با پرداخت یارانه دارد. 300 و 400 هزار تومان، ماهیت نامعلومی دارد و باید تا این پرداخت جدید به حالت تعلیق درآید و با آخرین مرحله سیاست هدفمندسازی یارانه ها که در 12 سال گذشته به طور غیرقانونی تعلیق شده است، ادغام شود.

  یارانه نقدی تا چه زمانی پرداخت می شود؟

در این سیاست جدید لازم است قیمت حامل های انرژی در یک مرحله به قیمت های جهانی برسد و منابع آن به طور مساوی بین همه مردم توزیع شود، سپس شاهد عملیاتی شدن نظام قیمت آزاد و تفکیک سیاست های حمایت کننده باشیم. قیمت گذاری شود

هدف این برنامه به هیچ وجه کمک به نیازمندان نیست بلکه به این معناست که حمایت از نیازمندان نباید ناشی از دستکاری قیمت ها باشد که در نهایت باعث ضعف بیشتر و افزایش فقر عمومی می شود و یکی از مقصران اصلی این وضعیت است. ناهنجاری اقتصادی فعلی کشور

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید