دولت روحانی جشن می گیرد که به وظیفه خود عمل نکرده است

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: امروز ۷ تا ۸ میلیون ایرانی شناسنامه ندارند و دولت قبل جشن گرفت و گفت ۱۱ میلیون نفر بیمه شده اند اما این اتفاق نیفتاد.

به گزارش رجانیوس به نقل از خبرگزاری دانشجو، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی امروز (سه شنبه 30 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان گزارش کمیسیون بهداشت و درمان از عملکرد دستگاه های متولی در پوشش تامین اجتماعی و کمک های ویژه گفت: و بیماران صعب العلاج . . : امروز در فضای مجازی و توسط گروه های ضدانقلاب خارج از کشور، وضعیت جامعه پزشکی متمرکز شده و موجب ناامیدی آنان می شود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علیرغم وعده های دو دولت اخیر هنوز اتفاق مثبتی برای جامعه پزشکی نیفتاده و برخی از لایه های ویژه آنها پرداخت نشده است. امروز 7 تا 8 میلیون ایرانی شناسنامه ندارند، در حالی که دولت قبل می گفت 11 میلیون نفر تامین می شود و تعطیلات بزرگی برای آن رقم می خورد اما به دلیل تامین نشدن منابع هیچ اتفاقی نیفتاد.

شهریاری با بیان اینکه حوزه دارو مشمول قوانین بازار نیست، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو این موضوع را تعیین می کند و بیمه ها باید آن را ارائه کنند اما متاسفانه حضور ندارند و نمی دانند چه دارویی باید تهیه شود. همچنین قیمت گذاری کمک هزینه ها که اکنون در اختیار اتحادیه هاست، باید با دستور وزیر در اختیار کارگروه ها قرار می گرفت که هنوز این اتفاق نیفتاده است. وجود زنجیره های داروخانه، مافیای دارو را به وجود آورد.

  جبهه مردمی فلسطین؛ فراخوانی برای تقویت مقاومت

وی تاکید کرد: برای تهیه داروهای خاص و صعب العلاج باید صندوقی برای کنترل سازمان برنامه – بودجه ایجاد می شد که اجرایی نشد.

شهریاری در خصوص وضعیت ارز و تاثیر آن بر عرضه دارو گفت: برنامه اقدام دولت در این زمینه اجرایی نشده و مشکلات همچنان برای مردم باقی است. همچنین زیرساخت ها آماده نیست و ارز قابل توجهی برای تامین دارو اختصاص داده نشده است.

رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی با اشاره به عوامل اجتماعی موثر بر وضعیت سلامت، نقش وزارت بهداشت در این موضوع را تنها 25 درصد دانست و مابقی را نیازمند دیپلماسی کلان در حوزه سلامت دانست. البته وضعیت درمان بعد از انقلاب با قبل بسیار متفاوت است و امروزه بیماران برای درمان از خارج به کشور می روند.

وی گفت: در صورت عدم پرداخت مطالبات شرکت های بیمه، وضعیت افزایش قیمت ارز هر روز بر قیمت تجهیزات و دارو و ملزومات پزشکی تاثیر گذاشته و بحران آفرین خواهد شد. ۱۱۷ تریلیون تن منابع برای رسیدگی به مطالبات بیمه ای مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید