دولت مردمی در تلاش برای تقویت ارزش پول ملی و بهبود متغیرهای اقتصادی است

13179 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، دکتر هندوزی در نشست صمیمانه با تشکل های دانشجویی که در وزارت اقتصاد برگزار شد، با تشریح جزئیات و آثار اجرای سیاست اصلاح یارانه ها در اقتصاد کشور، گفت: باید دید آیا هزینه و فایده دارد یا خیر. چنین سیاستی به نفع کشور است یا به ضرر کشور؟

دکتر هندوزی با اشاره به اینکه مخالفانی با این سیاست وجود داشت و ممکن است آقای الف یا خانم ب مخالفت کنند، گفت: الان و نه تنها الان، بلکه یک سال پیش و حتی دو سال پیش چنین برخوردی وجود داشت. و این عموما نظر اکثریت است و محاسبه هزینه ها و منافع این سیاست نشان می دهد که در مجموع ادامه وضعیت فعلی به نفع اقتصاد ایران نیست.

وی افزود: به جای اینکه اقتصاد به گونه ای باشد که به کشاورز ما بگوییم کلزا بکار و من این محصول را به قیمت شیرین از شما می خرم، شرایط به گونه ای است که بیش از 80 درصد روغن کشور وابسته به واردات است و در در بهترین حالت ما حداکثر روغن را وارد می کنیم و در کارخانه های روغن کشی تبدیل به روغن می کنیم.

دکتر هندوزی با تاکید بر اینکه این روند باید معکوس شود به این معنا که در داخل کار کنیم و آسایش ما در تولید این محصول کم شود، گفت: اگر تولید داخلی کافی نبود مثلا وابستگی به واردات این محصول باید باشد. 20 درصد باشد و مانند شرایط فعلی نباشد. برعکس 80 درصد دانه های روغنی کشور را وارد می کنیم.

وزیر اقتصاد با انتقاد از وابستگی کشور به واردات کالاهای اساسی گفت: به جای اینکه این پول را به تولیدکننده داخلی بدهیم، منابع ارزی ارزنده ای را برای واردات این محصولات تامین می کنیم و این واردات آنقدر ارزان است که برای دو نفر در سه سال گذشته تولید و پرورش مثلاً دانه های روغنی برای یک تولید کننده داخلی اصلاً سودآور نبود.

  آنچه در جلسه غیرعلنی امروز مجلس رخ داد

دکتر هندوزی با اشاره به اینکه ادامه این سیاست قطعا به ضرر تقویت اقتصاد کشور است، افزود: ادامه این وضعیت قطعا ما را بیشتر وابسته می کند.

دکتر هندوزی افزود: اجرای سیاست اصلاح یارانه ها در اقتصاد کشور نباید آزادسازی اقتصادی و لیبرالیسم تلقی شود، بلکه باید در جهت تقویت اقتصاد کشور باشد.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: سیاست جدید قطعا در سال های آینده اقتصادی به افزایش تولید محصولات مختلف از جمله دانه های روغنی، گندم و سایر اقلام کمک می کند و در کوتاه مدت نیز از ثمربخشی این درخت سیاست های حمایتی خواهیم کرد. ادامه افراد

دکتر هندوزی با تاکید بر اینکه در کوتاه مدت دولت قطعا با حمایت از مصرف کنندگان تلاش خواهد کرد تا این سیاست را با کمترین هزینه اجرا کند، افزود: قطعا حمایت ها در کوتاه مدت ادامه خواهد داشت تا در بلندمدت اجرا شود. این باور و منطق مشترک ما در این زمینه است.

وزیر اقتصاد در ادامه به تشریح توسعه اقتصاد جهانی به ویژه افزایش قیمت مواد غذایی و کشاورزی در کشورهای همسایه و سراسر جهان پرداخت و در این خصوص گفت: حاضرین اگر در کشورهای مختلف و کشورهای همسایه دوستان و آشنایان دارید، مطمئن باشید. برای مثال بپرسیم آیا قیمت گوشت در اروپا بیش از 100 درصد و در آلمان حتی 160 درصد افزایش یافته است یا خیر؟

وزیر اقتصاد ادامه داد: در برخی از کشورها حتی مواد غذایی نیز تنظیم شده است و به عنوان مثال اجازه ندارید بیش از 2 قوطی روغن در فروشگاه ها ببرید و همین اتفاقات دو سه ماه اخیر ما را معتاد کرده است. . این سیاست ما را وادار می کند دقیق تر نگاه کنیم.

  آقای کاستا تمام هزینه های ترامپ را می دهد!

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه راهبرد دولت در پیگیری این سیاست این است که اصلاح قیمت ها را از کوچکترین اقلام شروع کنیم تا کمترین اثر ممکن را بر سفره مردم بگذاریم، افزود: برای کاهش هزینه های دولت ابتدا باید حرکت می کردیم. به سمت مولدترین و گران ترین اقلام برای کاهش بار بودجه دولت رفتیم، اما به سراغ اقلامی رفتیم که کمترین سهم را از هزینه های بودجه دولت دارند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه ابعاد مختلف این سیاست باید به اندازه کافی برای مردم تبیین شود، افزود: معتقدیم اطلاع رسانی به تنهایی برای تنویر افکار عمومی کافی نیست و مردم باید دقیقا متوجه شوند که چرا اجرای این سیاست برای مردم است. به نفع اقتصاد و جامعه است.«در این زمینه هیچ ابهامی وجود ندارد.

این گزارش می افزاید: در این برنامه دانشجویان حاضر در این جلسه با بیان دیدگاه های خود در خصوص مسائل اقتصادی کشور، سوالات مختلفی را در خصوص برنامه ها و برنامه های اقتصادی دولت مطرح کردند که وزیر اقتصاد به این سوالات پاسخ داد. “.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید