دولت فروش نفت و بازار ارز را از طریق دیپلماسی همسایگی مدیریت کرد

به گفته رجانیوس، کارشناس غرب آسیا، دولت فروش نفت و بازار ارز را با سیاست دیپلماسی همسایگی مدیریت می کند.

سیدهادی سید افگی در خصوص عملکرد دولت سیزدهم در سیاست خارجی گفت: آمریکا در طول سالیان گذشته همواره با اعمال تحریم ها تلاش کرده ایران را از فضای منطقه ای و بین المللی دور نگه دارد اما موفق به انجام این کار نشده است. رئیسی بر اساس اولویت محله توانست روابط خود را با همسایگان گسترش دهد و محاصره اقلیمی را بشکند، زیرا اگر اولین ارتباط قطع نمی شد، عبور از محاصره بین المللی دشوار بود.

سید افگی گفت: دولت سیزدهم همواره تاکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران بهبود و توسعه روابط با کشورهای همسایه را در اولویت قرار داده است که خوشبختانه امروز به این سیاست پاسخ داد.

وی با بیان اینکه همه 14 تا 15 همسایه و همسایه در یک سطح نیستند، گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به برخی کشورهای منطقه یک برادری و راهبردی است که بسیار مهم است. همچنین با برخی کشورها روابط دیپلماتیک عادی و بر اساس معاهدات و پروتکل های بین المللی داریم که جمهوری اسلامی ایران در دولت جدید سعی کرده حسن همجواری و همجواری را در نظر بگیرد.

این کارشناس منطقه ادامه داد: برخی از کشورهای منطقه که ارتباط چندانی با آنها نداریم، دولت جدید سعی کرده مشکلات را با گفت وگو حل کند. به عنوان مثال، ما پنج دور مذاکره با عربستان داشتیم و دور پنجم نتایج نسبتاً مثبتی داشت و پس از آن حدس زده می شد که دو وزیر امور خارجه ایران و عربستان با یکدیگر دیدار کنند که منجر به افتتاح سفارتخانه ها و … بازگشت روابط دیپلماتیک

  خرید ارزان ترین بیمه بدنه با بیشترین تخفیف در پایان سال 1400

وی روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه قطر و عمان را ستودنی دانست و گفت: سفر آیت الله رئیسی به عمان و قطر و همچنین سفر سران این دو کشور به تهران و امضای چندین قرارداد و یادداشت تفاهم و احیاء خط لوله گاز عمان به دلیل سیاست راهبردی و موثر دولت سیزدهم در سال جاری حدود 20 سال است که این خط لوله متوقف شده است.

این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به کشورهای آسیای میانه افزود: اکنون شاهد تردد از نشست ها و سفرهای مقامات ارشد کشورهای آسیای میانه در کشور هستیم. این سفرها از تاجیکستان و سپس ترکمنستان و قزاقستان آغاز شد که قراردادهایی به خصوص کریدور روسیه و قزاقستان به ایران منتهی به سواحل جنوبی خلیج فارس امضا کردند.

ایزوله تصریح کرد: این یک طرح بسیار راهبردی و حیاتی برای پایان دادن به محاصره است که فراتر از موضوع منطقه ای است و وارد معادله شکستن محاصره بین المللی می شود، زیرا آمریکا تلاش کرد ما را از طریق تحریم و در منطقه وارد منطقه کند. سطح بین المللی که خوشبختانه موفق به انجام این کار نشد.

وی ادامه داد: به همین دلیل معتقدم دولت آیت الله رئیسی در عرصه دیپلماسی سیاسی و دیپلماسی اقتصادی به موفقیت های بزرگی دست یافته است.

این ارشد گفت: فراموش نمی کنیم که وضعیت تاج در کشور به جایی رسیده است که روزانه 700 فوتی داشتیم و این آمار بالا در همه حوزه ها، بخش ها و فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و حتی خانوادگی بسیار بحرانی است. کارشناس مسائل غرب آسیا اما نگران کننده بود که با روی کار آمدن دولت آیت الله و تماس هایی که با کشورهای تولیدکننده واکسن به ویژه چینی ها داشتیم و کارکنان ما در داخل موسسات و شرکت های دانش بنیان، بنیاد برکت و سایر بنیادها را تشویق کردند. خوشبختانه با واکسن ها به خودکفایی رسیدیم واکسن سوم را ساختیم و خیلی ها دریافت کردند و امروز داریم واکسن را صادر می کنیم.

  دلالان موفق رسانه ای با مجلس و دولت متزلزل اصولگرا بازی می کنند

سید افگی در رابطه با موضوع صادرات نفت گفت: خوشبختانه در شرایطی که بیش از 700 تا 800 بشکه در روز با نرخ بسیار پایین دلار نمی فروختیم، اکنون تقریباً یک میلیون و 300 هزار تا 400 هزار بشکه می فروشیم. روز با نرخ بالای 100 دلار. “این موضوع بسیار مهمی است.

وی افزود: البته مسائل دیگری مانند فروش گاز به کشورهای مختلف وجود دارد، به ویژه سفر اخیر وزیر امور خارجه پاکستان که با بیان اینکه فرزند ایران محسوب می شود، از جمهوری اسلامی درخواست برق و گاز کرد. عراق هم بدهی به ما داد و دوباره از ما گاز و برق می‌خرد، بخصوص بعد از اینکه دمای هوا در تابستان به 55 درجه رسید و این یکی از موفقیت‌های دولت سیزدهم است.

دیدگاهتان را بنویسید