دوگانگی غرب در رابطه ورزش و سیاست; نقابی که بر جنگ اوکراین افتاد

تصمیمات و رفتار متناقض کارکنان سه سازمان بین المللی و تاثیرگذار ورزشی در خصوص ورزش روسیه و کشورهای مشابه نشان داده است که کارکنان این موسسات شعار جدایی ورزش از سیاست را ابزار خود قرار داده اند.

به گزارش رجانیوس به نقل از مهر، ورزشکاران حرفه ای ایران در رشته های مختلف به دلیل خودداری از ایستادگی در مقابل رژیم صهیونیستی، سال هاست که از سوی انجمن های ورزشی تحت فشار هستند. بهانه این فشار ورزشی و رسانه ای این است که ورزش و سیاست دو چیز جدا از هم هستند و ایران ورزش را با سیاست مخلوط می کند!

ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران تمایلی به رویارویی با رژیم اسرائیل در مسابقات جهانی ندارند. لازم به ذکر است که ورزشکاران ایرانی در این زمینه تنها نیستند و بسیاری از ورزشکاران کشورهای مختلف اسلامی در این زمینه نظر یکسانی دارند و تمایلی به ایستادگی در مقابل ورزشکاران اسرائیلی ندارند. این موضوع به حدی گسترده و فراگیر بود که با وجود اینکه این رژیم در آسیا قرار دارد، اما به دلیل درگیری بین کشورهای منطقه از سال 1976، بیشتر رویدادهای ورزشی خود را در اروپا و با کشورهای این قاره انجام داد. در واقع مسئولان ورزش جهان با این اقدام سیاسی و غیرسنتی سعی در زدودن این رژیم دروغین انزوا داشتند.

رژیم اسراییل و حامیان جهانی آن در تلاشند تا رویدادهای ورزشی را به ابزاری برای عادی سازی موجودیت این رژیم جعلی و جنایتکار تبدیل کنند و در نتیجه با هرگونه تلاش برای برهم زدن صحنه و همچنین کشورها و ورزشکاران حامی به شدت مخالفند. مردم فلسطین از نمایندگان اسرائیل. آنها می گویند: “نه.” به عنوان مثال در سال 2009 فدراسیون جودوی ایران به همین بهانه تعلیق شد و فدراسیون جهانی شطرنج نیز اقدام مشابهی را در دستور کار قرار داد و شطرنج ایران را تهدید کرد. محرومیت شش ماهه علیرضا کریمی کشتی گیر جوان کشورمان و محرومیت دو ساله مربی او در سال 2017 پس از جام جهانی زیر 23 سال لهستان از دیگر اقدامات در این زمینه است.

  سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی فردا نهایی می شود

قابل ذکر است که این اقدامات و اقدامات برای فضاسازی گریبانگیر عده ای در داخل کشور شده و با تکرار ادعاهای پوچ غرب مبنی بر تقسیم ورزش و سیاست، سیاست ورزش کشور را در این زمینه مقصر می دانند. به عنوان مثال، آذر منصوری، دبیرکل حزب اتحاد ملت، اخیراً نامه ای به رئیس جمهور نوشته است. «به رسمیت نشناختن این رژیم از سوی دولت ایران و همچنین مغایرت نداشتن حضور همزمان ایران و اسرائیل در سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی، ربطی به ورزشکاران ایرانی که با حریفان اعزامی از اسرائیل مسابقه نمی‌دهند، ندارد.

از این محرومیت غیرمنطقی تا کنون به اندازه کافی آسیب دیده ایم و به خصوص اکنون که شایعاتی مبنی بر کوچ تیم های رژیم از اروپا به آسیا به گوش می رسد، ادامه این موضع ناموجه می تواند به محرومیت های جبران ناپذیری از ورزش کشور منجر شود. ضرر این وضعیت فقط برای ایران و ورزشکارانش است، اما برعکس، ایرانی ها را بی منطق می کند و دشمن را خوشحال می کند. به همین دلیل است که باید موضعی عاقلانه و معقول اتخاذ کنیم و این موضوع را یک بار برای همیشه حل کنیم.»

یا عباس عبدی، فعال اصلاح طلب، اخیراً در روزنامه اعتماد نوشته است: «فدراسیون های جهانی سعی می کنند مستقل از دولت ها باشند و از سیاست دوری کنند و همه اعضای فدراسیون به عنوان اعضای رسمیت یافته سازمان ملل شناخته می شوند. «اجرای دو ادعای ورزش (استقلال از حکومت و اجتناب سیاسی) در ایران یک چالش است.

جنگ در اوکراین به چندین افسانه پایان داد، از جمله؛ جدایی ورزش از سیاست «تابه رسوایی» نهادهای بین‌المللی حول شعار «جدایی ورزش از سیاست» برای دومین بار افتاد تا ثابت کند این نهادها سیاست‌ها و حمایت‌های مشخصی از برخی کشورها دارند و هر جا که منافع خودشان در میان باشد، همچنان این شعار را سر می‌دهند. شعار. جایی که نخواهند، گوش و چشم خود را به وقار می بندند و دوباره «نغمه می زنند».

