دولت گذشته کشور را 8 سال به عنوان شرکت فرانسوی متوقف کرد/ چندین برابر کل قرارداد بی نتیجه، قرارداد سرمایه گذاری امضا کردیم/ بیش از 55 قرارداد و تفاهم نامه با شرکت های داخلی و خارجی منعقد شد.

گروه اقتصادی – رجانیوز: دولت سیزدهم در حالی روی کار آمد که به گفته وزیر نفت، عرضه سوخت در شرایط خوبی نبود و این در شرایطی بود که در آستانه ورود به ماه های سرد سال بودیم. با این حال، نه تنها سوخت مورد نیاز کشور در بخش‌های مختلف از حمل‌ونقل گرفته تا بخش داخلی و نیروگاهی ادامه دارد، بلکه صنعت نفت قرارداد جدیدی به ارزش 16.5 میلیارد دلار در بخش‌های مختلف منعقد کرده است.

قراردادهای منعقد شده با شرکت‌های داخلی و خارجی چندین برابر قرارداد نهایی با کنسرسیوم توتال برای پروژه توسعه فاز 11 پارس جنوبی است، اما آن‌طور که جواد اوجی خاطرنشان می‌کند به دلیل شرایط تحریم، نام شرکت‌های خارجی نمی‌توان نام برد. همزمان دیپلماسی فعال در حوزه انرژی نیز در حال شکوفایی است و در طول هفت ماهه دولت سیزدهم وزارت نفت اقدامات مختلفی انجام شد که مهمترین آن آغاز تبادل گاز ترکمنستان به جمهوری بود. آذربایجان

اوجی معتقد است آغاز سوآپ گاز ترکمنستان در جمهوری آذربایجان و تثبیت شبکه گاز در شمال شرق کشور از دیگر اقداماتی است که به گذر امن فصل زمستان کمک کرده است. در ادامه قسمت دوم و آخر گفتگوی جواد اوجی وزیر نفت ایران را می خوانید.

زمستان 1400 یکی از سخت ترین سال ها از نظر تامین سوخت بود. این در حالی است که قطعی گاز در کشور ثبت نشده و تامین سوخت نیروگاه ها و صنایع پایدار است. انتقال به زمستان با سوخت‌گیری پایدار چگونه اتفاق افتاد؟

وزارت نفت دولت که در 22 شهریور روی کار آمد، دریافت که مخازن سوخت مایع در نیروگاه ها 25 تا 30 درصد کمتر از سال 1399 بوده است و با توجه به عدم سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و گاز در سال 99، مشخص شد که تولید گاز در کشور افزایش نخواهد یافت این در شرایطی بود که پیش بینی می شد مصرف گاز 10 تا 12 درصد افزایش یابد، بنابراین در ماه های اول اقدامات فوری و کوتاه مدت انجام شد.

مشکل دوم فروش میعانات گازی در آب بود که اگر گاز در زمستان به حداکثر می رسید، افزایش می یافت. از این رو افزایش فروش داخلی و صادرات میعانات گازی در دستور کار قرار گرفت که در نهایت با افزایش صادرات از 2 به 3 برابر و افزایش حجم میعانات روی آب نسبت به 6 ماهه نخست سال جاری افزایش یافت. مصرف داخلی میعانات پالایشگاه ها و خطوط لوله انتقال و راه اندازی سوآپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان و کمک به تثبیت شبکه گاز در شمال شرق کشور از دیگر اقداماتی بود که به گذر امن فصل زمستان کمک کرد. افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف گاز از دیگر تصمیماتی بود که خوشبختانه 25 میلیون مترمکعب در روز مصرف را کاهش داد.

  ستاد کرونا ورود به ایران را آسانتر از خروج از ایران کرد!

برای سوخت نیروگاه ها چه اقداماتی انجام شده است؟

علاوه بر تامین سوخت زمستانی، 1.2 میلیارد لیتر سوخت مایع بیشتر نسبت به مدت مشابه قبل برای استفاده از سوخت مایع در فصل سرما که گازرسانی به نیروگاه ها و صنایع کاهش یافته بود، در نیروگاه ها و صنایع ذخیره شد. برای اینکه به اقتصاد صنایع و نیروگاه ها لطمه ای وارد نشود، سوخت مایع را به قیمت گاز تامین کردیم.

