دو برابر شدن اعدام در عربستان در سال 2022

گروه بین الملل – رجانیوز: خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی فاش کرد که تعداد اعدام‌ها در عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ دو برابر سال گذشته بوده است.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش تسنیم، بر اساس آماری که امروز (جمعه 18 نوامبر) خبرگزاری فرانسه فاش کرد، عربستان سعودی در سال 2022 نسبت به سال گذشته دو برابر تعداد اعدام شد. سازمان های بین المللی حقوق بشر این افزایش شدید را به شدت محکوم می کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین» و به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «واس»، دیروز (پنجشنبه 26 آبان ماه) عربستان سعودی اتباع سعودی و اردنی را پس از محکومیت به اتهام قاچاق غیرقانونی آمفتامین دستگیر کرد. الواح در منطقه الجوف این کشور اعدام شده است.

بر اساس آماری که خبرگزاری فرانسه بر اساس داده های رسمی تهیه کرده است، این دو اعدام تعداد اعدام های انجام شده در سال 2022 را به 138 نفر رسانده است. و عربستان سعودی در سال 2021 69 حکم اعدام را اجرا کرد. 27 اعدام در سال 2020 در زمان اوج گیری ویروس کرونا در عربستان سعودی انجام شد و 187 نفر در سال 2019 اعدام شدند.

انتشار خبر دو اعدام دیروز تنها یک هفته پس از آن صورت می گیرد که عربستان سعودی از اجرای دو حکم اعدام علیه قاچاقچیان هروئین پاکستانی خبر داده است. این اولین اعدام مربوط به مواد مخدر در این کشور در نزدیک به سه سال گذشته بود.

عفو بین‌الملل در آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعدام‌های اخیر نشان‌دهنده «بی احترامی به توقف رسمی جرایم مرتبط با مواد مخدر» است که توسط کمیسیون حقوق بشر عربستان در ژانویه ۲۰۲۱ اعلام شد.

  8 سال عقب تر از صادرات LNG!

دیدگاهتان را بنویسید