این رسوایی پس از عملیات نظامی روسیه در اوکراین بار دیگر بر سر زبان ها افتاد و ورزش جهانی نهادهایی مانند فیفا، یوفا و کمیته بین المللی المپیک را تنها در برخی کشورها و در موارد دیگر از شعار “ورزش فراتر از سیاست” استفاده کردند.

  قوانین جدید سفر به ایران اعلام شد

فدراسیون بین المللی فدراسیون های فوتبال (فیفا) که سال هاست با شعار «جدایی ورزش از سیاست» تصمیمات بحث برانگیز می گیرد، این بار روسیه را از هرگونه فعالیت فوتبالی در سطح ملی و باشگاهی محروم کرد. فیفا در شرایطی این تصمیم را اعلام کرد که جیانی اینفانتینو بارها نشان داده که سابقه طولانی و تمایل عجیبی به صهیونیست ها در حمایت از رژیم اشغالگر قدس دارد.

رفتار و دخالت جنجالی فیفا در سیاست فوتبال با حمایت این نهاد از رژیم اشغالگر قدس بیشتر نمایان شد. اگر فیفا مدعی دفاع از حقوق بشر است، چرا موضع تهاجمی در قبال فلسطین و رژیم اشغالگر صهیونیستی اتخاذ کرده است؟ چرا پرچم رژیم صهیونیستی تحریم نشد؟ چرا وقتی نیروهای اشغالگر مردم بی دفاع فلسطین را کشتند، فیفا نه تنها از فلسطینی ها حمایت نکرد، بلکه از رژیم متجاوز نیز حمایت کرد و از هیچ ابزاری برای شناسایی اشغالگران دریغ نکرد؟

سایر نهادها از جمله کمیته بین المللی المپیک شرایط متفاوتی با فیفا دارند و در شرایطی که رژیم اشغالگر قدس، مردم مظلوم فلسطین را از حقوق طبیعی خود محروم کرده و با ظالمانه ترین رفتارها، بدون محرومیت، سرزمین را با عزت اشغال کرده است. این کشور است و ورزشکاران و تیم های رژیم صهیونیستی به راحتی در تمامی رویدادها و میادین بین المللی حاضر می شوند.

جنجال بر سر رفتار نهادهای بین المللی زمانی تاسف بارتر شد که در جریان جنگ با مردم مظلوم یمن با هیچ یک از کشورهای متخاصم و متجاوز مخالفت نکردند و هیچ محدودیت و محدودیتی در نظر نگرفتند، اما اکنون همه فعالیت های ورزشی روسیه را ممنوع کردند.

اگر این نهادها شعار جدایی ورزش از سیاست را سر می دهند و همواره بر آن تاکید می کنند و در بسیاری از موارد به احزاب می چسبانند، چگونه می توانند در برابر ظلم مردم فلسطین و یمن سکوت کنند و شعار جدایی ورزش از سیاست را به یک شعار تبدیل کنند. عنوان کار کنید و از حقوق مردم مظلوم حمایت نکنید؟

  شروع به بازپرداخت وام برای یک کودک کنید

کمیته اخلاق ورزش ایران در نامه ای به بان کی مون، رئیس کمیته اخلاق کمیته بین المللی المپیک و پارالمپیک، با انتقاد از استانداردهای متناقض و دوگانه گفت: پس از اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین، برخی کشورها حمایت خود را اعلام کردند. برای مردم اوکراین آنها از رقابت با تیم های ملی روسیه و ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی از جمله فوتبال خودداری می کنند و برخی از فدراسیون های بین المللی و همچنین کمیته بین المللی المپیک از این اقدام حمایت کرده و با پرچم و سرود ملی دشمن مخالفت نخواهند کرد.

حمایت از قربانیان جنگ و خشونت قطعاً اخلاقی و عملی است، اما آنچه در خطر است این است که چرا ورزشکاران بسیاری از کشورهای مسلمان و آزادیخواه برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین در مقابل ورزشکاران اسرائیلی در رویدادهای ورزشی بین‌المللی ایستادگی نمی‌کنند. زمین و خانه سالیان درازی است که در اشغال بوده و مردم آن هر روز در جنگی نابرابر کشته و آواره شده اند و نه تنها محافظت نمی شود، بلکه با مجازات، محرومیت و تعلیق مواجه است.

ظاهراً از یک مقام عالی رتبه ورزش بین المللی و آشنا به حقوق بشر و حقوق بین الملل انتظار می رود که جلوی این تبعیض را بگیرد و از منظر غیرسیاسی که بر نفی هرگونه تبعیض تاکید دارد، این دوگانگی بین مظلومان را حل کند. پیشگیری از فلسطینیان و قربانیان جنگ در کشورهای دیگر. امیدواریم از این پس شاهد جهانی بدون جنگ و آوارگی باشیم و همه ملت ها از صلح و حقوق برابر در جهان برخوردار شوند.»

جنگ در اوکراین و رفتار انجمن های ورزشی با روسیه نشان داده است که استفاده از هر وسیله ای در زمانی که منافع غرب در خطر باشد مجاز است. نه تنها تحریم ورزشی، که حتی حذف داستایوفسکی!

دیدگاهتان را بنویسید