این اقدامات کمک کرد، اگرچه زمستان بسیار سردی داشتیم و دمای هوا در اکثر استان ها به منفی 20 درجه سانتی گراد رسید. این در حالی است که در دی و بهمن ماه سال 1399 به دلیل کمبود سوخت نیروگاه ها شاهد خسوف گسترده ای بودیم، اما امسال هیچ خسوفی در کشور رخ نداد. صنایع با چالش و بحران مواجه نبودند و اگر گاز آنها محدود می شد سوخت مایع تامین می شد و ما نیز با برنامه ریزی های بلندمدت تولید گاز را در دستور کار قرار دادیم.

علاوه بر کاهش ذخایر میعانات گازی، آیا تغییری در میزان ذخایر نفت خام وجود دارد؟

وقتی گاز تولید می شود، میعانات گازی نیز همراه آن تولید می شود، به طوری که در زمستان که تولید گاز در اوج است، میعانات گازی نیز تولید می شود، بنابراین اگر نتوانیم میعانات گازی معادل قیمت نفت خام بفروشیم، باید آن را ذخیره کنید. انجام دادن. در دولت قبل تمام مخازن در دریا و خشکی پر بود و اگر امسال می خواستیم دوباره میعانات گازی ذخیره کنیم دیگر مخزن وجود نداشت و مجبور بودیم تولید گاز را کاهش دهیم که به دلیل مصرف زیاد این امکان وجود نداشت.

بنابراین مصرف میعانات گازی را در کشور افزایش دادیم و پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و مینی پالایشگاه ها را تغذیه کردیم و صادرات میعانات گازی دو یا سه برابر شد که نه تنها کمک کرد میعانات جدید ذخیره نشود، بلکه حدود 20 میلیون بشکه میعانات ذخیره شده جمع آوری شد. نفت متفاوت است و تولید بر اساس نیازهای داخلی و تعهدات صادراتی انجام می شود، بنابراین ذخایر نفت مانند گاز نیست.

وزارت نفت از ابتدای دولت سیزدهم که حدود هفت ماه از عمر آن می گذرد، قراردادهای مختلفی در حوزه های مختلف امضا کرده است. تاکنون چند قرارداد به چه ارزشی امضا کرده اید؟

  رهبران انقلاب از افزایش قیمت لوازم خانگی شکایت دارند

در دولت سیزدهم بیش از 55 قرارداد و قرارداد 16.5 میلیارد دلاری با شرکت های داخلی و خارجی هم در توسعه میادین مشترک نفت و گاز و هم در زمینه جمع آوری گاز از مشعل ها منعقد کردیم.

28 مورد از این قراردادها مربوط به جمع آوری نفت و گازهای مشعل است که باید تا پایان این دولت واگذار شود. در بحث احداث خطوط انتقال فرآورده های نفتی، قراردادهایی برای کاهش تردد مخازن در جاده ها و انتقال فرآورده ها از جنوب کشور به شمال کشور از طریق خط لوله گاز منعقد شد. دولت سیزدهم بیش از 55 قرارداد و قرارداد به ارزش 16.5 میلیارد دلار با شرکت های داخلی و خارجی منعقد کرده است.

همچنین قراردادهایی برای بحث ساخت مخازن ذخیره گاز طبیعی، تکمیل زنجیره پتروشیمی و احداث پالایشگاه نفت منعقد شد و اولین پالایشگاه 300 هزار بشکه ای پتروشیمی استان هرمزگان در بهار امسال تعمیر می شود.

تامین مالی این قراردادها چگونه خواهد بود؟

تامین مالی اصلی قراردادهای توسعه از محل درآمدهای همین میدان خواهد بود و هلدینگ های بزرگ به توسعه میادین نفت و گاز می پردازند و سرمایه گذاری که انجام داده اند از محل استخراج نفت، میعانات گازی و گاز مستهلک می شود. بخشی دیگر از تامین مالی توسط کنسرسیوم های بانکی در قالب فاینانس و تسهیلات و بخشی نیز از منابع داخلی پروژه ها تامین می شود.

