دو برابر شدن سود سهام/ تخلف شرکت بورس به مراجع قضایی گزارش شد

گروه اقتصادی رجانیوز: این روزها سهام و مسائل پیرامون آن مورد توجه سهامداران قرار گرفته است. پرداخت سود به بازماندگانی که شماره شبای صحیح را در سامانه سجام آپلود نکرده اند و یا پرداخت سهام عدالت به بازماندگان نیز از جمله موضوعاتی است که در هفته های اخیر منتشر شده است.

پیمان حدادی، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان در امور حقوق صاحبان سهام در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به اینکه سود نقدی پرداخت شده به سهامداران در سال گذشته حدود 30 هزار میلیارد تومان بوده است، نوشت: رفتار در مجمع. فولاد و با پیش‌روی شرکت‌های فارس، جم، حکمتی، شراز، رمپنا و سایر شرکت‌ها، پیش‌بینی می‌شود امسال سود نقدی سهام عدالت با رشد بیش از 100 درصدی از مرز 60 هزار میلیارد تومان عبور کند.

* هزینه های تشکیل مجدد مجمع عمومی باید از جیب مدیرعامل پرداخت شود

پس از عدم صدور مجوز نماینده سهامداران عدالت برای ورود به مجمع عمومی شرکت انرژی فجر از خلیج فارس، رئیس سازمان خصوصی سازی در نامه ای به رئیس هلدینگ خلیج فارس این موضوع را تخلف دانست. در نامه قربانزاده به علی عسگری آمده است: متاسفانه علیرغم ابلاغ قبلی سازمان خصوصی سازی در تاریخ 31 تیر 1401 به شرکت انرژی فجر خلیج فارس مبنی بر پذیرش نماینده سهام در مجمع عمومی، این شرکت برخلاف نامه و در واقع برخلاف مصوبه 13 بهمن 1400 شوراي بورس عالي از پذيرش نماينده پايتخت در مجمع عمومي 29 تير 1401 با علم به غيرقانوني بودن جلسه به دليل عدم پذيرش نماينده خودداري كرد. سرمایه باعث تاخیر در پرداخت سود و زیان سهامداران خرد شد.

  نحوه اعمال تبصره ماده 100 قانون مالیاتهای مستقیم

لذا ضمن اعلام مخالفت با صدور مجوز ثبت در مجمع عمومی این شرکت، بدینوسیله به اطلاع می رساند از این تاریخ به بعد کلیه مجوزهای شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکتهای کنترلی زیرمجموعه آن به حالت تعلیق درآمده و صورتجلسه هیئت مدیره مدیران و مجامع عمومی شرکت صنایع خلیج فارس و شرکت های کنترلی زیرمجموعه آن تعلیق می شود و تا زمانی که حقوق صاحبان سرمایه به طور صریح به رسمیت شناخته و احراز نشده باشد، دریافت نخواهد کرد.

ضمناً اقدام غیرقانونی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت خلیج فارس نیز پیگرد قانونی خواهد داشت ضمناً تمام هزینه تجدید مجمع عمومی این شرکت باید از حساب شخصی پرداخت شود. یک مدیر اجرایی و رئیس هیئت مدیره.

*دولت قبل در بحث سهام غیرقانونی عمل کرد

مهدی سعادتی رئیس فراکسیون سهام عدالت در مجلس گفت: یکی از اقدامات غیرقانونی دولت قبل در بحث سهام عدالت تشویق مردم به انتخاب روش مدیریت مستقیم بود تا استان ها سهم کمتری در مالکیت شرکت های سرمایه گذاری داشته باشند. شرکت‌ها و سرمایه‌دار می‌توانند بخشی از سهام شرکت‌ها را خریداری کنند و در رأی‌گیری این شرکت‌ها نیرو کسب کنند.

ارزش سهام چقدر است؟

سبد سهام شامل تعدادی سهام ارزشی و کالاهای اصلی بازار سرمایه است که در هفته های اخیر با نوسانات ارزشی همراه بوده است. این سهم در بهمن ماه با کاهش ارزش مواجه شد و در اسفندماه نیز روندی نوسانی داشت.

