دولت سیزدهم نهضت مسکن ملی را راه اندازی کرد/ پروژه های اعلام شده توسط دولت قبل اما ساخته نشده است

گروه اقتصادی – رجانیوز: حمید بهبهانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا به نهضت ملی مسکن گفت: مرد تمام عمرش در کار ساخت و ساز بوده و در کار ساختمانی منفعل نیست، سرپرست وزارت راه و شهرسازی شد.

وی ادامه داد: ساخت 4 میلیون خانه با دقت و کارشناسی بسیار انجام شده است. اگرچه سال اول هر پروژه بزرگی معمولاً سال پایه گذاری است و هیچ ساختمانی به یکباره ساخته نمی شود، اما نهضت ملی مسکن 4 ماه پس از شروع پروژه به مرحله کلنگ زنی و اجرا رسیده است.

به گفته وزیر اسبق راه و شهرسازی، با سیاست صحیح و آگاهانه دولت سیزدهم، پیش بینی می شود ساخت یک میلیون واحد مسکونی تا پایان سال دوم به اتمام برسد و ساخت واحد بعدی نیز آغاز شود. میلیون واحد مسکونی

بهبهانی با اشاره به کمبود مسکن به دلیل 8 سال عدم فعالیت در ساخت و ساز مسکن، ادامه داد: جبران کسری ساخت مسکن در سال دوم اجرای نهضت ملی مسکن نشان می دهد. شاهد بودیم که حتی رستم قاسمی در دوران بیماری به دفتر او آمد و ساخت و ساز را بر عهده گرفت و به همین دلیل پیش بینی می شود مسکن در دولت سیزدهم ادامه پیدا کند.

وی به تعهدات باقی مانده در دولت قبل که اکنون بر دوش دولت جدید سنگینی می کند، اشاره کرد و گفت: مسکن ملی با میانگین 10 درصد پیشرفت فیزیکی در اختیار دولت سیزدهم قرار گرفت و در عین حال تکمیل تعهدات مسکن مهر نیز در حال انجام است. دولت جدید.”

  کاهش 10445 شاخص بورس

وزیر اسبق راه و شهرسازی با اشاره به اجرای پروژه مسکن مهر که در 8 سال گذشته تکمیل نشده است، ادامه داد: در دوره ریاست دولت های نهم و دهم این پروژه پیشرفت خوبی داشت اما در دولت یازدهم باور نکردند و او را در بن بست گذاشتند و پیگیری پروژه هایی که نتیجه ندادند را به تعویق انداختند.

به گفته بهبهانی، وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم باید طرح ملی مسکن را اجرا کند اما چرخه ساخت و ساز با مشارکت مجلس، شهرداری و دولت امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: در ساخت مسکن باید توجه داشت که اعداد زیاد یک شبه و یک شبه به دست نمی آید. اکنون با توجه به کسری ساخت و ساز، نامزد بیش از توان اجرایی دولت است و تمامی دستگاه ها و سازمان های مرتبط با تولید مسکن باید سیاست مسکن دولت سیزدهم را رعایت کنند.

وزیر اسبق راه و شهرسازی به الزام شهرداری ها به تسهیل صدور پروانه اشاره کرد و گفت: نگاه به درآمدهای دستگاه های خدمات رسان در حوزه ساخت و ساز و گسترش فرآیند صدور پروانه، ممکن است مانع بزرگی بر سر راه ساخت مسکن باشد. وی ادامه داد: باید هماهنگی کامل بین شهرداری و وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود، انتظار می رود با تغییر دولت در تهران و تغییر سیاست های جدید شهرداری، مشکلات و پیچیدگی مسکن برطرف شود.

بهبهانی معتقد است: برای ساخت مسکن در درجه اول نیاز به زمین، اعتبار و همکاری بانک ها و تامین کنندگان مصالح ساختمانی است. زیرا دولت با تمام توان ایستاده و از فعالیت آتلیه های مسکن در سراسر کشور حمایت می کند.

  وزیر کشور به استانداران دستور داد تا از افزایش بی رویه قیمت ها جلوگیری کنند

به گزارش ایرنا، ایجاد بانک زمین، راه اندازی صندوق توسعه مسکن، افزایش تعداد تسهیلات و امکان ثبت نام بدون محدودیت همزمان با آغاز ساخت 160 هزار واحد مسکونی در آبان ماه سال جاری، بخشی از تلاش 100 روزه دولت سیزدهم که در اوایل پاییز توانست جلوی افزایش قیمت ها را بگیرد. در حال حاضر 800 هزار واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی 15 تا 25 درصد در دست ساخت است.

دیدگاهتان را بنویسید