برای توسعه میادین مشترک نفت و گاز آیا قراردادهای جدیدی در راه است؟

برخی از تفاهم نامه هایی که تاکنون در دولت سیزدهم امضا شده است مربوط به توسعه سپرده های مشترک است. شرکت های مختلفی به سمت توسعه فاز 2 کانسار مشترک آزادگان آمده اند و تکمیل و توسعه این کانسار در حال بررسی است تا زمینه همکاری با شرکت ها و هلدینگ های بزرگ فراهم شود که توسط شرکت های بزرگ داخلی تکمیل و توسعه می یابد.

برخی از حامیان دولت قبل معاملات نفتی دولت سیزدهم را زیر سوال بردند و گفتند جزییات آن اعلام نشده است. پاسخ شما چیست؟

در شرایط تحریم، عدم حضور شرکت ها در بورس امری طبیعی است. ما هرگز این رویه را تغییر نمی‌دهیم و نام شرکت‌ها و جزئیات قراردادها را فاش نمی‌کنیم تا جلوی انتقاد برخی افراد گرفته شود. شاید از این که مثل شرکت فرانسوی توتال 8 سال کشور را عقب انداخته اند ناراضی باشند، اما حالا می بینند که شرکت های بزرگ دیگر آمده اند و در کل چند برابر وعده عمل نشده توتال آماده سرمایه گذاری و عقد قرارداد هستند.

  گذرنامه جعلی کرونر فقط 33 میلیون تن

بی شک از این پس رویه ما در تمامی قراردادهای نفتی همین خواهد بود و اصلا انتظار نداشته باشید که جزئیات قراردادها و نام شرکت ها منتشر شود. منتقدان تنها با انتشار نام شرکت ها می توانند از پیشرفت پروژه ها انتقاد کنند و علاوه بر آن زمینه تحریم را فراهم کنند.

با توجه به اشتغالزایی و درآمدهای بالای صنعت پتروشیمی برای کشور، ظرفیت صنعت پتروشیمی ایران تا پایان دولت سیزدهم چقدر خواهد بود؟

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران در حال حاضر بالغ بر 90 میلیون تن است که شامل انواع محصولات می شود و با برنامه ریزی تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به 140 میلیون تن خواهد رسید که بیش از بیش از آن افزایش می یابد. 50 درصد

مجلس در بحث بودجه 1401 چه تغییراتی در حوزه نفت ایجاد کرده است؟

پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ارائه شده به مجلس، فروش نفت و میعانات گازی به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه در روز بود که مجلس این رقم را به یک میلیون و 400 هزار بشکه افزایش داد. قیمت نفت نیز در مجلس از 60 دلار به 70 دلار افزایش یافت. علاوه بر این، اگرچه سهم ثابت 14.5 درصدی نفت باید از محل فروش تغییر می کرد، اما این پیشنهاد تصویب نشد و سهم نفت همچنان 14.5 درصد از درآمد نفتی خواهد بود.

در دولت قبل، کارگران نفت گلایه های زیادی داشتند. برای ساماندهی وضعیت نیروی کار صنعت نفت در دولت سیزدهم چه اقداماتی انجام شده است؟

کارهای زیادی در زمینه کار انجام شده است. بحث نیروهای ایثارگر و جذب آنها در لایحه بودجه 1400 به طور کامل اجرا و ابلاغ شد، شهدا و کشور جانبازان در وزارت نفت جذب شدند و این اتفاق در سال گذشته رخ داد.

صنعت نفت بیش از 60 هزار کارگر رسمی دارد که 22 هزار کارگر رسمی دیگر به آنها اضافه می شود. خوشبختانه در بحث معیشت و شغل در بحث ثالث، نیروهای پیمانکاری، خدماتی و اداری اتفاقات خوبی افتاده است. تاکید می شود نیروهای ثالث و پیمانکارانی که از طبقه ضعیف هستند در سال 1401 به دستمزد و بهبود معیشت خود توجه ویژه ای شود. .

دیدگاهتان را بنویسید