ارزش این سهام در هفته اول فروردین در برابر افزایش شاخص های عملکرد بازار سرمایه کاهش یافت، اما در هفته دوم فروردین ماه و با افزایش شاخص کل، ارزش سهام عدالت نیز رشد محسوسی داشت. البته ارزش این سهام طی هفته سوم فروردین کاهش یافت. ارزش این سهم در هفته چهارم فروردین با رشد 4 درصدی افزایش چشمگیری داشت.

  طالبان دستور تکمیل بند کمال خان را صادر کردند

سهام در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت. در هفته اول اردیبهشت ماه، قیمت سهام عدالت 0.85 درصد افزایش یافت. ارزش این سهام در هفته دوم اردیبهشت ۰.۴۲ درصد کاهش یافت. ارزش این پرتفوی از دارایی ها در هفته سوم اردیبهشت 0.68 درصد افزایش یافت. این سهام در هفته آخر ماه می 1.7 درصد افزایش یافت.

ارزش سهام در هفته اول ژوئن 1.29 درصد کاهش یافت. این روند نزولی در هفته دوم ژوئن ادامه یافت و سهام در هفته گذشته 2.13 درصد کاهش یافت.

در هفته سوم خرداد، ارزش سهام مجدداً با کاهش 1.55 درصدی همراه بود که دلیل آن کاهش عملکرد بورس بود. در هفته چهارم خرداد پرتفوی سهام عدالت 2 درصد رشد کرد. ارزش این سهم در هفته پایانی خرداد نیز 2.15 درصد کاهش یافت.

البته پرتفوی سهام به دلیل اینکه متشکل از سهام شرکت های بزرگ است، به شدت تحت تاثیر شاخص کل بورس است. در هفته اول تیرماه، سهم با افت 2.86 درصدی مواجه شد. این سهم دومین هفته تیرماه را با 1.39 درصد کاهش ارزش پشت سر گذاشت. در حال حاضر در هفته سوم تیرماه ارزش این سهم 1.37 درصد کاهش یافته است. ارزش این سهام در هفته چهارم و پایانی تیرماه 2 درصد کاهش یافت.

بازار سهام در هفته‌های اخیر در وضعیتی پرنوسان بوده که تاثیر زیادی بر ارزش سهام داشته است. در هفته اول آگوست، سهام با افت 2.65 درصدی مواجه شد. اما در هفته گذشته این میزان کاهش ارزش سهام عدالت به شدت کاهش یافت و در هفته دوم مردادماه ارزش سهام عدالت با 46 درصد کاهش، 1.39 درصد کاهش یافت.

  چگونه ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهیم؟

14010514000440 Test NewPhotoFree خبر اولیه

سهام عدالت به قیمت اسمی 409000 تومان، 492000 تومان، 532000 تومان و 1000000 تومان در هفته اول مردادماه 30000 تومان، 36000 تومان، هفته گذشته 40 تومان و 70 تومان به 70 تومان کاهش یافت.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نمادهای موجود در سبد سهام جزو با ارزش ترین سهام بازار سرمایه هستند. اما ارزش سهام در ورق های مختلف معادل 6 میلیون و 622 هزار تومان، 7 میلیون و 966 هزار تومان، 8 میلیون و 614 هزار تومان و 16 میلیون و 192 هزار تومان است.

14010514000442 Test NewPhotoFree خبر اولیه

ارزش فعلی سهام نسبت به دوره اوج بازار در مرداد 99 با افت 57 درصدی روبه‌رو است. یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش قیمت سهام، ضعف مدیریتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و عدم وجود هلدینگ است. جلسات این شرکت ها و همچنین نبود مدیران بازار حرفه ای برای این شرکت ها.

14010514000445 Test NewPhotoFree خبر اولیه

بنابراین گزارش، ارزش سهام عدالت نسبت به اول مردادماه سال گذشته برای سه نوع سهام عدالت به ترتیب با 8 میلیون و 957 هزار تومان کاهش قیمت، 10 میلیون و 774 هزار تومان، 11 میلیون و 650 هزار تومان. تومان و 21 میلیون و 899 هزار تومان روبه رو است

دیدگاهتان را بنویسید