دولت روزانه هزار میلیارد تن یارانه پرداخت می کند/ این مبلغ به جیب مردم و مصرف کنندگان نمی رسد/ مصرف آرد در دو هفته اول امسال 250 درصد افزایش پیدا کرده یعنی قاچاق/ به مردم اجازه ندادیم جدول کاهش به زیر شدیدترین کسری بودجه / هیچکدام

گروه اقتصادی – رجانیوز: وزیر اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت در گفتگو با خبر ساعت 21 سیمای جمهوری اسلامی تاکید کردند: تصمیمات ستاد اقتصادی دولت مبنی بر افزایش قیمت آرد فقط برای مصارف صنعتی است و تا پایان سال 1401 افزایش قیمت نان وجود ندارد سنت از جیب مردم بیرون نمی آید.

دکتر سید احسان خاندوزی در این گفتگو با بیان اینکه روزانه بیش از یک هزار میلیارد تن یارانه کالاهای اساسی در کشور توسط دولت پرداخت می شود، گفت: متاسفانه بسیاری از این یارانه ها در جیب مردم و مصرف کنندگان نیست. کالاها به صورت قاچاق از کشور خارج می شود و در واقع یارانه به ساکنان کشورهای همسایه پرداخت می شود.

هندوزی با اعلام رشد 31 درصدی واردات کالاهای اساسی از نظر وزنی در کشور در سال گذشته، گفت: این تا زمانی است که در سال 1400 به طور قطع مصرف انسانی افزایش یافته و این دولت به معیشت بسیار نگران کننده تبدیل شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت همچنین با اشاره به افزایش 250 درصدی مصرف آرد در کشور در دو هفته اول سال 1401، آن را نشانه افزایش قاچاق این محصول به کشورهای همسایه دانست و آن را صف بندی برای دریافت 4200 تومان ارز و استفاده از آن دانست. برای اهداف دیگر

هندوزی با تاکید بر لزوم کنترل نرخ ارز در کشور و بیان اینکه توزیع یارانه ها به روش قبلی به شدت ضد تولید و اشتغال بود، گفت: منجر به اقدامات ریاضتی از سوی دولت ها شد.

وی افزود: این اتفاقات فاصله قیمتی این کالاها را در ایران و کشورهای همسایه گاهی تا 10 برابر افزایش داده و در نتیجه سرریز این اقلام قاچاق از ایران به خارج از کشور و از جیب مردم بوده است.

  وزیر ارتباطات: ملی شدن اینترنت از چین!

وزیر اقتصاد ادامه داد: می دانید که در سال 1400 طبق قانون بودجه دولت موظف بود قیمت کالاهای اساسی را بر اساس نرخ ارز ETS و حدود 24 هزار تن محاسبه کند اما ما این کار را نکردیم. او معتقد است که ما اولین کسانی بودیم که در این زمینه زمینه سازی کردیم و به تدریج و با کمترین فشار بر توده مردم باید این اقدام انجام شود.

هندوزی گفت: باید توجه داشت که دولت در شرایطی که تحت فشار شدید کسری بودجه بود، اجرای این بودجه را به تعویق انداخت اما سرسختانه سفره مردم را به بودجه خود ترجیح داد.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه این تکلیف در قانون بودجه 1401 برای دولت تکرار شد، ادامه داد: در جلسه ستاد اقتصادی دولت در اوایل سال نو و پس از ابلاغ قانون بودجه مقرر شد که ایام نوروز و اعیاد مبارک باشد. ماه به طور خاص در نظر گرفته شود، سفره مردم نباید افزایش یا تغییر شکل یارانه برای کالاهای اساسی.

هندوزی گفت: استراتژی دولت در حال حاضر این است که به همان راهبرد هموارسازی و افزایش تدریجی آن ادامه دهد و به مردم اطمینان می دهم که این امر از همه لحاظ محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد گندم و آرد مصرفی کشور صرف پخت نان سنتی می شود، افزود: بنابراین اولین گام در فازبندی در تغییر نحوه پرداخت یارانه آرد در مورد گندم و آرد است. مورد استفاده در صنعت به عنوان مثال، شیرینی، پاستا و غیره. حذف شده اند.

هندوزی گفت: این دلیل جمعی را بر اساس مفاد جلسات ستاد اقتصادی دولت به مردم عزیز می گویم که قطعا برنامه دولت برای نان سنتی و گندم متفاوت خواهد بود و به هیچ وجه اجازه افزایش جیب را نمی دهد. از سال ما نمی دهیم.

  دستور تفصیلی ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی

وزیر اقتصاد ادامه داد: نان سنتی با کمک زیرساخت های فراهم شده در چند ماه اخیر با همکاری دستگاه های مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی، وزارت رفاه اجتماعی در کشور مورد استفاده قرار می گیرد. دولت و با استفاده از ساخت و ساز زیر مشکلات ناشی از قاچاق آرد در کشورهای همسایه را برای نان مردم پوشش خواهیم داد.

هندوزی با بیان اینکه زیرساخت های جدید در مراحل پایانی آزمایش هستند، گفت: با استفاده از این زیرساخت ها، قاچاق آرد از کشور را کنترل می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید